Byliny pro potěšení i pro lepší využití skleníků
03.01.1999 | Informace pro zahradnictví
Informace pro zahradnictví (Agroweb) 3.1.1999
Byliny pro potěšení i pro lepší využití skleníků
Santolina, Lavandula, Salvia, Lysimachia, Acorus, Helichrysum, Lamium, Ceraostigma plumbaginoides, ... určitě je znáte - "Bylinkové potěšení".
Byliny a zelené koření jsou u nás stále více moderní a zahradníci začínají s jejich pěstováním a množením. Proč?
Mnoho lidí dnes chce mít osázená okna i na podzim a v zimě. Nejprve se pídí po zakrslých jehličnanech a potom po trvalkách. Právě bylinky, léčivé a kořenící rostliny, trvalky okrasné listem jsou vhodné do podzimních výsadeb, tedy v době, kdy muškáty a jiné letničky jsou dávno odkvetlé. Řada lidí chce mít malou zahrádku alespoň za oknem pro požitek oka i kuchyně. Proč nenabídnout léčivé a kořenící rostliny? "Bylinkové potěšení" a "Kouzelný podzim".
Pěstovat tyto rostliny je výhodné i pro zahradníky. Po tom, co vyprodají na jaře "balkonovky" bývají skleníky většinou prázdné a nevyužité. Proč je přes léto "nezaměstnat" a nezaplnit bylinkami? A v časném podzimu potom bude co nabízet pro osázení truhlíků, výzdobu teras, zelené koření za okna i do zahrádek atd.
Atraktivní podzimní nabídka.
A navíc lze i na jaře nakombinovat bylinky mezi běžné truhlíkové letničky s tím, že po zlikvidování letní výzdoby můžete byliny vysázet volně do zahrádky, jsou to většinou mrazuvzdorné trvalky.
Navštívili jsme výhradního zástupce firmy Kientzler v České republice a mimo jiné i specialistu na byliny a trvalky vhodné k osázení truhlíků po celý rok. Jaké novinky a speciality má Kientzler připraveny pro letošní rok? A jak se hospodaří jeho českému zástupci?
V nadmořské výšce 700 m n. m. provozovat skleníky není jednoduché, přesto se odvážlivci najdou. V Teplé u Karlových Varů byly postaveny skleníky v roce 1959, investorem byl ČSS Teplá. Od dob založení až do sedmdesátých let se tu pěstovala především zeleninová sadba, a to ve dvaceti japanech o rozloze 2200 m2 a v pařeništi s rozlohou 1350 m2. V roce 1970 byla zahrada předána Sempře Praha, začali se zde pěstovat karafiáty, gerbery, asparágus, chryzantémy. O rok později podnik přešel pod Sempru Kadaň, přibyl Nephrolepis a v roce 1985 úspěšné licenční množení frézií holandského původu. Majitelem areálu je dnes FNM, správcem Pozemkový fond. Současní nájemci čekají na privatizaci. V provozu je 11 skleníků, jeden LUR, osm H 11 a dva množárenské. Přesto, že je těžké rozjíždět velké plány, když se neví, kdy a jak bude privatizace dořešena, vedení zahradnictví aktivně pracuje a zahradnictví funguje.
Nabídka je velká a díky Kientzlerovým dovozům v mnoha směrech jedinečná. Firma Kientzler letecky dodává řízky rostlin přímo z poboček v Jižní Americe, na Kostarice a v jižní Francii. Jihoamerický materiál je tedy řezán ve vhodném letním období a tudíž je i velmi kvalitní. Atraktivní jsou léčivé a kořenící rostliny - "Bylinkové potěšení", další specialitou podniku je "Kouzelný podzim". Trvalky, vhodné k osázení truhlíků i na záhony, které vydrží podzimní i zimní mrazíky. Heslem zahradnictví jsou kvetoucí zelené truhlíky po celý rok!
Pěstují i květiny k řezu. V době naší návštěvy bylo v plném květu 4000 chryzantém ve 20 kultivarech. Od prosince do dubna se sklízí strelície, za sezónu to představuje okolo 2000 květů ze 200 rostlin. Vedle strelicíí roste méně tradiční Elettaria cardamomum, kardamomovník obecný, aromatický a používán jako doplňková zeleň. Jinak samozřejmě nabídka nepostrádá klasické za-hradnické květiny. Musíme upozornit na miniaturní balzamíny skupiny BONITA®, hrnkové chryzantémy Garden Mums - Dreamstar® a novinku pro letošní rok bidens 'Peter's Goldteppich'.
Kromě provozního zahradnictví firma provádí zahradní a krajinářskou architekturu - projekci, realizaci a údržbu, produkují okrasné a lesní dřeviny, provozují dřevovýrobu, lesní hospodářství a penzion. Majitel firmy vkládá naděje do současného vedení zahradnictví a věří, že pracovité ruce a elán dokáží v zahradnictví mnoho.
(Mak)
Další články v kategorii Venkov
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Poláci kvůli ptačí chřipce vybili 11,5 milionu kusů drůbeže, zjistili 82 ohnisek (29.04.2025)
- Máte králíka? Zkuste s ním natrénovat králičí hop, Češi v tomto sportu excelují (29.04.2025)
- Výstava Floria Jaro v Kroměříži představí květinové aranžmá věnované cirkusu (28.04.2025)
- Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik (25.04.2025)
- Sněmovna opět přerušila schvalování vzniku Národního parku Křivoklátsko (24.04.2025)
- Estonské útulky se po Velikonocích potýkají s přebytky králíků (23.04.2025)
- Medvědi by se mohli vrátit na hrady a zámky, památkáři jsou proti (23.04.2025)
- Chov včel? Stačí základní znalosti a chuť. Ale 11 žihadel je maximum (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)