Dosud nás chválí, ale co bude zítra?
07.04.2000 | Agris
Na sklonku minulého roku zadal ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR (SVS), Josef Holejšovský, úkoly - pracovat na podrobných, konkrétních prováděcích vyhláškách k zákonu na ochranu zvířat proti týrání, na vyhláškách o welfare zvířat. AGRIS o tom informoval tiskový mluvčí SVS Josef Duben.
Podle jeho údajů se v uplynulém týdnu se konalo v Holandsku pracovní zasedání zástupců přidružených států EU, kde byl za SVS ČR přítomen Josef Vitásek, vedoucí odboru ochrany a pohody zvířat a Jiří Dousek, který má na starosti welfare.
Peter van Houwelingen, předsedající zástupce TAIEX (agentury Evropské Komise) hodnotil přípravu, vystoupení a výsledky dozorové činnosti naší veterinární správy jako příkladné. Dále pak konstatoval, že naše republika vytvořila jako první z přidružených států obecný právní základ ochrany zvířat. Sem patří především přijetí tří dohod Rady Evropy (ochrana hospodářských zvířat, ochrana zvířat při mezinárodním transportu, ochrana zvířat zájmových chovů), přijetí zákona 246/1992 na ochranu zvířat proti týrání a zejména pak vyhlášky č. 245/1996 (ochrana při porážení) a 311/1997 (chov a využití pokusných zvířat). Patří sem posléze i přijetí veterinárního zákona 166/1999.
Podle Josefa Vitáska ovšem Peter van Houwelingen upozornil, že naše republika zatím, na rozdíl od pobaltských států, Polska a Maďarska, nepřijala předpisy EU, které mají normativní charakter. Jsou to například následující Směrnice - č. 91/628/EEC, ochrana zvířat při transportu; č. 91/629/EEC, minimální standardy pro ochranu prasat; č. 91/630/EEC, minimální standardy pro ochranu telat a Směrnice 1999/74/EC, minimální standardy pro ochranu nosnic. Bylo nám doporučeno neodkladně přijmout konkrétní opatření vyplývající z těchto směrnic.
V případě nesplnění těchto směrnic by pro země, které uvedené zásady neakceptovaly, mohla vzniknout překážka pro export zvířat a živočišných produktů. Například supermarkety požadují při dodání zboží doklady o tom, za jakých welfare podmínek byla potravina živočišného původu vyrobena. Navíc z ekonomického hlediska nelze očekávat, že bude v přidružených státech finančně podporováno přechodné období, ve kterém by byly využívány evropským směrnicím nevyhovující technologie, které by produkovaly za dumpingové ceny.
Josef Vitásek řekl, že všechny delegace byly vyzvány, aby předpisy EU přijímaly v komparativním znění, protože chybějící části nebo naopak nadbytečné speciální národní úpravy komplikují přistoupení k EU. Zároveň bylo všem delegacím doporučeno usilovat o přijetí všech konvencí Rady Evropy, které jsou vlastně výchozími dokumenty pro předpisy EU. V našem případě se jedná o Evropskou dohodu o ochraně zvířat při porážení jatečných zvířat a Evropskou dohodu o ochraně obratlovců používaných pro pokusné a jiné vědecké účely. Pro přijetí těchto dohod jsou v ČR připraveny legislativní podklady, zbývá pouze doplnění vyhlášky č. 245/1996 o podmínky usmrcování zvířat pro jiné než jatečné účely.
Všechny výsledky a doporučení, která zástupci SVS ČR obdrželi, předkládají odpovídajícím odborům ministerstva zemědělství. Jde o to, aby se společným účinným postupem předešlo možným ekonomickým a obchodním rizikům, která by mohla vyplývat z pomalého přejímání evropské legislativy pro naše chovatele a pro celé zemědělství.
Petr Havel
Další články v kategorii Venkov
- Z krabiček do přírody. Okáči skalní se po letech vracejí do Českého krasu (06.05.2025)
- Vodohospodáři na severu Čech obnovili pět nádrží, upravili také koryto potoka (06.05.2025)
- Nejhorší úhyn včelstev za 12 let. Zimu nepřežila čtvrtina, hlásí čeští včelaři (06.05.2025)
- Jedu k mámě na zabijačku: realistický pohled na pomalu upadající tradici (05.05.2025)
- V ČR opět hrozí katarální horečka ovcí, ochranné pásmo zahrnuje dvě třetiny země (02.05.2025)
- Sezona pampelišek vrcholí. Lidé radí, jak na domácí med z jejich květů (02.05.2025)
- S Evou a Davidem Matáskovými nejen o Pestré krajině a o včelách (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Poláci kvůli ptačí chřipce vybili 11,5 milionu kusů drůbeže, zjistili 82 ohnisek (29.04.2025)
- Máte králíka? Zkuste s ním natrénovat králičí hop, Češi v tomto sportu excelují (29.04.2025)