Drůbež a vejce červen 1998 - zpráva MZe ĆR 1. část (zkráceno)
30.06.1998 | MZe ČR
Situacní a výhledová zpráva
Drubež a vejce
1. cást
cerven 1998
Vydalo Ministerstvo zemedelství Ceské republiky
Reditel odboru strategie a komodit Ing. Jirí Dubec, MZe CR
Odpovední odborní redaktori:
Ing. Markéta Roubalová, CSc. MZe CR
Ing. Josef Skolil MZe CR
Zdroje informací, zpracovatelé podkladu:
Agra Europe
Ceská zemedelská univerzita, Praha
Ceský statistický úrad
Evropská komise
FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations) - Organizace pro výživu a zemedelství
Generální reditelství cel, Praha
Poultry International
Ministerstvo prumyslu a obchodu, Praha
Ministerstvo zemedelství Ceské republiky
OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development)
- Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj
Sdružení drubežárských podniku, Praha
Výzkumný ústav zemedelské ekonomiky, Praha
WTO (World Trade Organisation) - Svetová obchodní organizace
Obsah
Úvod
Souhrn
Zásahy státu
Zahranicní trhy
Vývoj stavu drubeže v Ceské republice
Vývoj nabídky a poptávky na trhu drubežího masa
Zpracovatelský prumysl
Zásoby drubeže
Upozornení - zmena sledování
Od 1. 1. 1998 jsou údaje SDP nahrazeny resortním statistickým šetrením Drub (MZe) 4-12 "Mesícní výkaz o nákupu, zásobách, prodeji a cenách drubeže a drubežích výrobku" (šetrení je provádeno v soucasné dobe na 27 podnicích).
Úvod
Výroba drubežího masa, predevším kurat a krut, se bude v CR i nadále zvyšovat. Zvýšení výroby je v souladu se svetovým trendem. V tomto odvetví živocišné výroby lze nejekonomicteji zhodnotit krmné obiloviny.
Spotreba drubežího masa v CR kontinuálne roste. Užitkovost drubeže se v dusledku intenzivního šlechtení drubeže neustále zvyšuje a vytvárí predpoklady pro to, aby se drubeží maso stalo nejlacinejším masem vubec.
V komodite vejce v porovnání s ostatními zememi je v CR velký podíl samozásobení.
Souhrn
V roce 1997 došlo ke zvýšení nabídky drubežího masa proti roku 1996.
Podle soupisu hospodárských zvírat k 1. 3. 1998 vzrostly stavy drubeže o 1473 tis. kusu. Ke zvýšení stavu došlo u všech kategorií drubeže krome krut.
Zvýšená produkce drubeže byla podmínena vyšší poptávkou. Domácí spotreba se zvýšila o 10,3 %. Rust spotreby byl orientován predevším na výrobky vyšší finalizace, jako jsou masné výrobky, drubež delená, porcovaná a drubeží polotovary.
Nákup drubeže celkem v roce 1997 proti roku 1996 vzrostl o 6,1 %. Zvýšené nákupy byly zaznamenány u všech druhu drubeže (kurat, krut, kachen i hus). Prodej celé zabité drubeže se neustále snižuje. Hlavne se snižuje prodej kurat a krut, zatímco prodej kachen a hus se zvýšil. Úbytek prodeje celé drubeže byl zpusoben zvýšeným prodejem drubežích výrobku vyšší finalizace. U delené drubeže se prodej zvýšil o 14,7 %, u masných výrobku o 18,0 % a u drubežích polotovaru o 14,9 %. Vetší zájem spotrebitelu o tyto výrobky trvá u nás již nekolik let, obdobná situace je i v ostatních zemích.
Predpokládaná spotreba drubeže se zvýšila v roce 1997 o 1,7 kg/obyv./rok. Od roku 1993 je to vubec nejvyšší nárust. Rust spotreby je zpusoben vyšší poptávkou ovlivnenou jednak príznivou cenovou relací drubežího masa ve srovnání s masem hovezím a veprovým, jednak zmenou stravovacích návyku (vetší konzumace bílých mas).
Nejvíce se behem roku 1997 zvýšily u všech druhu drubeže ceny zemedelských výrobcu. Ceny prumyslových výrobcu a spotrebitelské ceny zaznamenaly nižší nárust.
V roce 1997 se sice produkce drubeže zvýšila, presto bylo vykázáno nejvyšší záporné saldo zahranicního obchodu za poslední tri roky. Duvodem zvýšeného dovozu jsou predevším cenové relace. Nejvetší objem dovozu cinila kurata a díly z nich za prumernou cenu 36,13 Kc/kg + clo (prumerná cena prumyslových výrobcu kurat I. tr. jakosti v roce 1997 v CR byla 51,71 Kc/kg).
Vývoz drubežího masa v roce 1997 proti roku 1996 poklesl o 13,6 %, pouze v objemových ukazatelích. Financní ukazatele vývozu v absolutním vyjádrení byly stejné jako v roce 1996.
V roce 1998 se predpokládá proti roku 1997 další zvyšování výroby drubežího masa. Je predpoklad, že výroba kurat a krut se bude zvyšovat, produkce kachen a hus bude stagnovat. Duvodem je nerentabilní výroba techto druhu drubeže. Lze predpokládat rust spotreby, ale méne intenzivní než v roce 1997. Všechny ceny drubeže v prvním ctvrtletí tohoto roku rostou a do konce roku se predpokládá ješte jejich zvýšení.
Stejne jako u drubežího masa se v roce 1997 proti roku 1996 zvýšila výroba vajec. Zvýšení výroby bylo dusledkem vyšších stavu slepic a vyšší snáškou.
V roce 1997 proti roku 1996 se také zvýšila spotreba vajec. Podle zdravotnické osvety je sice rust spotreby vajec nežádoucí, avšak vejce jsou jedním z nejlevnejších zdroju živocišné bílkoviny.
