Změna sazby daně z přidané hodnoty při prodeji dřeva na pni (na stojato)

Prodej dřeva na pni (na pařezu, na stojato) je obecně vžitý pojem. Stromy jsou však podle platných právních předpisů součástí pozemku, nelze k nim tedy nabýt vlastnictví dříve, než jsou odděleny od pozemku (pokáceny). Výraz prodej dřeva na pni proto je právně i jazykově nesprávný. Přesná definice obsahu obchodní operace je však důležitá pro stanovení sazby daně z přidané hodnoty (DPH).

Při prodeji dřeva na pni byla uplatňována sazba ve výši 22% již od 1. ledna 1993, tedy od zavedení DPH. Prodej dřeva na pni byl považován za prodej zboží. Používání této sazby vychází z definice obsahu právního vztahu jako prodeje zboží (dřeva), při kterém kupující provádí některé technologické operace před jeho převzetím (před datem uskutečnění zdanitelného plnění).V roce 2001 Finanční úřad v Kopřivnici zažitý právní názor zpochybnil a navrhl posuzovat tento právní úkon jako službu. Na základě tohoto podnětu podrobilo Ministerstvo financí právní úkon analýze a dospělo k závěru, že pokud bude obsah právního vztahu smluvními stranami definován v souladu s platnými právními předpisy jako "převod práva smluvní straně těžit dříví pro sebe" se vznikem vlastnického práva předmětné smluvní strany k vytěženému dříví, bude v takovém případě nutno použít sníženou sazbu daně z přidané hodnoty ve výši 5 %.

Změna přístupu k posuzování prodeje dříví na pni nevyplývá ze změny legislativního předpisu, ale pouze z podrobného právního rozboru složitého právního aktu. Nově navržené právní řešení tedy lze charakterizovat jako upřesňování výkladu příslušných právních předpisů.

Převážná část subjektů v lesním hospodářství a dřevozpracujícím průmyslu jsou plátci daně z přidané hodnoty. Výše popsaná změna přístupu v návaznosti na definici obsahu právního vztahu je pouze změnou při stanovení daně z přidané hodnoty v prvním kroku dodavatelsko-odběratelského řetězce s dřevní hmotou. Všechny následné subjekty řetězce, které obchodují se dřívím nebo zpracovávají dříví, postupují při prodeji svých výrobků či zboží beze změny. Z pohledu příjmů státního rozpočtu nedochází prakticky k žádným změnám.

Prodej dřeva na pni je realizován pouze u velkých subjektů (Lesy České republiky, s.p., někteří velcí soukromí a obecní vlastníci), jejich četnost je velmi nízká (desítky, max. stovky firem z celkového počtu 150.000 vlastníků lesa). Objem dřevní hmoty vytěžený tímto postupem však překračuje 50 % všech těžeb v České republice.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info