Co dokáže nezdolnost
10.03.2021 | ASZ
Na nejvyhledávanější cyklistické stezce na Třeboňsku, jen 2,4 km od historického centra města Třeboň, obklopeny řadou rybníků, lesů a jihočeských luk, leží biofarma a penzion Mlýnský Dvůr člena ASZ Jindřichův Hradec - Václava Smolíka a jeho rodiny. Zdejší usedlost pamatuje již založení jednoho z nejstarších rybníků v této oblasti - Opatovického, který vznikl roku 1367. Vchodu do ní nyní vévodí tři kameny se znaky Rožmberků, Švamberků a Schwarzenbergů, historických majitelů Třeboňského panství, a kamenný symbol farmy.
Bývalý profesionální žokej Václav Smolík se pohyboval v selském prostředí již od dětství, jelikož jeho rodina měla malou zemědělskou usedlost v Besednici na Českokrumlovsku. Jeho vztah k přírodě a zvířatům byl už tehdy evidentní, proto se rozhodl pro studium na jezdecké škole ve Velké Chuchli a stal se dostihovým jezdcem.
Už za minulého režimu vlastnil šest koní a čtyři býky a pořídil si k nim malý stateček nedaleko toho nynějšího. Po převratu vypracoval privatizační projekt na Mlýnský Dvůr, který byl v té době v dezolátním stavu, zvítězil s ním, dosavadní malé hospodářství prodal a dvůr zakoupil. Jeho žena Helena vložila do podnikání svůj restituční nárok na pozemky a mohlo se začít.
„Tak jednoduché to samozřejmě nebylo,“ usmívá se s odstupem takřka třiceti let Václav Smolík. „Půjčil jsem si v té době 3 miliony korun s 12% úrokovou sazbou a dobrých deset let byl takřka bez halíře. Když ale něco dělám, tak se vším všudy a záleželo mi na tom, aby farma nějak vypadala,“ vysvětluje.
Vzhledem k tomu, že hospodářství leží v Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, bylo hned od počátku ekologické. Nyní k němu náleží 167 hektarů luk a pastvin, přičemž 85 je vlastních. Farma je strojově zcela soběstačná, disponuje dvěma lisy, produkce sena a senáže je v posledních letech ale poměrně kolísavá. Zatímco ještě před deseti lety činila až 1600 balíků, v loňském roce jich byla pouze polovina, v letošním pak rovná tisícovka.
Živočišná výroba je zastoupena masným skotem plemene aberdeen angus o počtu 45 matek, přičemž chov je situován na hospodářství v sousední obci Majdalena. Prodává se většinou zástav o hmotnosti 250 - 300 kg, a to zpravidla do zahraničí.
Stěžejní aktivitou Mlýnského Dvora, jež mistrně využívá preciznosti Václava Smolíka, která je znát na pečlivě zrekonstruovaných a udržovaných budovách i jejich okolí, ale také nesmírně výhodné polohy v centru turistického ruchu, je téměř celoroční provoz (mimo prvních tří měsíců v roce) penzionu a restaurace. Ten leží zejména na bedrech tří dcer pana Smolíka - Heleny, Martiny a Petry, které jsou vyučeny v oboru kuchař - číšník. Stále vypomáhá i jejich maminka Helena, provozním, ale i hospodářem na farmě je zeť pana Smolíka Pavel Přenosil.
Penzion má kapacitu 45 lůžek, je zde šest čtyřlůžkových pokojů, dva třílůžkové a čtyři apartmány, vše stylové laděné s ohledem na prostředí farmy, případně s loveckou tématikou. V loveckém stylu je i zdejší restaurace.
„Ubytování tu vyhledávají jednotlivci, páry, ale i rodiny s dětmi nebo skupinky přátel. Je zde spousta vyžití, přímo v prostorách dvora dětské prolézačky a houpačka, hned za penzionem vlastní rybník s možností rybaření a samozřejmě nespočet možných aktivit v okolí. V průběhu sezóny jsme zvyklí mít plně obsazeno, ale co vypuklo vloni po první koronavirové vlně, to bylo až neskutečné. Třeba nájezdy cyklistů v době oběda bylo mnohdy až nemožné zvládat. Ale samozřejmě nás zájem nesmírně těší,“ říká Pavel Přenosil.
Ekologická farma Mlýnský Dvůr se před několika lety rozhodla i pro racionální využívání energií. Za celou dobu svého působení využila pouze dvě investiční dotace, z nichž jednu se podařilo získat na nákup briketovacího lisu. Palivo, jímž se následně vytápí budovy penzionu a restaurace, se vyrábí z přebytečné slámy a nekvalitního sena, občas se zužitkují také přebytky pilin, starého papíru atd. Dalším krokem k ušetření životního prostředí je vybudování tepelného čerpadla, které využívá teplo získané navážkou chlévské mrvy a její fermentace. Kromě toho je využívána i solární energie k ohřevu vody pro penzion.
Václav Smolík je hrdým dlouholetým členem Asociace a velmi ho potěšilo, že se jeho farma celkem třikrát umístila mezi pěticí nejlepších v soutěži Farma roku, dosáhla i na bronzovou medaili. V roce 2013 se na Mlýnském Dvoře uskutečnily Farmářské slavnosti, které navštívilo několik tisíc lidí, zejména rodin s dětmi.
Těžko uvěřit, že Mlýnský Dvůr byl před třemi desítkami let objektem určeným k demolici. A že za jeho proměnou v reprezentativní objekt využívaný turisty z Čech i zahraničí stojí nezdolnost jednoho člověka a pomoc jeho rodiny.
Šárka Gorgoňová, ředitelka kanceláře ASZ ČR
Článek vyšel v časopise Selská revue (č. 7/2020) v rámci seriálu Regiony ASZ se představují, který se tentokrát zaměřil na hospodaření členů ASZ Jindřichův Hradec. Časopis Selská revue je 7x ročně distribuován prostřednictvím České pošty členům ASZ ČR.Další články v kategorii Podnikání
- Firmy usilují o získání pracovníků ze zavřeného cukrovaru v Hrušovanech (05.05.2025)
- Od pondělí hrozí na příjezdu k hraničnímu přechodu Náchod kolony (03.05.2025)
- Řecký export oliv do USA je v ohrožení. Hledání nových trhů potrvá roky (02.05.2025)
- Budvar loni vyvezl 1,391 milionu hektolitrů piva, cca 75 procent své produkce (02.05.2025)
- Lidl v Německu zpoplatnil mikrotenové sáčky. Zákazníci si poradili jinak (01.05.2025)
- Coca-Cola díky vyšším cenám a poptávce zvýšila čtvrtletní zisk o pět procent (30.04.2025)
- Čínské město ryb je v ohrožení. S vývozem do Ameriky se musí rozloučit (29.04.2025)
- Pražané darovali ve sbírce téměř tři tuny potravin a drogerie, podobně jako loni (29.04.2025)
- Zisk PepsiCo klesl o 10,2 procenta, firma zhoršila výhled kvůli clům a poptávce (25.04.2025)
- Bernard staví byty pro zaměstnance (24.04.2025)