Kdo zodpovídá za pokousání psem?
29.06.2000 | Agris
V poslední době jsou medializovány případy napadení lidí a zejména dětí tzv. bojovými plemeny psů. Jakoby napadení "obyčejnými" plemeny neexistovala. Statisticky je prokazatelné, že pokousání vlčáky, dobrmany, špici, teriéry nebo jinými plemeny jsou mnohem četnější. Pravda ovšem je, že pokousání pitbuly nebo stafodšíry jsou většinou vážnější. U nás zatím naštěstí k napadení s následkem smrti těmito plemeny nedošlo.
První reakcí veřejnosti je zakázat taková plemena chovat. K agresivitě útoku však lze vycvičit prakticky všechna plemena psů, a to zejména tzv. plemena služební, jako jsou zmínění němečtí ovčáci a dobrmani. V některých zemích je zakázán chov pitbulů a stafordšírských teriérů a jejich kříženců, v některých se o zákazu uvažuje.
V naší republice neexistuje zákonné omezení chovu jakýchkoli plemen psů. AGIRS o tom informoval tiskový mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben. Ve vyhlášce 75/1996, jsou vyjmenovány nebezpečné druhy zvířat, jejichž chov podléhá podle § 13, odst. 3 zákona 246/1992 na ochranu zvířat proti týrání schválení příslušné okresní nebo městské veterinární správy. Ze zmíněné vyhlášky jsou však vyjmuty všechny domestikované druhy pes (Canis familiaris). Veterinární zákon pak v § 4 stanoví povinnosti chovatelů, mezi které patří chovat zvíře pro ně odpovídajícím způsobem, u psů a některých jiných zvířat zajistit pravidelné očkování proti vzteklině jedenkrát za rok. A také v případě, že zvíře poranilo člověka zajistit, aby bylo neprodleně veterinárně vyšetřeno.
Tudíž podmínky a omezení chovu některých druhů a plemen zvířat v podstatě není veterinární záležitostí. I když, jak uvedl Duben, lze připustit, že pod narůstajícími tlaky se k tomuto problému bude Státní veterinární správa také vyjadřovat.
"Jde totiž o trestní odpovědnost majitele za zvíře, z pohledu zákona za věc, prostřednictvím které došlo ke způsobení škody. Je tedy třeba důsledně postihovat ty nezodpovědné majitele, kteří psy cvičí k agresivitě, mj. jim i zvíře odebrat, apod. K tomu může pomoci dokonalá evidence a důsledně prováděná kontrola zvířat. Dosud psy evidují obecní úřady a jedná se o povinnosti všechny psy opatřit identifikačními čipy. Jde tedy o problém chovatelský, nikoli veterinární," řekl Duben.
Podobně je tomu s povinností opatřit psy ochrannými košíky či vodítky nebo je přepravovat ve schránách - to řeší místní městské či obecní vyhlášky a přepravní řády dopravních společností.
Na otázku, která je nasnadě, kdo to jsou ti, kdo tzv. bojová plemena chovají, by mohl zřejmě odpovědět psycholog v tom smyslu, že ve velké většině jde o lidi, kteří si nějakým způsobem snaží dodat důležitosti a mají radost z pocitu moci nad ostatními. Tu je ovšem možno uspokojit jinými méně nebezpečnými způsoby.
Další články v kategorii Venkov
- Z krabiček do přírody. Okáči skalní se po letech vracejí do Českého krasu (06.05.2025)
- Vodohospodáři na severu Čech obnovili pět nádrží, upravili také koryto potoka (06.05.2025)
- Nejhorší úhyn včelstev za 12 let. Zimu nepřežila čtvrtina, hlásí čeští včelaři (06.05.2025)
- Jedu k mámě na zabijačku: realistický pohled na pomalu upadající tradici (05.05.2025)
- V ČR opět hrozí katarální horečka ovcí, ochranné pásmo zahrnuje dvě třetiny země (02.05.2025)
- Sezona pampelišek vrcholí. Lidé radí, jak na domácí med z jejich květů (02.05.2025)
- S Evou a Davidem Matáskovými nejen o Pestré krajině a o včelách (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Poláci kvůli ptačí chřipce vybili 11,5 milionu kusů drůbeže, zjistili 82 ohnisek (29.04.2025)
- Máte králíka? Zkuste s ním natrénovat králičí hop, Češi v tomto sportu excelují (29.04.2025)