Asociace vyhlašuje první ročník programu Pestrá krajina
03.05.2018 | ASZ
Remízky, aleje, drobné vodní nádrže a další opatření v krajině jsou jednou z dlouhodobých priorit Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR), ačkoliv jejich zavádění je často kvůli různým byrokratickým požadavkům a podmínkám velmi nesnadné a mnohdy nepřináší prvoplánový ekonomický přínos. Právě proto je ale potřeba dobrovolnou realizaci těchto opatření propagovat jako velmi přínosný krok, který pomáhá obnovit původní přirozené prvky ve venkovské krajině.
Rada ASZ ČR proto schválila pro členy Asociace nový program s názvem Pestrá krajina, zaměřený na toto téma s cílem propagovat již zrealizovaná opatření a motivovat další sedláky, aby se o něco podobného pokusili také na svých pozemcích. Do přípravy programu jsou zapojeni kromě členů ASZ ČR také mnozí externí odborníci na problematiku životního prostředí, krajinotvorby, zadržování vody v krajině, ochrany půdy apod.
O co se jedná?
Jde o komplexní program péče o půdu, vodu a krajinu v rámci členství v Asociaci, který ASZ ČR garantuje jednoduchými pravidly a spočívá v dobrovolném zapojení bez pobírání dotací.
„Hlavní myšlenkou je poukázat na fakt, že řešení problémů v krajině může spočívat zejména v návratu sedláka na vesnici. V podstatě pouze ten může odpovědně, s dlouhodobou vizí a podle znalostí lokality uplatňovat konkrétní vhodná řešení,“ říká autor projektu, tajemník ASZ ČR Jaroslav Šebek.
Pravidla programu vypracovala ASZ ČR ve spolupráci s odborníky na související témata, základem je nebyrokratické hodnocení skutečného přínosu opatření na danou lokalitu (půdu, vodní režim, krajinu,…). Cílem je uchopit program nejen jako propagaci šetrných postupů v krajině, ale zároveň jako zdroj teoretických, srozumitelně podaných informací a rad, jak tato opatření navrhnout a zrealizovat. Tyto příklady budou dostupné na webu Asociace s konkrétními odkazy na realizace, s fotodokumentací a popisem standardních informací, aby sloužily jako příklady dobré praxe.
Jak program funguje?
Sedlák, člen ASZ ČR, se může přihlásit do programu zasláním přihlášky se stručným popisem zrealizovaných opatření, která provedl na pozemcích, jež vlastní nebo obhospodařuje. Jejich hodnocení následně provádí komise složená z členů ASZ ČR a doplněná o externí odborníky (z vysokých škol, výzkumných ústavů a jiných institucí).
Při splnění podmínek bude člen zařazen do programu Pestrá krajina ASZ ČR a jeho farma a zejména její zasazení a konkrétní přínos do krajiny bude v různých formách dlouhodobě prezentováno veřejnosti.
Součástí programu bude také vytvoření informačních materiálů s příklady v praxi zrealizovaných opatření a s popisem konkrétních řešení, které by mohli členové využívat.
Do programu Pestrá krajina, jehož první ročník právě vyhlašuje Předsednictvo ASZ ČR, se mohou členové Asociace přihlásit do 15. června. Poté bude zahájeno hodnocení jednotlivých přihlášených projektů a první zařazené farmy budou zveřejněny v průběhu podzimu. Program Pestrá krajina bude mít samozřejmě místo i na prosincovém slavnostním vyhlášení 17. ročníku soutěže Farma roku.
Více informací o programu Pestrá krajina naleznete zde:
http://www.asz.cz/cs/program-pestra-krajina/
Hlavní kancelář ASZ ČR
Kontakt:
Šárka Gorgoňová, vedoucí mediálního oddělení ASZ ČR
tel.: 604 849 294
e-mail: sarka.gorgonova@asz.cz
Asociace soukromého zemědělství ČR je dobrovolnou stavovskou a profesní organizací soukromých zemědělců v České republice. Veškerá její činnost vychází z respektování starých selských tradic a přesvědčení o perspektivě rodinných farem jako základu moderního evropského zemědělství a živého venkova. Počet členů Asociace soukromého zemědělství ČR činí 6 500 sdružených v současné době v 41 regionálních a 8 členských organizacích plošně po celém území země. Tyto podniky obhospodařují necelých 40 procent zemědělské půdy v ČR a podílí se zhruba čtvrtinou na celkové tvorbě zemědělského HDP. Více informací na www.asz.cz.
Další články v kategorii Venkov
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)
- Včely rekordně hynou, ale stáčení medu zatím vypadá nadějně (12.05.2025)
- Invazní rak mramorovaný poprvé zaznamenán na Moravě, v CHKO Litovelské Pomoraví (10.05.2025)
- Ochranáři odebrali z hnízda na komíně rychnovského pivovaru mláďata čápa bílého (09.05.2025)
- Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými (09.05.2025)
- Ve Španělsku dnes vypustili šest samic zubrů dovezených z Česka (09.05.2025)
- Jihočeští candáti čistí rybník v Hradci Králové (09.05.2025)
- Z krabiček do přírody. Okáči skalní se po letech vracejí do Českého krasu (06.05.2025)