Chrpy přilákají na zahradu čmeláky a nemusejí být jen modré
05.06.2019 | Denik.cz
Chrpu známe jako modře kvetoucí rostlinu, která volně roste v polích a lukách, často ve společnosti rudých vlčích máků. S oblibou ji také vysazujeme do trvalkových záhonů na zahrádkách, kde počátkem léta zastoupí modrou barvu. Chrpa ale nemusí být jen modrá, může kvést růžově, bíle, a dokonce i žlutě.
Okraje polí a cest dříve hojně zdobila chrpa polní (Centaurea cyanus). Ta dorůstá výšky až 80 cm a chlubí se zářivě modrým květenstvím. Na rozdíl od jiných druhů jde o letničku, kterou je třeba na zahradu vysévat každý rok znovu. V minulosti se využívala i v léčitelství, obklady namočené v odvaru z chrpy se přikládaly na unavené oči a pomáhaly při zánětech spojivek.
Původním druhem luk a strání je také dnes už chráněná chrpa horská (Centaurea montana). Tento druh je o něco nižší (40-60 cm) a jeho plstnaté listoví se rychle rozrůstá do šířky. Vyšlechtěné odrůdy kvetou nejen modrými, ale také nachovými, růžovými či bílými květy a uplatní se zejména ve volných výsadbách, kde neutlačí okolní rostliny.
Chrpa bělavá (Centaurea dealbata) nekvete bíle, jak bychom z jejího názvu usoudili; své přízvisko získala podle bělavého středu květů, jež mívají růžovou až karmínovou barvu. Chrpa bělavá vytváří bohaté trsy a roste do výše až 70 cm.
Jasně žlutou barvou pak kvete chrpa velkohlavá (Centaurea macrocephala), která se od jiných druhů chrp liší také impozantním vzrůstem - může dorůst výšky až 1,2 m. Na pěstování je nenáročná a zpravidla kvete už v prním roce po výsevu.
Chrpám se daří na slunném stanovišti v kypré a propustné půdě obohacené kompostem a vápníkem. Ocení, když jim přilepšíte dolomitickým vápencem nebo dřevěným popelem. V horkých dnech je nutné je zalévat, obecně ale snáší spíše sucho než přemokření. Za trochu péče se vám odmění půvabnými květy a přilákají k vám na zahradu čmeláky, motýly a další důležité opylovače.
Autor: Redakce
Další články v kategorii Venkov
- Invazní rak mramorovaný poprvé zaznamenán na Moravě, v CHKO Litovelské Pomoraví (10.05.2025)
- Ochranáři odebrali z hnízda na komíně rychnovského pivovaru mláďata čápa bílého (09.05.2025)
- Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými (09.05.2025)
- Ve Španělsku dnes vypustili šest samic zubrů dovezených z Česka (09.05.2025)
- Jihočeští candáti čistí rybník v Hradci Králové (09.05.2025)
- Z krabiček do přírody. Okáči skalní se po letech vracejí do Českého krasu (06.05.2025)
- Vodohospodáři na severu Čech obnovili pět nádrží, upravili také koryto potoka (06.05.2025)
- Nejhorší úhyn včelstev za 12 let. Zimu nepřežila čtvrtina, hlásí čeští včelaři (06.05.2025)
- Jedu k mámě na zabijačku: realistický pohled na pomalu upadající tradici (05.05.2025)
- V ČR opět hrozí katarální horečka ovcí, ochranné pásmo zahrnuje dvě třetiny země (02.05.2025)