Bio kuřata po francouzsku
27.01.2009 | ÚZPI
Čerstvá opatření týkající se ekologického zemědělství vstoupila v platnost od ledna 2009. Podstatnými změnami prochází zavedené praktiky chovu zvířat, týkající se zejména chovu drůbeže.
Jednou z hlavních výhod nového nařízení jsou stejné podmínky pro všechny chovatele bio drůbeže členských států EU. Francouzští chovatelé to uvítali, protože nejsou v některých případech tak přísné jako dřív. Chovatelé si nemusí například vyrábět vlastní krmivo, nýbrž se nyní mohou spolehnout na jiné dodavatele, u kterých stačí, že splňují normy ekologického zemědělství.
Doposud se francouzské předpisy ve většině případů shodovaly s předpisy ostatních států Evropské unie, ale někdy byly přísnější. Jenže letošní rok je v tomto ohledu pro Francouze zlomový: nyní platí stejné předpisy pro všechny.
Pro francouzské bio zemědělce a chovatele to znamená, že se výrazně sleví z některých nároků ze strany kontrolních a certifikačních orgánů. Podstatnými změnami prochází zavedené praktiky chovu zvířat, týkající se zejména chovu drůbeže. Ten je ve Francii nejrozšířenější, jelikož bio drůbež a bio vajíčka patří u spotřebitelů k nejžádanějším.
Nosnice bez stresu
Provádíme spolu s Audrey Picoulet, zástupkyni kontrolní organizace Ecocert kontrolu u Bernarda a Nelly Coussotových. Manželé Coussotovi chovají bio drůbež a pěstují ekologické obilniny v oblasti Vendée od roku 1999. Chov nosnic trvá rok, ostatní drůbež určenou na stoly spotřebitelů chovají zhruba tři měsíce.
Před vstupem do drůbežárny, Bernard jemně ťuká na dveře. „To, abychom je nevystrašili,“ vysvětluje. Po otevření dveří máme skutečně dojem, že nikoho nerušíme. Nosnice se v poklidu procházejí po bidélkách, nebo sedí na své podestýlce. Je jich tam přes tři tisíce a ten samý počet se nachází i ve vedlejší budově. Ačkoliv máme dojem, že prostor uvnitř budovy je přeplněný, nosnice tam mají stále dost místa k volnému pohybu.
Poslední várku nosnic ve věku osmnácti týdnů přivezli pani Coussotové v září. Umístili je ihned do budovy, aby si co nejrychleji zvykly na kladení vajec v podestýlkách. Prostory bývají osvícené až šestnáct hodin denně, což je dle předpisů bio chovu maximální povolená doba. Od dvacátého osmého týdne mají povolený volný výběh po celý den. Dvířka se otvírají a zavírají automaticky, nosnice přeci nikdy nechodí pozdě spát.
Podestýlky jsou mírně nakloněné do strany a nakladená vajíčka okamžitě sjíždějí dolů na běžící pás, který paní Cussoutová zapíná každý den alespoň na dvě hodiny. Pás vajíčka odvádí do vedlejší místnosti, kde se ručně vykládají na palety. Dvakrát denně si pro čerstvá vejce jezdí dodávka. Ta již veze jiná vejce, ale „my je máme vyznačené v oranžové barvě, ostatní je mají v zelené,“ vysvětluje Bernard. Společný sběr běžných vajec a bio vajec je povolený, ale pod podmínkou, že vejce musí být od sebe barevně odlišená.
Krmivo pochází z ekologického zemědělství, Coussotovi si ho sami nevyrábějí, jelikož výroba krmiva pro drůbež je relativně komplikovaná. „Krmivo je složité, zejména pro nosnice,“ vysvětluje Juliette Leroux z francouzského Národního svazu pro ekologické zemědělství (Fnab). „Záleží také na druhu nosnic a ty, co mají Coussoutovi, jsou obzvláště náročné, protože potřebují hodně bílkovin.“
Coussotovi se proto rozhodli navázat spolupráci s jinými bio farmami, aby splnili francouzské požadavky týkající se výroby minimálně 40 % krmiva pro svou drůbež. Manželé na farmě pěstují kukuřici, pšenici, slunečnice a řepku olejku. Obiloviny prodávají lokálnímu družstvu, které dále zásobuje výrobce bio krmiva.
