Na konferenci SOCR a PK ČR: Rodinné farmy nabízí pestré potraviny a stabilnější trh

Ve veřejné debatě se opakovaně objevuje téma dostupnosti českých potravin na pultech tuzemských obchodů. Problematice se dlouhodobě věnuje také Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR), která prosazuje produkty malých a středních farem, jejich lepší propagaci a zajištění odbytu. Právě vylepšení situace pro regionální a rodinné hospodaření bylo tématem, kterému se Jaroslav Šebek, předseda ASZ ČR, věnoval ve svém příspěvku na konferenci „Cesta českých potravin na pulty obchodů“. Akce se uskutečnila 15. listopadu v Národním zemědělském muzeu v Praze. Setkání zorganizoval Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) a Potravinářská komora ČR (PK ČR).

Témata konference se zaměřila na potřeby českých zemědělců a potravinářů při dodávání zboží do prodejen a na způsoby, jak rozšiřovat pestrost nabídky. Pozvaní výrobci představili své firmy a různé příklady dobré praxe. Především ale také popsali dlouhodobé problémy, s nimiž se výrobci potýkají během dodávání do obchodní sítě, včetně náročných jednání při sjednávání cen zejména s velkými řetězci. Kromě expertů, státních úředníků a obchodníků, kteří sdíleli zkušenosti ze svého podnikání, se akce zúčastnil ministr zemědělství Marek Výborný a pochopitelně také coby spoluorganizátorka akce prezidentka PK ČR Dana Večeřová.

V odpoledním panelu přizval Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR, na pódium několik vybraných menších a středních podnikatelů, kteří na trh dodávají unikátní lokální výrobky, ať už to byly Jihočeské Jerky, mlékárna Polná nebo po letech obnovená Vratislavická kyselka. Celý blok uvedl Jaroslav Šebek, předseda ASZ ČR, který problematiku zarámoval důrazem na zásadní priority týkající se regionálních výrobků a jejich potenciálu. Šebek ve svém příspěvku upozornil, že značná část sedláků stále čeká, až vláda začne lépe plnit svá programová prohlášení týkající se zemědělské politiky. Právě cíle vytčené v programovém prohlášení by totiž velmi pomohly ke zlepšení situace, ze které by mohla konečně těžit většina českých zemědělců. I po více než třech dekádách totiž Česko stále významně spoléhá na postsocialistický vzor zemědělství založený na velkých a stále se zvětšujících korporacích. Oproti tomu se současná evropská realita vyznačuje klíčovou podporou rodinných farem.

Ekonomika založená na menších a středních hospodářstvích nabízí mimo jiné hustší konkurenční prostředí, a tedy menší pravděpodobnost vzniku monopolů. Takový model rovněž usnadňuje menším producentům jejich práci, což může motivovat mladou generaci ke vstupu do zemědělského sektoru. Česko samozřejmě potřebuje velké producenty, zdůraznil Šebek, ale vedle nich je nezbytná i pestrost a stabilita, jež zabezpečující menší farmy. Posílení rodinného hospodaření přitom není jenom abstraktním ideálem, ale konkrétním cílem, k němuž se lze dopracovat díky zcela specifickým krokům. Předseda ASZ ČR také jako menší praktikující zemědělec zmínil pětici opatření, která by mohla v tomto směru učinit český potravinový trh pestřejším, pružnějším a efektivnějším.

V první řadě se ASZ ČR společně se SOCR ČR budou zasazovat o ukotvení rodinných farem v české legislativě jakožto subjektů, které jsou potřebné nejenom pro zemědělství, ale také pro celkové fungování venkovského prostoru. Pro zkvalitnění trhu s potravinami je nutné rovněž zastropovat zemědělské dotace největším agroholdingům. Bez nasměrování podpory právě k menším a středním farmám nemůže vzniknout pestřejší skladba zemědělských subjektů, a naopak hrozí další skupování zemědělské půdy investičními společnostmi. Jenže investiční firmy nemůžou být plnou budoucností české krajiny a zemědělství.

Zcela zásadním požadavkem zemědělské praxe je eliminace byrokratického zatížení, které menším producentům komplikuje každodenní činnost a v dlouhodobém horizontu je demotivuje. S tím souvisí i zjednodušení dotačních programů a jejich zpřístupnění pro mikropodniky, menší a střední farmy a rozšíření zpracovatelských a odbytových družstev pro tyto subjekty. V neposlední řadě Šebek apeloval na marketingovou podporu pro regionální výrobce. Potenciální zákazník se v první řadě musí o kvalitním a lokálním zboží dozvědět a být informován, kde lze regionální produkty pořídit.

Výše zmíněné postupy mají potenciál podpořit lepší fungování trhu jako celku. Velké množství regionálních producentů poskytne pestřejší nabídku kvalitních a zdravých potravin, z nichž si mohou zákazníci vybírat. Silná lokální ekonomika je zároveň podstatná pro potravinovou bezpečnost, ekonomickou odolnost regionů a nepřímé důsledky mohou mít pozitivní efekt na kulturní a sociální život jednotlivých krajů. Proto je prosazování zájmů regionálních výrobců z malých a středních podniků prioritou ASZ ČR, kterou bude společně s dalšími partnery prosazovat na krajské i celostátní úrovni. Zdravá ekonomika totiž potřebuje místní producenty, rodinné podniky a pestrou nabídku potravin.

Mgr. Lukáš Senft, mediální oddělení ASZ ČR

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info