V roce 1998 se predpokládá snížení produkce vajec proti roku 1997 a snížení jejich spotreby. Lze predpokládat postupnou inovaci klecových technologií, což povede ke zvýšení nákladu, které se projeví ve zvýšení ceny vajec. Zvýšení cen spolu se zdravotnickou osvetou (tuky - cholesterol) se negativne odrazí v domácí poptávce. To bude mít proti minulým letum za následek snížení vývozu vajec a snížení kladného salda zahranicního obchodu s vejci.
V roce 1997 stoupla svetová produkce drubežího masa proti roku 1996 vlivem vyšší poptávky o 7,2 %. Produkce tohoto druhu masa se zvýšila i v rozvojových a rozvinutých zemích.
V EU se zvýšila produkce drubeže v roce 1997 o 3 % na 8,775 mil. tun a tak dosáhla rekordu. Celkovou produkci drubežího masa v roce 1997 ovlivnilo i zvýšení produkce krutího masa o cca 4 %, zatímco produkce kurecího masa se zvýšila jen o 3 %.
V roce 1998 se ocekává v EU rust produkce drubežího masa jen o 1 %. I toto malé zvýšení nabídky a vysoké zásoby drubeže povedou pravdepodobne ke snížení cen. To bude nutit zpracovatele ke snížení nákladu na zpracování a ke snižování obchodních cen jednotlivých drubežích výrobku, jinak hrozí nebezpecí levných dovozu z USA.
Zásahy státu
1. Celní opatrení.
2. Podpurná opatrení pro rok 1998.
3. Legislativa k agrárnímu trhu vztahující se k sektoru drubež a vejce
4. Licencní politika
1. Celní opatrení
Celní sazebník pro rok 1998 zachycuje zmeny celních sazeb, které vyplývají ze závazku WTO, tzn. snižování smluvní celní sazby o jednu šestinu rocne v prubehu šestiletého provádecího období od roku 1995 do roku 2000. Dne 31. 1. 1998 nabylo úcinnosti Narízení vlády c. 17/1998 Sb., ze dne 14.1. 1998, kterým se stanoví preferencní sazba cla pro dovoz nekterých zemedelských a potravinárských výrobku (v sektoru drubeže jde pouze o vejce bez skorápek) pocházejících ze zemí Evropské unie. Toto narízení pozbývá platnosti dnem 31. 12. 1998. Zboží, kterého se toto narízení týká, je uvedeno níže, spolu s preferencní celní sazbou Evropské unie a celní kvótou.
Definice základních pojmu
Smluvní celní sazba se použije, pokud dovážené zboží pochází ze zeme, která CR poskytuje doložku nejvyšších výhod. CR poskytuje doložku nejvyšších výhod všem zemím krome 10 státu, napr. Západní Sahara, Omán atd. Smluvní celní sazby zahrnují celní koncese aplikované od l. ledna 1998 podle výsledku Uruquayského kola mnohostranných obchodních jednání GATT.
Smluvní celní sazba platná v rámci celní kvóty se uplatnuje v techto prípadech:
a) u zboží, které je navrženo do celního režimu volného obehu,
b) u celní kvóty, vztahující se k tomuto zboží, která není vycerpána.
Celní kvótou se rozumí množství zboží, které je propušteno do navrženého celního režimu pri použití nižší celní sazby.
Preference (preferencní kvóta, preferencní celní sazba) zvýhodnuje vzájemný zahranicní obchod a jsou stanoveny v uzavrených Dohodách o zónách volného obchodu mezi CR a príslušnými státy.
2. Podpurná opatrení pro rok 1998
Zásady, kterými se stanovují podmínky pro poskytování podpor Ministerstvem
zemedelství pro rok 1998
Pro rok 1998 byly stanoveny podmínky, za nichž se poskytují podpory MZe. Z techto Zásad, podle §2 odst. 1 zákona 252/1997 Sb. se chovu drubeže týkají následující body:
Dotacní titul 2. A. f. 4. Podpora chovateli na uznanou drubež ve šlechtitelském chovu, v kmenech a drubež zarazenou do individuální kontroly snášky a kontroly dedicnosti (podle protokolu o uznání šlechtitelského chovu).
8. Nákazový fond - poskytuje se jako neinvesticní, prímá nenávratná dotace, za úcelem zmírnení ekonomické újmy chovatelu hospodárských zvírat, která vznikla plnením prikázaných režimu chovu vyhlášených pri vypuknutí nebezpecných nákaz hospodárských zvírat. Poskytuje se podpora maximálne do výše 50 % prímých nákladu za krmný den.
Podpurný a garancní rolnický a lesnický fond
V roce 1998 by mel v komodite drubež prispet na zlepšení podmínek vývozu program EXPORT, ve kterém jsou stanovena kritéria pro podporu vývozu násadových vajec, jednodenní nosné a masné drubeže, respektive jatecných kurat vcetne chlazené nebo zmrazené drubeže a jejich dílu.
Program EXPORT byl rozšíren o program - Technologie. Týká se zpracovatelu veškerých druhu masa. Jeho úcelem je podpora nákupu stroju, zarízení, technologií, nehmotného majetku a stavebních investic.
Formou poskytované podpory jsou garance bankovních úveru a dotace na úhradu cásti úroku.
3. Legislativa k agrárnímu trhu vztahující se k sektoru drubež a vejce
Na podzim 1997 byl schválen zákon o zemedelství c. 252/1997 Sb., který prispívá k tvorbe podmínek pro udržování výrobního potenciálu zemedelství neprímými podporami, prímou podporou, podpurnými programy a vytvárením podmínek pro cenovou stabilizaci trhu se zemedelskými komoditami, zejména pomocí skladištních poukázek, termínovaných obchodu, certifikací verejných skladu obilí a podporou fungování komoditních burz.
