Drobné zvěře v přírodě stále více ubývá
06.06.2000 | Listy Jindřichohradecka
ROVNOVÁHA / Dříve se tvrdilo, že za snížením stavu zajíců stojí intenzivní zemědělství. Rok 1989 přinesl obrat, ale . . .
Pokud by někdo chtěl pozdvihnout stavy bažantů a koroptví, tak by rada měla být daleko více se věnovat redukci černé zvěře a lišek, které mají zřejmě početní "převahu". A jenom když se vezmou v úvahu tisícihlavá stáda například divočáků, tak už něco zkonzumují a pak se nezříkají ani mláďat zajíců, bažantů, koroptví a dalších živočichů. Vloni bylo odstřeleno přes 2000 lišek, zatímco zajíců jen 547. Předloni byl lov zajíců pozastaven.
Zvěři vadila chemie
"Co se týče drobné zvěře, její stav je neutěšený. Například zajíců stále ubývá. Přitom v minulosti se tvrdilo, že se na tom podepisuje intenzivní zemědělství, mechanizace, chemizace a podobně," řekl nám v úvodu pracovník referátu životního prostředí Okresního úřadu v J. Hradci Jiří Němec.
Hnojení se omezilo
Po roce 1990 intenzita zemědělské výroby však klesla, je řada katastrů, kde byly zřízeny pastevní areály, používání chemických prostředků a hnojiv je na ostatních plochách výrazně omezeno. Takže by se podle J. Němce tato změna měla projevit příznivě v oblasti myslivosti, zejména u drobné zvěře, ale opak je pravdou.
J. Němec argumentuje tím, že po roce 1995 nastal prudký pokles zvěře. Příčin je celá řada, patří k nim i skutečnost, že se přestali střílet pernatí dravci jako jsou jestřáb, káně, krahujec a podobně. "Jestliže se dá na jedné straně rovnice dohromady trojice divočák, liška a pernatý dravec, který je od roku 1992 prakticky hájený, tak na druhé straně vychází, že zajíc, bažant či koroptev se stávají ohroženým druhem," míní J. Němec s tím, že v přírodě vzniká zjevná nerovnováha.
Hájení dravci
Její řešení se však netýká jenom myslivosti, ale je to otázka důkladného promyšlení pro orgány odpovídající za ochranu přírody, zda je například jestřáb skutečně u nás ohrožený druh a je nutné ho bez výjimky hájit . . . Třeba jenom v bažantnicích se podle Jiřího Němce ročně střílelo dříve kolem 60 až 70 kusů jestřábů a přitom jich neubývalo.
Například vloni se na Jindřichohradecku odstřelilo asi 25 000 kusů bažantů, což je vysoké číslo, ale je třeba si uvědomit, že drtivá většina pochází z umělého odchovu. Rýsuje se skutečnost, že populace bažantů zvyklých na tvrdé podmínky jihu Čech už mizí. Stejná situace brzy nastane i u divokých kachen, kterých se střelilo přes 36 000.
Další články v kategorii Venkov
- Z krabiček do přírody. Okáči skalní se po letech vracejí do Českého krasu (06.05.2025)
- Vodohospodáři na severu Čech obnovili pět nádrží, upravili také koryto potoka (06.05.2025)
- Nejhorší úhyn včelstev za 12 let. Zimu nepřežila čtvrtina, hlásí čeští včelaři (06.05.2025)
- Jedu k mámě na zabijačku: realistický pohled na pomalu upadající tradici (05.05.2025)
- V ČR opět hrozí katarální horečka ovcí, ochranné pásmo zahrnuje dvě třetiny země (02.05.2025)
- Sezona pampelišek vrcholí. Lidé radí, jak na domácí med z jejich květů (02.05.2025)
- S Evou a Davidem Matáskovými nejen o Pestré krajině a o včelách (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Poláci kvůli ptačí chřipce vybili 11,5 milionu kusů drůbeže, zjistili 82 ohnisek (29.04.2025)
- Máte králíka? Zkuste s ním natrénovat králičí hop, Češi v tomto sportu excelují (29.04.2025)