Česká zemědělská univerzita v Praze se umisťuje na předních příčkách ve světovém měřítku v boji proti covid-19
01.06.2020 | ČZU
1. místo v rámci České republiky a 14. místo celosvětově! To je skvělý úspěch České zemědělské univerzity v Praze, která se zapojila do projektu Rosetta@home s cílem pomoci v boji proti COVID-19. Pro tyto účely byla využita a poskytnuta volná výpočetní technika s důrazem na bezpečnost a zachování chodu produkčního prostředí nejen do projektu roesetta@home, kde ČZU v Praze úspěšně boduje, ale i do projektu Folding@home. Zapojení univerzity do výzkumu původně iniciovala již na začátku března Provozně ekonomická fakulta ČZU, která poskytla svou kompletní výpočetní kapacitu BigData clusteru. Následně se zapojili i pracovníci Odboru informačních a komunikačních technologií ČZU s další výpočetní kapacitou, kterou ČZU disponuje.
„Poskytli jsme výpočetní zdroje, které jsou primárně určeny pro vědecké výpočty. Tyto zdroje v době omezení z důvodu situace v souvislosti s celosvětovou pandemií nebyly dostatečně využívány. Proto jsme jejich veškerou volnou kapacitu alokovali pro projekty, které se věnují boji s vážnými nemocemi, mimo jiné covid-19“, vysvětluje ředitel Odboru IT ČZU Ing. Luděk Chaloupka.
Odbor IT ČZU původně oslovili zástupci PEF ČZU, kteří jako první přišli s myšlenkou zapojit IT zdroje do výzkumu kolem COVID-19. To bylo nakonec inspirací i pro Odbor informačních a komunikačních technologií ČZU, ale i pro další součásti univerzity. „Výzkum v této vážné situaci se pro nás stal prioritou s cílem co nejrychleji pomoci. Účasti v projektu jsme s kolegou věnovali, i s ohledem na změnu chodu běžného života na univerzitě, veškerý možný čas“, říká Ing. Tomáš Kotek, Ph.D., technický specialista IT.
Projekty Rosetta@home a Folding@home se věnují výzkumu léků na nejzávažnější nemoci. Laikovi by se na první pohled mohlo zdát, že účast v takových projektech je jen pro odborníky a jejich specializovanou výpočetní techniku, ale opak je pravdou. „Zapojit se může kdokoli, kdo je ochotný pomáhat a má doma běžnou PC techniku, tedy notebook, stolní počítač nebo i „herní“ PC“, vysvětluje Tomáš Kotek.
Více na: prezentace.czu.cz/vedeckevypocty
autor: Michal Benda
Další články v kategorii Podnikání
- Stát loni utratil za pohoštění 171 milionů, o 11 milionů víc než předloni (13.05.2025)
- Zisk pivovaru AB InBev ve čtvrtletí stoupl o osm procent, překonal odhady (09.05.2025)
- Moravští vinaři získali na soutěži ve Španělsku osm velkých zlatých medailí (09.05.2025)
- Firmy usilují o získání pracovníků ze zavřeného cukrovaru v Hrušovanech (05.05.2025)
- Od pondělí hrozí na příjezdu k hraničnímu přechodu Náchod kolony (03.05.2025)
- Řecký export oliv do USA je v ohrožení. Hledání nových trhů potrvá roky (02.05.2025)
- Budvar loni vyvezl 1,391 milionu hektolitrů piva, cca 75 procent své produkce (02.05.2025)
- Lidl v Německu zpoplatnil mikrotenové sáčky. Zákazníci si poradili jinak (01.05.2025)
- Coca-Cola díky vyšším cenám a poptávce zvýšila čtvrtletní zisk o pět procent (30.04.2025)
- Čínské město ryb je v ohrožení. S vývozem do Ameriky se musí rozloučit (29.04.2025)