Zajištení ochrany agrárního trhu je umožneno podle §3 tohoto zákona. Na dovezené zemedelské výrobky a potraviny lze podle mezinárodní dohody (sdelení Ministerstva zahranicních vecí c. 191/1995 Sb., o sjednání Dohody o zrízení Svetové obchodní organizace WTO - Dohoda o zemedelství) uplatnit zvláštní ochranná opatrení, jež mají charakter dodatecného cla. Tyto výrobky jsou oznaceny v listine koncesí a závazku symbolem "SSG" (special safe guard - zvláštní opatrení) a patrí mezi ne celá kurata, delená kurata a kurecí droby. Význam techto opatrení spocívá v možnosti omezit nadmerné dovozy nebo dovozy za výrazne nízké ceny.
Ministerstvo zemedelství vydalo vyhlášku c. 327 ze dne 10. prosince 1997, kterou se provádí §18 písm. a), d), h), i), j) a k) zákona c. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích. Vyhláška se týká zmen doplnku a vztahuje se na maso, masné výrobky, ryby, ostatní vodní živocichy a výrobky z nich, vejce a výrobky z nich. Nabývá úcinnosti 1. dubna 1998. Blíže specifikuje požadavky na jakost, technologické požadavky, skladování, prepravu a prodej. U vajec se zavádí clenení do skupin a podskupin, oznacování vajec, požadavky na jakost a technologické požadavky. Význam zákona spocívá v ochrane spotrebitele (zajištení kvality výrobku, jejich zdravotní nezávadnosti apod.).
V návaznosti na zákon o potravinách vyšla v cervnu 1997 nová CSN 57 21 09 - slepicí a konzumní vejce, která je od 1. prosince 1997 závazná. Tím došlo v oblasti konzumních vajec k výraznému posunu v harmonizaci s legislativou EU. Nová norma byla zpracována podle standardu EU pro skorápková vejce, urcená pro lidskou výživu. Vejce jsou zatrídena do jakostních tríd oznacených XL, L, M a S, platí ustanovení o hmotnosti trídení, o odchylkách jakosti a hmotnosti.
V chovu drubeže jsou povinnosti chovatele obecne stanoveny zákonem 87/1987 Sb., o veterinární péci v platném znení. Obecné podmínky prepravy drubeže uvedené v tomto zákone doplnuje vyhláška c. 117/1987 Sb., a stanoví potrebu veterinárního osvedcení k preprave. Další vyhláškou o preprave je vyhláška c. 245/1996 Sb., o drubeži prepravované v kontejnerech.
Zákon 241/1992 Sb., o šlechtení a plemenitbe upravuje podmínky pro šlechtitele a chovatele plemenné drubeže ve znení pozdejších predpisu.
Pro drubež platí též zákon 246/1992 Sb., na ochranu zvírat proti týrání. Na nej navazuje vyhláška 245/1996 Sb., která upravuje podmínky ochrany zvírat pri porážení i ve vztahu k chovu a využití drubeže.
4. Licencní politika
Licencní politika CR se rídí vyhláškou c. 56/1998 Sb. Ministerstva prumyslu a obchodu, kterou se mení vyhláška Federálního ministerstva zahranicního obchodu c. 560/1991 Sb., o podmínkách vydávání licencního povolení k dovozu a vývozu zboží a služeb, která vstoupila v platnost 1. 4. 1998.
Žádosti o licence se predkládají Licencní správe pri Ministerstvu prumyslu a obchodu Ceské republiky. Licencí se rozumí úrední povolení k dovozu nebo vývozu stanovených druhu zboží podle uvedené vyhlášky MPO. Licencní politika respektuje závazky WTO. Automatické licence (podléhající licencnímu rízení pri dovozu bez množstevního omezení) se u komodity drubež týkají skorápkových vajec cerstvých od domácí drubeže. Ostatní drubeží maso a vejce nepodléhají licencnímu rízení pri dovozu. Licencnímu rízení nepodléhají dále drubeží maso a vejce pri vývozu.
Zahranicní trhy
Svetová produkce a spotreba drubežího masa
V roce 1997 stoupla proti roku 1996 svetová produkce drubežího masa v dusledku vyšší poptávky podle odhadu FAO o 7,2 %. V rozvojových zemích se zvýšila produkce drubežího masa o 10 % a v rozvinutých zemích se produkce drubeže ocekává na úrovni 30 mil. tun, což je asi o 4 % více než v roce 1996.
Všeobecne je ve svete znatelný trend rustu spotreby drubežího masa. Ve vyspelých zemích roste podíl spotreby drubežího masa na úkor hovezího a cástecne veprového masa. V rozvojových zemích roste výroba i spotreba všech druhu masa, nejvíce ale masa drubežího. Tato skutecnost je dána zlepšujícími se materiálními podmínkami tamního obyvatelstva, které vynakládá urcitou cást svých príjmu na kvalitnejší výživu.
Produkce drubežího masa ve svete (mil. t)
Období 1995 1996 1997 *
Svet celkem 55,4 58,5 62,6
Rozvojové zeme 27,4 29,6 32,6
Rozvinuté zeme 28,0 28,9 30,0
Pramen: FAO
* odhad
Produkce drubežího masa v EU
Produkce drubežího masa v EU se v roce 1997 zvýšila asi o 3 % na 8,775 mil. tun a dosáhla rekordní výše.
Nejvyšší nárust byl zaznamenán ve SRN, kde se zvýšila produkce ve srovnání s rokem 1996 o 8 %. Vliv na enormní nárust produkce drubežího masa ve SRN mela zmena tržní situace pro producenty. V dusledku omezené produkce na prelomu let 1995 a 1996 se od roku 1996 zpevnily ceny kurat, nezávisle na situaci na trhu hovezího masa. Dále se producenti prizpusobili požadavkum zákazníku, omezili produkci mražených brojleru a obdobne jakov CR, zvýšil se na trhu podíl cerstvých kurat a kurecích dílu. Tento trend vyplývající ze zvýšeného zájmu o konzumaci kurecího masa se ocekává i v roce 1998.
