EU se líbí legislativa ČR týkající se welfare
08.06.2000 | Agris
Evropská unie nemá k legislativě a praxi týkající se welfare hospodářských zvířat. Vyplynulo to podle tiskového mluvčího Státní veterinární správy ČR (SVS) Josefa z pracovního semináře na toto téma, který skončil v úterý 6. června v Brně.
SVS tento seminář pořádala ve spolupráci s úřadem TAIEX z Bruselu (Technical Assistance Information Exchange Office) a s Veterinární a farmaceutickou univerzitou v Brně a podle Dubna se jej zúčastnila zhruba stovka pracovníků z veterinárních správ, univerzit, ministerstva zemědělství, výrobců, chovatelských svazů i nevládních ochranářských organizací.
Po oba dny probíhaly přednášky a diskuse podle schématu - jak vznikají příslušné směrnice v EU, co v nich je a jak se kontrolují. O tom referovali z TAIEXu pánové P. van Houwelingen, profesor D.M. Broom a P. Vingerling. Jako čtvrtý vždy pohovořil zástupce naší veterinární správy, jak je welfare při chovu, přepravě, porážce apod. řešena v naší legislativě. Bylo porovnáno řešení naše a v EU a jak vypadá veterinární inspekce na úseku ochrany zvířat proti týrání.
"Jsou samozřejmě věci, které musí naše republika ještě doplnit. Je to například řešení podmínek dopravy zvířat, registrace přepravců a vydávání povolení. Zákon kromě stanovení podmínek musí obsahovat i sankce. Například "evropský" přepravce musí předložit veterinární službě plán přepravy, který po dosažení místa určení odesílá zpět. U nás tomu tak není. Sami úředníci TAIEXu dobře ví, že se v EU také některé zákony nedodržují, inspektoři se například setkali s tím, že v napájecích místech se buď nezastaví vůbec nebo jen na dobu, než se vyplní potvrzení o zastavení. Čili zákon je jedna věc a jeho dodržování a vymáhání druhá. To se samozřejmě týká jak EU tak naší republiky. Jak vyplynulo z diskusí, je naše republika na dobré cestě, základní zákonné normy jsou přijaty a na chybějících vyhláškách se pracuje. Záleží zatím na rychlosti těch, kteří legislativu připravují, pak na jejím přijetí, ale v neposlední řadě i na datu vstupu ČR do EU. Bylo-li by dodrženo datum 1.1.2003, tak by se samozřejmě veškerá potřebná legislativa nemusela dotvářet, zatím se však zdá, že toto datum datem našeho vstupu do EU nebude," uvedl Duben.
Další články v kategorii Venkov
- Z krabiček do přírody. Okáči skalní se po letech vracejí do Českého krasu (06.05.2025)
- Vodohospodáři na severu Čech obnovili pět nádrží, upravili také koryto potoka (06.05.2025)
- Nejhorší úhyn včelstev za 12 let. Zimu nepřežila čtvrtina, hlásí čeští včelaři (06.05.2025)
- Jedu k mámě na zabijačku: realistický pohled na pomalu upadající tradici (05.05.2025)
- V ČR opět hrozí katarální horečka ovcí, ochranné pásmo zahrnuje dvě třetiny země (02.05.2025)
- Sezona pampelišek vrcholí. Lidé radí, jak na domácí med z jejich květů (02.05.2025)
- S Evou a Davidem Matáskovými nejen o Pestré krajině a o včelách (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Poláci kvůli ptačí chřipce vybili 11,5 milionu kusů drůbeže, zjistili 82 ohnisek (29.04.2025)
- Máte králíka? Zkuste s ním natrénovat králičí hop, Češi v tomto sportu excelují (29.04.2025)