Analýza: Kupní síla Čechů má nejblíž Němcům u léků, nejdál u oděvů
13.12.2024 | ceskenoviny.cz
Kupní síla českých domácností má nejblíž těm německým při platbách za léky a zdravotní péči. Naopak nejslabší je kupní síla Čechů proti Němcům při pořizování oděvů a obuvi, alkoholických nápojů a výpočetní techniky. Vyplývá to z analýzy společnosti Cyrrus, kterou má ČTK k dispozici. Premiér Petr Fiala (ODS) v listopadu řekl, že pokud jeho vláda bude po volbách pokračovat další čtyři roky, budou v Česku výdělky jako v Německu. Opozice slib označuje jako nerealistický, podobně se vyjádřila i většina ekonomů.
Průměrná česká mzda, která ve třetím čtvrtletí činila 45.412 korun, dosahuje v přepočtu 44 procent průměrné mzdy v Německu, uvádí analýza. Při zohlednění cenové hladiny v obou zemích je kupní síla české mzdy na 58 procentech německé. Hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil ale upozornil na to, že v jednotlivých položkách spotřebního koše se kupní síla mezd mezi zeměmi významně liší, ve všech jsou nicméně Češi slabší než Němci."Nejblíže se k německé úrovni blahobytu dostaneme při útratách za léčiva, zdravotnické pomůcky a platbách za zdravotní péči. V těchto případech je česká kupní síla zhruba na 81 procentech té německé," uvedl Hradil.
Při platbách za jízdné ve veřejné dopravě či při využití taxislužby dosahuje kupní síla českých domácností 70 procent těch německých. U plateb za vzdělávání, tedy za školné, jazykové kurzy či kvalifikační kurzy, je česká kupní síla na 68 procentech německé, u útrat v restauracích a kavárnách na 65 procentech.
"Naopak nejchudší oproti Němcům vypadáme při nákupech oděvů, kterých si můžeme dovolit jen 34 procent," uvedl Hradil. Při nákupu alkoholických nápojů je česká kupní síla na 36 procentech německé, v případě obuvi, počítačů, fotoaparátů či hudebních přehrávačů na 38 procentech.
Fiala v listopadu prohlásil, že v případě dalšího funkčního období své vlády mohou Češi za čtyři roky dosáhnout na stejné výdělky, jako Němci. Výrok zpochybnila řada ekonomů, podle nich je v tak krátkém časovém horizontu při očekávaném hospodářském růstu Česka nereálné současný rozdíl mezi mzdovou úrovní v obou zemích vyrovnat. Místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) později připustil, že Češi do čtyř let německých výdělků nedosáhnou, je ale podle něj potřeba pokračovat v přibližování mzdové hladiny. Opoziční ANO výrok označilo za nesmyslný, předseda hnutí Andrej Babiš v souvislosti s Fialovými slovy ve Sněmovně navrhoval jednat o psychickém stavu předsedy vlády.
ČTK
Další články v kategorii Potravinářství
- Japoncům pomáhá AI s vařením řemeslných piv, je to příležitost i pro české firmy (28.04.2025)
- Ve sbírce potravin byli lidé štědřejší než loni. Darovali 500 tun jídla (28.04.2025)
- Káva je nové máslo. Češi ji kvůli ceně kupují ve slevě (26.04.2025)
- Výrobci lihovin: V případě povolení velkých balení alkoholu hrozí další metanolová aféra (25.04.2025)
- Mondelez testuje v Opavě stometrovou elektrickou pec na sušenky (25.04.2025)
- Značku Regionální potravina má v Plzeňském kraji dalších devět výrobků (24.04.2025)
- Skupina PPF ovládla chmelařskou společnost Agro-Chmel Holding (24.04.2025)
- Perlivá vína pod značkou "bublinky" jdou na trh, zájem mezi vinaři stoupá (24.04.2025)
- Sbírka potravin s dobrou karmou: jarní kolo Sbírky potravin proběhne v sobotu 26. dubna 2025 (24.04.2025)
- Vinařství z Milotic slaví úspěch. Jeho Pálava získala ocenění v Texasu (23.04.2025)