Ve Francii se zvýšila produkce drubežího masa o více než 3 % na 2,29 mil. tun. Francie zaujímá v EU vedoucí pozici v produkci drubežího masa a ve svetovém merítku je na ctvrtém míste za USA, Cínou a Brazílií. Nabízený sortiment predstavuje brojlery, kruty, perlicky a kachny v ruzných úpravách. Velká cást produkce se exportuje (kolem 800 tis. tun). Z toho necelá polovina se vyváží do tretích zemí, hlavne na Strední východ, do státu bývalého Sovetského svazu a do Cíny. V rámci závazku plynoucích z mezinárodní dohody GATT, které prijala EU, umožnuje prístup na trh i pro vývozce jiných zemí, hlavne z USA a z Brazílie. Francie se podílí celorocne na vývozu drubežího masa 12 %.
Ve Velké Británii došlo ke zvýšení o 3 % na 1,48 mil. tun, v Itálii zvýšení cinilo 1 % a produkce stoupla na 1,14 mil. tun.
Produkci drubežího masa zvýšilo i Nizozemsko a to na 907 tis. tun ž. hm. a zvýšila se spotreba na 21,8 kg/obyvatele/rok. I pres nárust domácí spotreby zvýšená produkce umožnila vetší objem exportu. V roce 1997 bylo vyvezeno 610 tis. tun drubežího masa, což je o 5 % více než v roce 1996. Vývoz se realizoval predevším do Ruska a do Nemecka. Dovozy se oproti roku 1996 zvýšily na 231 tis. tun, ale vzhledem k 200 % sobestacnosti mají pro Nizozemsko menší význam.
Produkce drubežího masa v EU podle odhadu ZMP vzroste v roce 1998 pouze o 1 %. Zvýšená nabídka povede pravdepodobne ke snížení cen.
Celkovou produkci drubežího masa v roce 1997 ovlivnilo podstatné zvýšení produkce krutího masa asi o 4 %, zatímco produkce kurecího masa se zvýšila jen o 3 %.
Rust produkce krutího masa v EU
V roce 1997 stoupla produkce krutího masa v EU o 4 % na 1,71 mil. tun, v roce 1996 byla produkce 1,64 mil. tun.
Nejvetší nárust byl ve SRN, kde se produkce krutího masa zvýšila o 14 % na 240 tis. tun. Nárust produkce krutího masa byl zpusoben zvýšením poptávky po krutím mase v dusledku krize BSE. V roce 1998 se predpokládá zvýšení nabídky krutího masa i když v menší míre. Ve Francii, která je v EU nejvetším producentem krutího masa, stoupla produkce o 5 % na 705 tis. tun. V ostatních zemích EU byl rust produkce krut nižší a v nekterých zemích byl dokonce zaznamenán pokles. V Itálii, tretí nejvetší producentské zemi EU, vzrostla produkce jen o 1,6 % na 320 tis. tun. Ve Velké Británii se produkce snížila z 287 tis. tun na 281 tis. tun. V roce 1998 se v EU predpokládá zvýšení produkce krut približne o 2 %.
Zvýšení produkce krut ve vetším merítku než u kurat je odrazem širšího uplatnení krutího masa na výrobky a pro ruzné kuchynské polotovary.
Rust produkce kachen v EU
V EU se v roce 1997 zvýšila také produkce kachen proti roku 1996 o více než 3 %, na 289 tis. tun. Nejvetším producentem kachen v EU je Francie, jejíž podíl na celkové produkci EU v roce 1997 dosáhl 64 % (185 tis. tun).
Podíl kachního masa na celkové produkci drubežího masa je malý. V roce 1997 bylo v EU vyprodukováno celkem 8,7 mil. tun drubežího masa, z toho bylo cca 70 % kurat, 20 % krut, 3 % kachen a zbytek pripadl na ostatní druhy drubeže.
Na základe Evropské dohody existuje celá rada vzájemných preferencí. Na výrobky z drubeže platí v EU kvóta s nižší preferencní sazbou, která je však CR využívána jen v omezené míre. V souladu s ustanoveními o minimálním prístupu na trh v rámci Evropské dohody muže být každorocne bezcelne vyvezeno do státu Evropského spolecenství 15500 tun vykosteného kurecího masa, 2500 tun krutího masa a 2500 tun drubežího masa. Kvóta je spolecná pro všechny cleny.
Dovozy drubežích výrobku puvodem z CR do EU (kvóty)
Název Rocní množství (t)
Od 1. 7. 1997 Od 1. 7. 1998
do 30. 6. 1998 do 30. 6. 1999
Slepicí maso chlazené nebo zmrazené,
delené maso druhu Gallus domesticus 2 860 2 990
Vykostené drubeží maso druhu Gallus domesticus 2 415 2 530
Kachny 550 575
Husy 1 430 1 495
Krocani a kruty 440 460
Tucná játra husí nebo kachní neomezeno neomezeno
Drubeží vejce ve skorápkách 5 830 6 095
Žloutky sušené, tekuté, zmrazené 330 345
Ptací vejce sušené, ostatní 2 420 2 530
Zemedelci státu Evropského unie nedostávají žádnou podporu na produkci drubežího masa. Neexistují žádné intervencní a podobné ceny. V rámci závazku WTO jsou však subvencovány vývozy drubežího masa do tretích zemí.
Stagnace výroby vajec v EU
V roce 1997 se podle predbežných údaju vyrobilo v EU celkem 86,3 mld. kusu vajec, což je proti roku 1996 jen malé zvýšení. V roce 1996 byl v EU zaznamenán pokles výroby vajec proti roku 1995 o 1,4 %. V roce 1997 se produkce vajec zvýšila ve Španelsku (o 4 %), v Itálii a ve Velké Británii byl zaznamenán rust menší než 1 %. Ke snížení výroby vajec v roce 1997 došlo v Belgii (o 3 %) a v Dánsku ( o 4 %). V príštím období se ve vetšine clenských státu nepocítá se zvyšováním produkce vajec. Na základe poctu nosnic v roce 1997 je odhadováno, že v roce 1998 se produkce vajec v EU podstatne nezmení.
