Zemědělci na severu Čech zápolí s následky katastrofální neúrody
16.10.1998 | Právo
Právo 16.10.1998
Zemedelci na severu Cech zápolí s následky katastrofální neúrody
Na Lounsku škody na plodinách presáhly pul miliardy korun
Ackoliv se celková bilance sklizní zemedelských plodin v CR nevymyká obvyklému prumeru, jsou oblasti, které byly letos postiženy mimorádne katastrofálním suchem a neúrodou. K nejohroženejším patrí oblast Podkrušnohorí, zvlášte pak okresy Louny, Chomutov, Most, ale i Decínsko, Liberecko a Jablonecko.
Rada tamejších zemedelských podniku letos zápolí s vážnými existencními problémy. Nejtíživejší situace je v prevážne zemedelském okrese Louny. Krajne nepríznivé klimatické podmínky se tu opakují už druhý rok po sobe. Nejhorší bylo tragické sucho, které trvalo celé jaro až do cervna. Vláhový deficit narostl na více než 200 milimetru.
Výsledky sklizne hlavních plodin prekonaly i ty nejcernejší predstavy. Výnosy ozimé i jarní pšenice se pohybovaly okolo dvou tun z hektaru, což je 40 % obvyklé výše, a výnosy jecmenu byly jen o málo vyšší. Pripocteme-li znacný úbytek ploch i slabší výnos chmele, máme pred sebou obraz apokalypsy.
Nemalé výpadky v tržbách dál prohloubil pokles nákupních cen, predevším opet u obilí a chmele. Okresní agrární komora (OAK) v Žatci vycíslila prímé škody na obilovinách, chmelu, repce a luskovinách na 512 miliónu korun.
V otevreném dopise predsedovi vlády Miloši Zemanovi, který podepsalo 61 subjektu obhospodarujících pres 50 tisíc hektaru, tedy 65 % zemedelské pudy okresu, zemedelci upozornili na vážnost situace a navrhli východiska. Jak Právu rekl predseda OAK Jirí Matejka, požadavky zemedelcu smerují k ruzným formám neprímé pomoci, nebot si uvedomují, že pri prázdné státní kase by se v ní mimorádné prímé dotace sotva našly. "Chteli bychom, aby bylo dorešeno poskytnutí úveru se zárukami Podpurného a garancního rolnického a lesnického fondu. Dále nám jde o odložení splátek za pronájem pudy a nemovitostí ze strany Pozemkového fondu, o danové úlevy predevším u dane z nemovitostí. Pomohlo by i zavedení zelené nafty," uvedl.
Lounsko prednedávnem navštívil ministr zemedelství Jan Fencl. Prislíbil zemedelcum, že stát se na rešení tamejší mimorádné situace podílet bude. Konkrétní opatrení zatím prijata nebyla. Lounsko pritom už dnes patrí k okresum s nejvyšší nezamestnaností v CR. Nyní hrozí, že nucene skoncí mnoho zemedelských podniku a farem. Mnohé z nich nemají naftu ani prostredky nezbytné k založení nové úrody. Dríve produkcní Lounsko je tak jedním z prvních okresu CR, kde v dusledku chybné zemedelské politiky predchozích vlád hrozí plošný krach vetšiny zemedelských struktur.
Stanislav Ptácník
Další články v kategorii Podnikání
- Zisk pivovaru AB InBev ve čtvrtletí stoupl o osm procent, překonal odhady (09.05.2025)
- Moravští vinaři získali na soutěži ve Španělsku osm velkých zlatých medailí (09.05.2025)
- Firmy usilují o získání pracovníků ze zavřeného cukrovaru v Hrušovanech (05.05.2025)
- Od pondělí hrozí na příjezdu k hraničnímu přechodu Náchod kolony (03.05.2025)
- Řecký export oliv do USA je v ohrožení. Hledání nových trhů potrvá roky (02.05.2025)
- Budvar loni vyvezl 1,391 milionu hektolitrů piva, cca 75 procent své produkce (02.05.2025)
- Lidl v Německu zpoplatnil mikrotenové sáčky. Zákazníci si poradili jinak (01.05.2025)
- Coca-Cola díky vyšším cenám a poptávce zvýšila čtvrtletní zisk o pět procent (30.04.2025)
- Čínské město ryb je v ohrožení. S vývozem do Ameriky se musí rozloučit (29.04.2025)
- Pražané darovali ve sbírce téměř tři tuny potravin a drogerie, podobně jako loni (29.04.2025)