Italům nahání strach aktivní podmořská sopka
30.11.1999 | Lidové noviny
LN 30.11.1999
Italum nahání strach aktivní podmorská sopka
Rozsáhlou katastrofou by podle odborníku skoncila exploze podmorské sopky Marsili v Tyrhénském mori. Experti se na víc shodují, že soucasné podmínky jsou pro výbuch velmi príhodné.
RÍM Italští vedci zjistili, že nejvetší evropská podmorská sopka, nacházející se u italských brehu, je opet aktivní, a obávají se težkého podvodního zemetresení. Experti dosud považovali vulkán za neaktivní, podle nejnovejších poznatku by však mohl explodovat a zpusobit obrovské vlny na morské hladine, které by mely za následek rozsáhlou prírodní katastrofu. Jak informovali italské sdelovací prostredky, sopka pojmenovaná Marsili leží v Tyrhénském mori zhruba na polovicní ceste mezi Neapolí a Sicílií. Její kráter je skryt jen zhruba 500 metru pod hladinou, z morského dna se vypíná do výše trí kilometru. Podvodní vulkán je podle merení vedcu 65 kilometru dlouhý a 40 kilometru široký.
Liparské ostrovy vcetne Stromboli jsou v ohrožení
Obrí vlnení by ohrožovalo predevším vulkanické Liparské ostrovy, k nimiž patrí i ostruvek Stromboli. Vodní živel by ale mohl postihnout také pobreží ostrova Sicílie a jihoitalské Kalábrie. V Asii, kde jsou takové obrí vlny známy jako tsunami, dosahovaly nekdy výše až triceti metru. "Vzhledem k tomu, že je Tyrhénské more nejmladší v celém Stredomorí, je dosud nestabilní," ríká vedoucí národního výzkumného týmu v Tyrhénském mori Michael Marani. Nedozírné dusledky by prý ale nemel jen vetší výron sopky. Jak tvrdí Marani, na okraji vulkánu experti objevili "stopy enormních hmotných mas". Ty podle jejich záveru v dávné dobe vyvrely z hlavního kráteru. Pokud by se taková exploze opakovala, mohlo by to znamenat vážné otresy morského dna v rozsáhlé oblasti. "V soucasnosti je vulkán presne v tech podmínkách, které jsou velmi príhodné pro nebezpecné podmorské zemetresení," dodává Marani. Ke stejnému záveru dospeli italští odborníci po prozkoumání kráteru a práve tato domnenka je nejvetším zdrojem jejich soucasných obav.
Predpovedet erupci je takrka nemožné
Starostové obcí v blízkých turistických centrech bijí na poplach. Ve- dle turisticky pritažlivých ostrovu Sicílie by byly totiž ohroženy i výletní oblasti na italském pobreží u mesta Amalfi. Predpovedet, kdy muže u podvodního vulkánu dojít k vetší erupci, je však velmi obtížné, neli nemožné. V uplynulých mesících byla zjištena zvýšená aktivita také dalších italských sopek: Etny na Sicílii a Vesuvu u Neapole.
ctk, kat
Další články v kategorii Venkov
- S Evou a Davidem Matáskovými nejen o Pestré krajině a o včelách (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Poláci kvůli ptačí chřipce vybili 11,5 milionu kusů drůbeže, zjistili 82 ohnisek (29.04.2025)
- Máte králíka? Zkuste s ním natrénovat králičí hop, Češi v tomto sportu excelují (29.04.2025)
- Výstava Floria Jaro v Kroměříži představí květinové aranžmá věnované cirkusu (28.04.2025)
- Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik (25.04.2025)
- Sněmovna opět přerušila schvalování vzniku Národního parku Křivoklátsko (24.04.2025)
- Estonské útulky se po Velikonocích potýkají s přebytky králíků (23.04.2025)
- Medvědi by se mohli vrátit na hrady a zámky, památkáři jsou proti (23.04.2025)
- Chov včel? Stačí základní znalosti a chuť. Ale 11 žihadel je maximum (22.04.2025)