Nejvetším výrobcem vajec v EU je Francie, kde se v roce 1997 vyrobilo 16,4 mld. kusu, což je témer 20 % celkové produkce EU. Z následující tabulky je patrné, že se v Nizozemsku vyrobilo v prepoctu na jednoho obyvatele nejvíce vajec. Tato výroba je ve srovnání s prumernou produkcí EU-15 na jednoho obyvatele více než dvojnásobná.
Produkce vajec v EU celkem a na obyvatele v roce 1997
Zeme Celková produkce Produkce na obyvatele
(mil. kusu) (kusu)
Irsko 526 148
Finsko 1 085 213
Dánsko 1 350 259
Rakousko 1 650 205
Švédsko 1 750 199
Portugalsko 1 820 184
Recko 2 390 229
Belgie/Lucembursko 3 445 327
Nizozemsko 9 080 589
Velká Británie 10 700 183
Španelsko 11 150 285
Itálie 11 190 195
Nemecko 13 765 169
Francie 16 400 183
EU-15 celkem 86 301 247
Pramen: Agra Europe, 1998 c. 1787 (rok 1997 - prozatímní údaje ZMP)
Pozn.: V CR v roce 1997 byla výroba vajec na obyvatele 322 kusu.
Produkce drubeže v nekterých dalších zemích
Polsko
V Polsku v roce 1997 vzrostla produkce drubeže témer o 18 % proti roku 1996 na 690 tis. tun ž. hm., což je v prepoctu 483 tis. tun drubežího masa. Stimulace produkce byla podmínena rustem poptávky. Spotreba se odhaduje na 513 tis. tun masa, takže 12 % cinil dovoz.
Obdobne jako v CR se v posledním období zvyšuje produkce zpracované drubeže. Hlavními produkty jsou masné výrobky a konzervované maso.
Je nutno zduraznit, že jako první z potravinárského prumyslu byl zprivatizován drubežárský sektor. V lonském roce bylo 30 % z celkové drubežárské výroby soustredeno do velkých zpracovatelských podniku, jichž je v soucasné dobe 12.
V roce 1998 se ocekává, že velké zpracovatelské podniky zpracují 190 tis. tun masa, což je o 32 % více než v roce 1997. V tomto roce se ocekává zvýšení výroby drubežího masa na základe vyšší poptávky. Koncentrace zpracovatelských podniku prispeje v blízké budoucnosti ke zvýšení vývozu. Vývoz v roce 1997 proti roku 1996 stoupl o 27 %, tj. na 33 tis. tun.
Vývozní kvóty Polska do EU v období 97/98 by mely být splneny u hus na 70 %, u kurat na 100 %, u krut na 80 - 90 % a u kachen na 40 %, zatím co plnení kvót CR do EU je minimální, v dusledku vysokých cen a nekonkurenceschopnosti stávající výroby.
Produkce drubeže v Polsku (tis. tun ž. hm.)
Období 1996 1997 1998 *
Velké farmy 435 550 620
z toho: kurata 305 397 445
slepice 7 7 8
kruty 95 120 140
kachny 5 3 3
husy 23 23 24
Malé farmy 150 140 130
Celkem 585 690 750
Pramen: Agra Europe, 1998
* odhad
Ukrajina
V roce 1997 proti roku 1996 klesla produkce drubeže na Ukrajine z 225 tis. tun (1996) na 219 tis. tun (1997). Zároven se snížila spotreba drubežího masa na 3,3 kg/obyv./rok. Dovoz se v roce 1997 snížil o témer 50 %. Dovozy se pohybovaly okolo 50 tis. tun. Duvodem velkých dovozu jsou cenové relace, proto domácí drahá drubež zustává na zásobách.
V Rusku vzniká spolecný rusko-americký podnik na produkci brojleru. Na strane USA se spolecného podnikání úcastní Rada pro export drubeže a vajec (USAPEEC - USA Poultry and Egg Export Council), která bude mít funkci kontroly a bude se podílet na financování. Ruská strana zajistí provozní zarízení pro výrobu 300 000 brojleru za týden, dále výrobu krmných smesí, líhne a zpracovatelský závod.
Rusko predstavuje pro USA perspektivní odbytový trh. V roce 1997 vyvezly USA do Ruska 900 tis. tun brojleru.
Cína
Od roku 1990 do roku 1996 se zvýšil vývoz drubežího masa z Cíny ze 40 tis. tun na 300 tis. tun. Nejvíce bylo vyvezeno do Japonska, Nemecka, Hongkongu a Nizozemska. Behem trí ctvrtletí roku 1997 Cína vyvezla stejné množství (prevážne zmrazenou drubež) jako za celý rok 1996. Do konce prvního pololetí 1997 prevažoval dovoz z Cíny i do CR.
Thajsko
Behem roku 1997 proti roku 1996 se zvýšily vývozy z Thajska o 8 %. Nejvetším obchodním partnerem je Japonsko, ale také stoupá obchod s EU. V prvním pololetí roku 1997 dosáhl vývoz drubeže do EU cca 19 tis. tun. Nejvíce se dováželo do Nemecka a Nizozemska.
V roce 1998 za první ctyri mesíce byl v rámci celkových dovozu drubeže do CR prevládající dovoz z Thajska (2913 tun drubežího masa).
Situace v CR
Vývoj stavu drubeže v Ceské republice
Podle soupisu hospodárských zvírat k 1. 3. 1998 vzrostly stavy drubeže proti stejnému období roku 1997 o 1437 tis. kusu (tj. o 5,2 %). Ke zvýšení stavu došlo u všech kategorií drubeže krome krut, které stagnují.
Ke konci roku 1997 se stavy drubeže zvýšily proti stejnému období roku 1996 o 1 005 tis. kusu (tj. o 4 %) - Výsledky živocišné výroby CSÚ.