Léčí se zdravě
Problém s uplatněním drůbežího trusu Coussotovi nemají. Rozhazují ho na svých polí, či na polích jiných bio pěstitelů z okolí. Na tyto pole drůbež nemá přístup a výhodou je, že se jedná o relativně levný způsob, jak udržovat úrodnou půdu.
Nelly Coussotová pracuje pro tzv. „integrátora“. Jedná se v podstatě o společnost, která kupuje nosnice a jejich vajíčka, které pak pod svou značkou dále prodává. Nelly Coussotová vlastní povolení k chovu, v rámci kterého musí dodržovat speciální programy týkající se krmení a všech veterinárních opatření. Mezi účinnou ochranu proti běžným onemocněním drůbeže patří zejména výběr správných nosných plemen, kvalita krmiva, možnost výběhu, atd. Pokud nosnice trpí nějakou nemocí, nejprve se léčí na přirozené bázi léčivých rostlin nebo pomocí homeopatie. Antibiotika se používají pouze tehdy, pokud je to opravdu nutné. Použití antibiotik podléhá předpisům a administrativě, a pokud se nesplňují stanovené limity, je postižená drůbež vyřazena z procesu bio výroby.
Po uplynutí jednoho roku se nosnice odvážejí na jatka. Nastává čas důkladného vyklízení a čištění prostorů. Všechny použité prostředky na čistění a instalaci musí být schváleny a opatřeny ekologickým certifikátem. Ale farma Coussotových splňuje veškeré požadavky kontrolní organizace Ecocert pro chov bio drůbeže: rozloha budov, velikost průchodů, možnosti rozvážení…
Audrey Picouletová z Ecocertu má za úkol prověřovat vše, co je, či by mělo být, certifikované bio: zvířata, krmivo, veterinární péče, čisticí prostředky. „Pátrám po všem, co nemá certifikát,“ říká Picouletová. „To spočívá v pravidelných návštěvách farmy, ale také prověřování dokumentů a účetnictví.“ Kontrola se vztahuje také na výrobu a obsah všech etiket, potisků a nálepek označující původ, či výrobní proces bio výrobků.
Coussotovi z nových předpisů strach nemají. Budou muset jen navýšit počet podestýlek, napáječek a zvětšit bidélka. Ostatní předpisy se pro ně nikterak nemění ani je výrazně neomezují.
Co říkají některé nové předpisy týkající se chovu bio drůbeže?
- Nové předpisy určují maximální hustotu 3000 nosnic na budovu. Naopak hustota kuřat určených ke konzumaci se zvýšila ze 4000 na 4800.
- Bio farmáři se již nemusí spoléhat na vlastní zdroje krmiva, ale mohou si je pořídit od jiných dodavatelů bio krmiv.
- Doba volného výběhu pro francouzskou drůbež je kratší.
- Namísto dřívějších dvou dávek antibiotik, mají nyní nosnice nárok na tři. Léky proti parazitům se mohou užívat bez zvláštních omezení.
- Nové předpisy „doporučují“ minimálně jednu kontrolu chovu drůbeže za rok, doposud byly ve Francii povinné kontroly jednou ročně.
Zdroj: 60 millions de consomateurs, leden 2009; „Le poulet bio nouveau est arrivé“
Další články v kategorii Venkov
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)
- Včely rekordně hynou, ale stáčení medu zatím vypadá nadějně (12.05.2025)
- Invazní rak mramorovaný poprvé zaznamenán na Moravě, v CHKO Litovelské Pomoraví (10.05.2025)
- Ochranáři odebrali z hnízda na komíně rychnovského pivovaru mláďata čápa bílého (09.05.2025)
- Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými (09.05.2025)
- Ve Španělsku dnes vypustili šest samic zubrů dovezených z Česka (09.05.2025)
- Jihočeští candáti čistí rybník v Hradci Králové (09.05.2025)
- Z krabiček do přírody. Okáči skalní se po letech vracejí do Českého krasu (06.05.2025)