Otevřeli pekárnu uprostřed krize. Zákazníci v ní vidí pekařům pod ruce
29.05.2020 | pekarske-technologie.cz
Přímo před očima zákazníků vznikají křupavé croissanty, bagety nebo francouzský chléb z kvásku v centru Brna. Uprostřed koronavirové krize tam otevřeli svoji druhou řemeslnou pekárnu s názvem William Thomas Artisan Bakery pekaři Vilém Ráček a Tomáš Kadlec.
Nová pekárna v Jaselské ulici přivítala první zákazníky 4. května a ani přes nouzový stav a povinné roušky o ně rozhodně nebyla nouze. „Prodejna je navržena tak, aby zákazníci od prodejního pultu viděli i do výrobní části a mohli tak nahlédnout, jak naše pečivo vzniká,“ vysvětlují mladí pekaři, jak svoji druhou pekárnu kousíček od takzvaného červeného kostela koncipovali.
Tu první otevřeli v září 2018 na Mozolkách v brněnské části Žabovresky, kde prodávají ručně vyráběné pečivo přímo z okénka pekárny. Přípravy na spuštění tohoto provozu ale začaly daleko dříve, už v roce 2016. Tehdy se totiž rozhodli, že zaplní díru na trhu poctivým řemeslným pečivem z kvalitních surovin.
Bez margarínu a zbytečné chemieDoma v garáži tak začali experimentovat, napřed s croissanty. „První pokusy byly naprosto zoufalé a museli jsme toho spoustu vyhodit. Příprava croissantů je totiž velmi háklivá na sebemenší chybičku, tedy pokud nechcete používat margarín, stabilizátory a další chemii, kterou jsme my hned na začátku odmítli,“ líčí Tomáš Kadlec.
Dlouhé měsíce pokusů a omylů se ale vyplatily, croissanty z William Thomas Artisan Bakery se s průmyslovou produkcí vůbec nedají srovnávat. Postupně začali péct také bagety, kváskový i toustový chléb. Ke stále nabídce přidávají další pekařské speciality pro daný den, ve středu tak bývají v nabídce tzv. kroláče, v pátek třeba croque monsieur nebo burgerové briošky.
Zkouškové období pro každý druhUvedení každého druhu pečiva na pult ale předchází podobný proces ladění, jako tomu bylo u croissantů. Jako základ jim slouží tradiční postupy mistrů francouzského pečiva. „Každému druhu předchází takové zkouškové období, během kterého pilujeme recepturu k dokonalosti. Ladíme suroviny, aby k sobě pěkně sedly, ladíme chuť, konzistenci těsta, správné propečení kůrky, množství náplně a spoustu dalších věcí,“ shodují se někdejší spolužáci z gymnázia.
Jejich produkty jsou k dostání nejen na Mozolkách a v Jaselské ulici, ale i v některých obchodech s potravinami, jako je třeba Sklizeno nebo Dobrej špajz. Pravidelně je odebírá také řada brněnských restaurací. Ještě před otevřením nového provozu spustili v reakci na koronavirová opatření v dubnu letošního roku také rozvoz pečiva.
Autor: redakce
Další články v kategorii Podnikání
- Stát loni utratil za pohoštění 171 milionů, o 11 milionů víc než předloni (13.05.2025)
- Zisk pivovaru AB InBev ve čtvrtletí stoupl o osm procent, překonal odhady (09.05.2025)
- Moravští vinaři získali na soutěži ve Španělsku osm velkých zlatých medailí (09.05.2025)
- Firmy usilují o získání pracovníků ze zavřeného cukrovaru v Hrušovanech (05.05.2025)
- Od pondělí hrozí na příjezdu k hraničnímu přechodu Náchod kolony (03.05.2025)
- Řecký export oliv do USA je v ohrožení. Hledání nových trhů potrvá roky (02.05.2025)
- Budvar loni vyvezl 1,391 milionu hektolitrů piva, cca 75 procent své produkce (02.05.2025)
- Lidl v Německu zpoplatnil mikrotenové sáčky. Zákazníci si poradili jinak (01.05.2025)
- Coca-Cola díky vyšším cenám a poptávce zvýšila čtvrtletní zisk o pět procent (30.04.2025)
- Čínské město ryb je v ohrožení. S vývozem do Ameriky se musí rozloučit (29.04.2025)