Podle soupisu hospodárských zvírat v roce 1998 vzrostly stavy všech kategorií drubeže vyjma krut. To bylo zpusobeno vyšší poptávkou po drubežím mase a nižšími spotrebitelskými cenami (hlavne kurat) proti ostatním druhum mas.
V roce 1998 se predpokládá zvýšení stavu drubeže asi o 4 % z duvodu stále trvající poptávky po drubežím mase.
Vývoj stavu jednotlivých kategorií drubeže v CR (v tis. ks)
Druh 1995 1996 1997 1998
Kurata na chov 4 703 3 980 3 913 4 060
Kurata na výkrm 8 497 10 335 10 477 11 230
Slepice 12 029 12 030 11 833 12 280
Kohouti a kapouni 293 272 264 275
Hrabavá drubež celkem 25 522 26 617 26 487 27 845
Kruty 527 692 640 638
Husy 177 158 151 153
Kachny 463 409 292 374
Drubež celkem 26 689 27 875 27 570 29 010
Pramen: CSÚ - Soupis hospodárských zvírat k 1. 3.
Stavy drubeže a slepic na konci jednotlivých ctvrtletí a výhled v roce 1998 (v tis. ks)
Ctvrtletí 1996 1997 *1998
drubež z toho drubež z toho drubež z toho
celkem slepice celkem slepice celkem slepice
I. 28 414,9 11 165,0
II. 26 706,4 9 649,5 28 616,9 10 108,9 29 010,0 12 208,0
III. 26 951,2 12 003,0
IV. 24 839,1 12 202,8 25 843,6 12 112,8
Pramen: CSÚ - Výsledky živocišné výroby
Pozn.: * odhad MZe-VÚZE
V roce 1997 zmena sledování CSÚ za pololetí
Vývoj nabídky a poptávky na trhu drubežího masa
V roce 1997 vlivem vyšší poptávky (prijatelné spotrebitelské ceny kurat) vzrostly stavy drubeže, a tím došlo ke zvýšení nabídky drubežího masa proti roku 1996.
Na zvýšenou úroven nabídky mela vliv i zvýšená poptávka spotrebitelu po drubežím mase. Domácí spotreba se zvýšila proti roku 1996 o 10,3 %. Rust spotreby se orientoval predevším na výrobky vyšší finalizace, jako jsou drubeží masné výrobky, drubež delená, porcovaná a drubeží polotovary.
Vyšší poptávka po drubežím mase byla v roce 1997 krome nabídky z domácí produkce doplnena dovozem. Dovoz drubežího masa se proti roku 1996 zvýšil o 24 %.
Na zvýšení dovozu mely vliv hlavne jeho cenové relace. Pro zpracovatelské podniky bylo výhodnejší levnou surovinu dovézt než zvýšit výkupní cenu pro tuzemské producenty
Bilance výroby a spotreby drubežího masa (tis. tun ž. hm.)
Ukazatel Rok
1996 1997 1998*
Pocátecní zásoba 8,5 7,0 5
Produkce 178,0 190,0 200
Dovoz 18,3 22,6 25
Celková nabídka 204,8 219,6 230
Domácí spotreba 187,2 206,5 212
Vývoz 10,6 8,1 10
Celková poptávka 197,8 214,6 222
Konecná zásoba 7,0 5,0 8
Pramen: CSÚ - Výsledky živocišné výroby, Celní statistika, VÚZE a MZe CR
Pozn.:* odhad MZe-VÚZE
Rok 1998
Výroba drubežího masa, predevším kurat a krut v CR v roce 1998 by se mela i nadále zvyšovat ve smyslu dosažených výrobních výsledku prvního ctvrtletí. Zvyšování výroby ovlivní vetší poptávka po drubežím mase, která je podporována zdravotní osvetou a s ní dochází k postupným zmenám ve stravovacích zvyklostech obyvatel.
Zatím co výroba kurat a krut se bude zvyšovat, produkce kachen a hus bude stagnovat nebo se ješte sníží. Duvodem je nízká poptávka po vodní drubeži.
Spotreba drubežího masa v roce 1998 poroste volnejším tempem. Na spotrebu mají vliv hlavne cenové relace mezi drubežím masem a ostatními druhy masa. Velký skok rustu spotreby byl zaznamenán mezi roky 1996 a 1997 a v roce 1998 se už nebude pravdepodobne opakovat, vzhledem k omezeným možnostem spotrebitelu. V CR je spotreba drubežího masa nižší asi o 4 kg na osobu a rok v porovnání s EU (spotreba 20 kg/osoba/rok). Dosažení uvedené spotreby v EU se predpokládá v CR v roce 2004.
Rok 1998 bude charakterizován:
· zvýšením stavu drubeže asi o 4 %,
· zvýšením nabídky asi o 5,3 %,
· zvýšením dovozu o 10 %,
· rustem domácí spotreby o 2,7 % (spotreba na obyvatele cca 15,7 kg/rok),
· vetším objem vývozu na úrovni cca 10 tis. tun.
Zpracovatelský prumysl
Nákup drubeže v roce 1997 byl proti roku 1996 vyšší o 6,1 %. Nákup kurat v jednotlivých ctvrtletích roku 1997 proti stejným obdobím roku 1996 byl vyšší krome ctvrtého ctvrtletí, kdy nákup kurat poklesl o 0,7 %. Nákup kurat za celý rok 1997 proti roku 1996 byl ale vyšší o 3,9 %. I když objem nákupu u kurat vzrostl o nejvetší podíl z celkového nárustu nákupu, pres to nákup kurat v roce 1997 proti roku 1996 se v procentickém vyjádrení snížil. V roce 1996 byl podíl nákupu kurat na celkovém nákupu 86,9 %, v roce 1997 85 %. Tato skutecnost má vazbu na zvýšenou produkci krut a kachen.
Vývoj nákupu drubeže celkem (v tunách ž. hm.)
