Co obnášejí mimořádná opatření při výskytu vztekliny
27.07.2000 | Agris
Co obnášejí mimorádná opatrení pri výskytu vztekliny
Veterinární opatrení, která byla vyhlášena v poslední dobe v souvislosti s výskytem vztekliny na Mladoboleslavsku, Kladensku, ci Nymbursku vyvolávají nekteré otázky. Jak AGRIS informoval tiskový mluvcí státní veterinární správy CR (SVS) Josef Duben, pri zjištení výskytu vztekliny v okrese, a to at už u volne žijícího zvírete nebo zvírete domácího, vyhlašuje príslušná okresní nebo mestská veterinární správa (OVS nebo MeVS) mimorádná veterinární opatrení. Je to v souladu s § 54 veterinárního zákona (c.166/1999 Sb.) Veterinární opatrení bývají vyhlášena obvykle na dobu trí mesícu, což je pozorovací doba, behem které se nesmí zjistit další výskyt vztekliny. Pakliže se zjistí, doba se prodlužuje.
Pro majitele psu vyhlášení mimorádného veterinárního opatrení predevším znamená, že v urcené datum se musejí dostavit k soukromému veterinárnímu lékari, který zkontroluje, zda jsou psi vakcinováni proti vztekline a psy starší trí mesícu doockuje. Toto ockování je zdarma v rámci mimorádných veterinárních opatrení, poprípade vyhlášky.
Dalším predmetem opatrení je zákaz volného pobíhání psu, tj. bez pána, bez vodítka, bez košíku. Co se cestování týká, vakcinovaní psi mohou cestovat se svými pány do jiných okresu. Do ciziny však zrejme nikoli. Protože cizí zeme požadují potvrzení z místa "bydlište" psa, že se v okruhu 30 km v posledních 6 - 12 mesících (podle státu) vzteklina nevyskytla.
Mimorádná veterinární opatrení se týkají vetšinou prímo psu, mohou v nich ale být zmínena i všechna vnímavá, teplokrevná, zvírata. Tedy i kocky a treba i fretky. Obecne lze ríci, že by každý chovatel mel ve vlastním zájmu zamezit volnému pohybu svých zvírat. V mimorádných opatreních také muže být zmíneno, že volne pobíhající zvírata mohou být odchytávána a umístována do útulku a pri zjištení podezrelých príznaku utracena a odeslána na laboratorní vyšetrení na vzteklinu.
Stane-li se, že v oblasti, kde jsou vyhlášena mimorádná veterinární opatrení kvuli vztekline nejaký pes cloveka pokouše, je nutné postupovat normálním, obvyklým, zpusobem. To znamená, že majitel takového psa s ním musí okamžite ke zverolékari, který zkontroluje, byl-li pes vakcinován a nejeví-li príznaky onemocnení. Tato povinnost vyplývá pro majitele zvírete, které cloveka poraní (tedy zpravidla psa, ale i kocky nebo treba i kone), z ustanovení veterinárního zákona c. 166/1999, § 4, odst. 1, písmeno g, kde je výslovne receno : "chovatel je povinen zajistit, aby bylo neprodlene veterinárne vyšetreno zvíre, které poranilo cloveka nebo s ním prišlo do prímého kontaktu zpusobem nebo za okolností, které mohou vyvolávat podezrení z onemocnení vzteklinou." Znamená to také, že zejména v oblasti s vyhlášenými mimorádnými veterinárními opatreními by se mel každý clovek vyvarovat kontaktu s neznámými a volne se pohybujícími zvíraty a venovat pozornost i drobnému poškrábání zvíretem, které obvykle unikne pozornosti.
Další články v kategorii Venkov
- Z krabiček do přírody. Okáči skalní se po letech vracejí do Českého krasu (06.05.2025)
- Vodohospodáři na severu Čech obnovili pět nádrží, upravili také koryto potoka (06.05.2025)
- Nejhorší úhyn včelstev za 12 let. Zimu nepřežila čtvrtina, hlásí čeští včelaři (06.05.2025)
- Jedu k mámě na zabijačku: realistický pohled na pomalu upadající tradici (05.05.2025)
- V ČR opět hrozí katarální horečka ovcí, ochranné pásmo zahrnuje dvě třetiny země (02.05.2025)
- Sezona pampelišek vrcholí. Lidé radí, jak na domácí med z jejich květů (02.05.2025)
- S Evou a Davidem Matáskovými nejen o Pestré krajině a o včelách (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Poláci kvůli ptačí chřipce vybili 11,5 milionu kusů drůbeže, zjistili 82 ohnisek (29.04.2025)
- Máte králíka? Zkuste s ním natrénovat králičí hop, Češi v tomto sportu excelují (29.04.2025)