Vertikální farmaření má budoucnost. Český start-up GreeenTech získal světové ocenění
14.10.2022 | befreepr.cz
Český unikátní start-up GreeenTech sklízí nejen čerstvé bylinky a zeleninu, ale i úspěch ve světě. V Bruselu se konala historicky první mezinárodní konference zaměřená na vertikální farmaření, kde tento český start-up zabodoval a získal nejvyšší ocenění.
Většina zúčastněných společností dorazila na Global Vertical Farming Awards ze západnějších částí Evropy jako Holandsko, Anglie nebo Švédsko. Dále se objevily světové společnosti z dalších kontinentů jako například americká Aerofarms nebo australská technologická společnost Stacked Farms. GreeenTech, který jen před několika týdny otevřel první in-store vertikální farmu v hypermarketu Albert v Praze, tak byl na konferenci v podstatě černým koněm.
Z naší části Evropy byla pozvána pouze právě pražská inovativní společnost GreeenTech, která představila své městské vertikální farmy GreeenBox a Urbanio. Společnost navíc obdržela nominaci na slavností předávání Global Vertical farm Awards.
„V České republice jsme průkopníci tohoto průmyslu, nikdo to tady před námi nezkoušel, je to krásný pocit objevit se na stejném pódiu se společnostmi, které jsou na trhu delší dobu a jejich produkce se prodává po celém světě,“ říká ředitel a zakladatel firmy GreeenTech Dmitrij Lipovskij.
Obě technologie byly vřele přijaty. Velký zájem vzbudila hlavně farma Urbanio, která již produkuje saláty a bylinky v Albertu spadající pod Holandský holding AHOLD.
A právě za koncept farma Urbanio na EXPO2020 v Dubaji získala firma GreenTech nominaci do kategorie „Best Crop Enhancement“. GreeenTech na EXPO2020 pěstoval bylinky a několik druhů salátů pro Českou restauraci. Část sklizně dále putovala do pavilónu Holandska, Lucemburska nebo Saudské Arábie.
Za tento počin nakonec GreeenTech obdržel velice cenné ocenění, a to hned nejvyšší! Tímto se pražský technologický start-up stal první Českou společností, která získala světové ocenění na poli farmaření budoucnosti.
Vertikální zemědělství je způsob pěstování plodin ve svisle naskládaných vrstvách. V uzavřených vertikálních farmách probíhá pěstování v řízené prostředí, jehož cílem je optimalizovat růst rostlin, většinou bez využití půdy neboli hydroponicky.
„Je to pro nás obrovská satisfakce. Jsem rád, že naše práce je vidět i za hranicemi, a hlavně to co děláme dává smysl,“ popisuje Lipovskij.
Další články v kategorii Potravinářství
- Kraft Heinz chystá v USA největší investici za deset let do modernizace továren (15.05.2025)
- Srdce Vinohrad získalo nový voňavý bod zájmu. Antonínovo pekařství (15.05.2025)
- Vinaři z Česka získali v jarním kole AWC Vienna 32 zlatých medailí (15.05.2025)
- Vinařský fond měl loni výdaje 87,8 milionu Kč, meziročně o 2,2 milionu méně (15.05.2025)
- Arašídová Nutella a hranaté Ferrero. Firma amerikanizuje oblíbené produkty (14.05.2025)
- Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 5,4 pct na 115.269 tun (13.05.2025)
- Kofola se přestěhuje do Dolních Vítkovic. Z hornických koupelen bude muzeum i sídlo (13.05.2025)
- Stát loni utratil za pohoštění 171 milionů, o 11 milionů víc než předloni (13.05.2025)
- V jarním kole Sbírky potravin vybrali lidé přes 600 tun zboží, míň než na podzim (13.05.2025)
- V debatě EP o drahotě potravin zněly výzvy k EK, aby zasáhla proti kartelům (12.05.2025)