Období 1995 1996 1997 1998 *
Leden 14 329 13 140 14 683 16 927
Únor 12 656 11 934 12 037 14 966
Brezen 12 417 11 523 11 975 17 176
1. ctvrtletí 39 399 36 597 38 695 49 069
Duben 12 560 13 185 14 895
Kveten 15 274 13 997 13 512
Cerven 15 264 12 325 13 856
2. ctvrtletí 43 098 39 507 42 263
Cervenec 10 794 12 909 14 671
Srpen 14 944 12 552 12 610
Zárí 13 552 13 124 14 737
3. ctvrtletí 39 290 38 585 42 018
Ríjen 14 162 15 515 14 860
Listopad 13 613 13 303 12 980
Prosinec 10 888 11 170 13 327
4. ctvrtletí 38 663 39 988 41 167
Rok celkem 160 450 154 677 164 143
Pramen: Sdružení drubežárských podniku (SDP)
* Resortní statistika MZe CR
Vývoj nákupu kurat ( v tunách ž. hm.)
Období 1995 1996 1997 1998 *
1. ctvrtletí 33 771 31 316 33 857 42 384
2. ctvrtletí 34 057 32 613 34 424
3. ctvrtletí 32 104 34 371 35 466
4. ctvrtletí 32 922 36 097 35 869
Rok celkem 132 854 134 397 139 615
Pramen: SDP
*Resortní statistika MZe CR
U nákupu krut, kachen a hus došlo v roce 1997 proti roku 1996 také ke zvýšení, ale se ctvrtletním kolísáním. U kachen je evidentní posun produkce do druhého pololetí. Prodej kachen je sezónní (v podstate vánocní), a proto není zájem o jejich dlouhé a drahé skladování.
K nejvetšímu nárustu nákupu za rok 1997 došlo u kachen (o 50,7 %), u krut (o 23,5 %) a u hus jen o 0,6 %, což lze považovat za stagnaci.
Nákup hus, kachen a krut pro zpracovatelský prumysl (v tunách ž. hm.)
Rok Leden - brezen Duben - cerven
husy kachny kruty husy kachny kruty
1996 29 352 2 774 0 1 208 2 301
1997 0 89 2 213 39 1 799 2 581
1998* 38 302 3 571
Rok Cervenec - zárí Ríjen - prosinec kalendární rok
husy kachny kruty husy kachny kruty husy kachny kruty
1996 87 847 1 451 213 320 1 990 329 2 799 8 516
1997 218 1 764 2 721 74 568 3 007 331 4 220 10 522
1998*
Pramen:Sdružení drubežárských podniku Praha
* Resortní statistika MZe CR
Vývoj prodeje drubeže a drubežích výrobku
Prodej celé drubeže (tuny)
Rok Leden-brezen Duben-cerven Cervenec-zárí Ríjen-prosinec kalendární rok
drubež z toho drubež z toho drubež z toho drubež z toho drubež z toho
celkem kurata celkem kurata celkem kurata celkem kurata celkem kurata
1996 19121 17131 19211 16991 17342 14746 18825 15068 74499 63936
1997 15967 14086 16350 14378 15043 12950 16536 13266 63896 54680
1998* 16042 13908
Pramen: Sdružení drubežárských podniku Praha
*Resortní statistika MZe CR
Prodej celých hus, kachen a krut (v tunách ž. hm.)
Rok Leden - brezen Duben - cerven
husy kachny kruty husy kachny kruty
1996 47 493 183 19 517 43
1997 14 412 70 19 544 41
1998* 56 351 166
Rok Cervenec - zárí Ríjen - prosinec kalendární rok
husy kachny kruty husy kachny kruty husy kachny kruty
1996 84 778 106 213 1 166 667 363 2 954 999
1997 83 703 95 284 1 362 673 400 2 996 879
1998*
Pramen: Sdružení drubežárských podniku Praha
* Resortní statistika MZe CR
Prodej celé zabité kuchané drubeže má opacný trend než její nákup. Jestliže se nákup všech druhu drubeže zvýšil, prodej drubeže, krome objemu prodeje kachen a hus, klesl.
Vývoj prodeje celé zabité drubeže v roce 1997 proti roku 1996 klesl o 14,2 %, u kurat o 14,5 % a krut o 12,0 %. U vodní drubeže (kachen a hus) došlo naopak ke zvýšení prodeju u kachen o 1,4 % a hus o 10,0 %.
Duvodem snížení prodeje celých kurat a krut je nárust prodeje delené drubeže, drubežích polotovaru a drubežích výrobku.
Prodej drubežích výrobku (tuny)
Výrobek Leden-brezen Duben-cerven Cervenec-zárí Ríjen-prosinec Celkem
1996 1997 *1998 1996 1997 1996 1997 1996 1997 1996 1997
Drubež delená 6 759 6 987 10 108 7 685 7 726 6 522 8 735 7 458 9 552 28 424 32 624
Drubeží droby 1 171 1 262 1 172 1 141 1 270 1 079 1 167 1 172 1 301 4 563 4 941
Drub. Polotovary 965 1 062 1 529 1 065 1 196 1 118 1 262 1 071 1 380 4 219 4 850
Masné výrobky 3 982 4 461 7 459 3 995 4 520 3 760 4 478 4 191 5 301 15 928 18 815
Konzervy 612 370 1 441 693 329 690 427 471 314 2 466 1 440
Pramen: Sdružení drubežárských podniku Praha
* Resortní statistika MZe CR
Je zrejmé, že úbytek celé prodané drubeže v roce 1997 proti roku 1996 je zpusoben znacne zvýšeným prodejem drubežích výrobku, což lze hodnotit jako kvalitativní posun.
V roce 1997, proti roku 1996, došlo k rustu prodeju hlavne u delené drubeže (o 14,7 %) u masných výrobku (o 18,0 %) a u drubežích polotovaru (o 14,9 %). Vetší orientace spotrebitelu na výrobky z drubeže trvá již nekolik let nejenom v CR, ale i v ostatních zemích. Duvodem je snadnejší kuchynská úprava, možnost použití jen nekterých dílu drubežího masa i když finální výrobky jsou vzhledem k vyšším zpracovatelským nákladum dražší než celá drubež.
