Klimatické změny prohlubují krizi ve výživě světové populace

Podle prognóz expertů UNEPu by mohlo vlivem klimatických změn do roku 2050 dojít k propadu globální produkce potravin až o 25%.

Krize v produkci potravin by mohla být v příštích letech dramaticky vyostřena vlivem klimatických změn. K tomuto výsledku dospěli experti z Programu OSN pro životní prostředí (UNEP). Zprávu o výsledcích studie prezentovali na světové konferenci o životním prostředí, která se konala 17. února 2009 v Nairobi.

Až do roku 2050 by podle autorů studie mohlo dojít vlivem postupujících klimatických změn k propadu globální produkce potravin až o 25%.

Již nyní je pozorována stagnace v globální produkci obilovin a pokles v oblasti rybolovu, citovala ze zprávy zpravodajská agentura SDA. Vysoké ceny potravin z uplynulého roku by se mohly stát pouze začátkem trvalého vzestupného trendu. Podle prognóz této studie by mohlo dojít k ukončení procesu poklesu cen potravin a v horizontu několika příštích desítek let by naopak mohl nárůst jejich cen gradovat mezi 30 až 50 procenty. Katastrofální dopady by to mohlo mít především na nejchudší obyvatele planety v rozvojových zemích, kteří již nyní vydávají za nákup potravin až 90% svých celkových příjmů.

Klimatické změny tento nepříznivý vývoj ještě vyostří. Tání ledovců v Himalájích ovlivní zavlažovací systémy poloviny asijské produkce rýže a obilovin. Nedostatek vody by mohl snížit úrodu až o 12%.

V keňském hlavním městě Nairobi se tohoto vrcholného summitu zúčastnili ministři a experti z více než 100 zemí světa, aby se společně pokusili hledat globální opatření v oblasti politiky životního prostředí.

UNO: Klimawandel verschärft Ernährungskrise [cit. 2008-02-18], www.animal-health-online.de

Zdroj: Agronavigátor

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info