Chovatelé si stěžují na veterináře
13.07.2000 | Zemské noviny
Chovatelé si stežují na veterináre
Stížností majitelu domácích zvírat na postup veterinárního lékare v posledním pulroce velmi pribylo. Zástupci komory veterináru tvrdí, že nejvetším problémem je špatná domluva mezi veterinárem a chovatelem.
Stále vetší pocet chovatelu se obrací na Komoru veterinárních lékaru s žádostí o prošetrení postupu odborníka, kterému sverili zdraví nebo život svého domácího mazlícka. "Naší fene prejelo auto zadní nohu. Už pouhým okem bylo videt, že krome zlomených kostí je noha zhmoždená a kuže potrhaná," tvrdí Martina Turecková z Chebu. "V ordinaci mi lékar na základe rentgenu rekl, že noha bude v porádku, a pes dostal dlahu s obvazem. Ackoli jsem pri kontrole upozornovala, že se neco deje, podle zverolékare se zlomenina hojila dobre. Další kontrolu naplánoval až za ctrnáct dnu," postežovala si Turecková. Navštívila jiného veterináre a ten k jejímu zdešení nohu amputoval s tvrzením, že by jinak pes v nejbližší dobe uhynul. Jak vyplývá z lékarské zprávy, druhý veterinár navrhl chovateli amputaci jako jedinou možnost poté, co zjistil, že prsty na poraneném behu už zcela odumrely a cernofialové zbarvení kuže dosahovalo až do poloviny lýtka. "Chovatel vedel, že se jedná o težké zranení," namítl veterinár Jan Hoza, který psa ošetroval jako první. "Melo ho napadnout, že v horkém pocasí by to zranení mohlo mít takový prubeh. Lécba zvírete je vždy vecí obou stran, veterináre i chovatele," tvrdí veterinár Hoza. To, že casto selhává komunikace mezi veterinárem a majitelem zvírete, oznacil za hlavní problém také tajemník Komory veterinárních lékaru Jirí Kubu. "Pocet nespokojených chovatelu stoupá. Letos v pololetí jsme evidovali pres ctyricet stížností. To je mnohem víc, než drív za celý rok," pripustil Antonín Hoštálek z tiskového oddelení komory.
Jak postupovat pri nespokojenosti s veterinárním ošetrením
* Zajistit si maximální množství dukazního materiálu
* Zajistit si verohodná svedectví zúcastnených osob v písemné podobe
* V prípade úhynu zvírete trvat na pitve v akreditovaném pracovišti a zajistit si kopii pitevního protokolu
* Stížnost vcetne dokumentace v kopiích a s presným oznacením pracovište veterinárního lékare zaslat na adresu: KVL CR, Revizní komise, Palackého 1-3, 612 42 Brno
Pokud revizní komise prokáže provinení lékare, ceká jej disciplinární rízení pred cestnou radou komory, která muže uložit penežitý trest, pokutu do 30 tisíc korun, podmínené vyškrtnutí ze seznamu clenu komory nebo vyškrtnutí ze seznamu až na dobu peti let.
Další články v kategorii Venkov
- Z krabiček do přírody. Okáči skalní se po letech vracejí do Českého krasu (06.05.2025)
- Vodohospodáři na severu Čech obnovili pět nádrží, upravili také koryto potoka (06.05.2025)
- Nejhorší úhyn včelstev za 12 let. Zimu nepřežila čtvrtina, hlásí čeští včelaři (06.05.2025)
- Jedu k mámě na zabijačku: realistický pohled na pomalu upadající tradici (05.05.2025)
- V ČR opět hrozí katarální horečka ovcí, ochranné pásmo zahrnuje dvě třetiny země (02.05.2025)
- Sezona pampelišek vrcholí. Lidé radí, jak na domácí med z jejich květů (02.05.2025)
- S Evou a Davidem Matáskovými nejen o Pestré krajině a o včelách (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Poláci kvůli ptačí chřipce vybili 11,5 milionu kusů drůbeže, zjistili 82 ohnisek (29.04.2025)
- Máte králíka? Zkuste s ním natrénovat králičí hop, Češi v tomto sportu excelují (29.04.2025)