U prodeje konzerv však došlo k výraznému poklesu prodeje (97/96) a to o 58,4 % nejenom u konzerv z drubežího masa, ale i u konzerv z ostatních druhu mas. Pokles prodeje konzerv bude pravdepodobne pokracovat i v dalších letech. Duvodem je dostatecná nabídka ostatních drubežích výrobku na trhu v prubehu celého roku a také pomerne vysoké ceny techto konzerv.
Vývoj cen prumyslových výrobcu u vybraných drubežích výrobku (Kc/kg)
Mesíc Kurecí rízky Kurecí stehna s kostí Kurecí ctvrtky
1996 1997 1998 1) 1996 1997 19981) 1996 1997 1998*
Leden 130,10 123,50 132,74 55,40 61,50 62,89 46,20 54,20
Únor 130,50 120,40 141,50 55,50 60,60 66,40 46,10 53,65
Brezen 127,50 120,60 144,98 55,90 59,70 70,89 45,65 53,30
Duben 120,10 120,00 134,98 56,60 60,60 70,18 46,80 53,60
Kveten 119,60 119,30 57,80 60,90 47,80 53,65
Cerven 118,90 119,00 59,90 61,30 50,90 54,40
Cervenec 119,90 121,80 62,70 64,10 54,10 57,60
Srpen 119,10 122,20 63,00 65,00 55,00 58,30
Zárí 119,10 125,00 62,60 65,00 55,40 59,10
Ríjen 120,25 128,50 62,00 65,30 54,90 59,20
Listopad 122,75 136,40 62,00 65,30 55,60 59,30
Prosinec 121,30 138,70 61,40 65,70 55,40 59,70
Prum. rok 122,43 124,62 59,57 62,91 51,15 56,33
Pramen: Sdružení drubežárských podniku Praha
* Kurecí ctvrtky v roce 1998 v resortní statistice nejsou sledovány
1/ MZe CR
Vývoj prumerných rocních cen prumyslových výrobcu u delené drubeže v roce 1997 pri porovnání s rokem 1996 zaznamenal rust u všech uvádených výrobku. Kolísání cen v jednotlivých mesících roku bylo ovlivneno hlavne spotrebitelským zájmem a cenovou konkurencí dovážených výrobku. Rust cen prumyslových výrobku je ovlivnen zvyšujícími se zpracovatelskými náklady na jednotlivé výrobky v závislosti na úrovni technologie zpracování a na rostoucí cene nákupu suroviny.
V roce 1998 se ocekává další pozvolné zvyšování cen jednotlivých drubežích výrobku v závislosti na úrovni poptávky.
Zásoby drubeže
Vývoj zásob v tunách - stav ke konci období
Mesíc Drubež celkem Z toho: kurata
1995 1996 1997 1998 * 1995 1996 1997 1998*
Leden 8 003 6 074 3 544 2 606 7 078 3 094 2 983 1 382
Únor 7 641 5 154 3 357 2 797 6 613 2 171 2 735 1 838
Brezen 7 313 4 187 2 374 3 579 6 147 1 428 1 775 2 537
Duben 6 895 3 522 3 107 3 945 5 487 798 2 529 2 846
Kveten 7 357 3 495 2 944 5 021 760 1 853
Cerven 7 128 3 647 2 867 3 998 622 1 322
Cervenec 6 262 4 107 3 217 2 885 1 315 1 706
Srpen 5 572 4 529 3 597 1 932 2 022 1 865
Zárí 5 645 4 839 3 619 1 829 2 667 2 013
Ríjen 5 845 5 202 3 011 1 801 3 250 1 781
Listopad 6 783 4 921 2 410 2 562 3 305 1 189
Prosinec 5 798 3 959 1 729 2 629 3 327 1 059
Pramen: SDP
* Resortní statistika MZe CR
Vývoj zásob drubežích výrobku (v tunách)
Mesíc Drubež delená Drubeží droby Drubeží polotovary
1996 1997 1998 * 1996 1997 1998* 1996 1997 1998*
Leden 1 728 2 277 3 067 204 390 564 986 193 453
Únor 3 111 2 293 3 443 305 328 581 227 228 485
Brezen 2 929 1 811 3 911 262 305 532 244 271 419
Duben 2 149 2 525 3 881 242 325 589 319 307 441
Kveten 2 405 2 355 264 308 276 194
Cerven 2 186 2 140 286 301 332 216
Cervenec 1 790 1 927 321 318 225 239
Srpen 1 596 1 654 393 341 194 254
Zárí 1 666 1 680 405 504 240 228
Ríjen 1 749 2 047 553 405 326 234
Listopad 1 880 2 004 484 335 209 3016
Prosinec 1 703 1 991 532 397 242 290
Pramen: Sdružení drubežárských podniku, Praha
* Resortní statistika MZe CR (zásoby k poslednímu dni kalendárního mesíce)
Úroven zásob drubeže v jednotlivých mesících roku 1997 v porovnání s úrovní mesícních zásob roku 1996 byla nižší. Nižší úroven zásob zpusobila vyšší poptávka po chlazené drubeži .
Další články v kategorii Venkov
- Výstava Floria Jaro v Kroměříži představí květinové aranžmá věnované cirkusu (28.04.2025)
- Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik (25.04.2025)
- Sněmovna opět přerušila schvalování vzniku Národního parku Křivoklátsko (24.04.2025)
- Estonské útulky se po Velikonocích potýkají s přebytky králíků (23.04.2025)
- Medvědi by se mohli vrátit na hrady a zámky, památkáři jsou proti (23.04.2025)
- Chov včel? Stačí základní znalosti a chuť. Ale 11 žihadel je maximum (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Slintavka škodí, i když tu není. Decimuje český agroturismus (22.04.2025)
- SVS zahájila monitoring výskytu SLAK u volně žijící zvěře u hranic se Slovenskem (21.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)