Identifikace a evidence zvířat je možná jen podle Nařízení Rady
09.12.1999 | Zemědělec
Agrární noviny (Agroweb) 9.12.1999
Identifikace a evidence zvírat je možná jen podle Narízení Rady EU
Jak vyplývá ze soucasné praxe, mnozí chovatelé nejsou dostatecne obeznámeni s povinností zajistit identifikaci a evidenci chovaných zvírat. AN to sdelil tiskový mluvcí SVS CR Josef Duben.
Veterinární zákon c. 166/1999 Sb. stanoví v § 5, odstavci 1, písmeno f výslovne: "jde-li o chovatele skotu, prasat, ovcí, koz, koní a zvere ve farmovém chovu, (musí) plnit povinnosti stanovené zvláštními právními predpisy (zákon c. 240/1991 Sb.) k identifikaci a evidenci techto zvírat, a v souladu s tím vést vlastní záznamy o druhu, pohlaví, identifikacních císlech, poctech a premístování techto zvírat."
Prestože se objevují názory ve smyslu proc trvat na znacení známkami, když jde v podstate o zastaralý zpusob evidence, je soucasná praxe v EU taková, že ušní známky jsou u skotu jediným uznávaným zpusobem znacení zvírat. Evropská komise sice konstatovala, že bude uvažovat o zavedení cipu, to je však prece jen hudbou budoucnosti.
O nutnosti dokonalé evidence a identifikace zvírat hovorili na Státní veterinární správe pracovníci TAIEXu (Úradu pro technickou pomoc a výmenu informací Evropské komise) pri jednání v Praze na pocátku listopadu. Na konci mesíce pak nejnoveji v dokumentu o tomto jednání, které v Bruselu obdržel Josef Holejšovský, ústrední reditel SVS, k vyjádrení. Dokonalá evidence je podle nej jednou ze základních podmínek, na jejichž základe se budeme moci podílet na spolecném evropském trhu.
Uplynulých skoro 14 dní pak strávil Josef Vitásek, vedoucí odboru ochrany zdraví zvírat a reprodukce, a Oldrich Valcl, vedoucí odboru informatiky na školení ve Velké Británii, které bylo venováno práve dokonalé identifikaci zvírat a dokonalé evidenci. Podle Josefa Vitáska se v Ceské republice v soucasné dobe dokoncuje zavedení systému identifikace a registrace skotu v souladu s Narízením Rady EU c. 820/97. Uvedený systém zahrnuje následující:
a) ušní visacky pro individuální identifikaci zvírat,
b) pocítacovou databázi,
c) pruvodní doklady pro zvírata,
d) individuální registry držené na každém hospodárství.
Pocítá se s tím, že uvedený systém by mel do poloviny roku 2000 pokrýt celou populaci skotu. Cílem tohoto systému je možnost dohledat veškeré presuny od narození do smrti zvírete, což významne usnadní prípadné dohledání zdroju nákaz.
To, že je v soucasné dobe v zemích EU praktikován systém ušních známek nikterak není v rozporu s požadavky na elektronické znacení zvírat. O použití tohoto systému v budoucnu EU uvažuje. Je to však otázkou ješte mnoha jednání a my jsme v situaci, kdy musíme akceptovat soucasnou praxi. Ve zmíneném Narízení Rady v clánku 4, odstavci 7 se výslovne uvádí: "Nejpozdeji 31. prosince 2000 Rada, jednající na základe zprávy Komise doprovázená jakýmikoliv návrhy, rozhodne o možnosti zavedení elektronické identifikace, na základe pokroku dosaženého na tomto úseku."
Další články v kategorii Venkov
- V ČR opět hrozí katarální horečka ovcí, ochranné pásmo zahrnuje dvě třetiny země (02.05.2025)
- Sezona pampelišek vrcholí. Lidé radí, jak na domácí med z jejich květů (02.05.2025)
- S Evou a Davidem Matáskovými nejen o Pestré krajině a o včelách (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Poláci kvůli ptačí chřipce vybili 11,5 milionu kusů drůbeže, zjistili 82 ohnisek (29.04.2025)
- Máte králíka? Zkuste s ním natrénovat králičí hop, Češi v tomto sportu excelují (29.04.2025)
- Výstava Floria Jaro v Kroměříži představí květinové aranžmá věnované cirkusu (28.04.2025)
- Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik (25.04.2025)
- Sněmovna opět přerušila schvalování vzniku Národního parku Křivoklátsko (24.04.2025)
- Estonské útulky se po Velikonocích potýkají s přebytky králíků (23.04.2025)