Změna sazby daně z přidané hodnoty při prodeji dřeva na pni (na stojato)
19.06.2002 | MZe ČR
Prodej dřeva na pni (na pařezu, na stojato) je obecně vžitý pojem. Stromy jsou však podle platných právních předpisů součástí pozemku, nelze k nim tedy nabýt vlastnictví dříve, než jsou odděleny od pozemku (pokáceny). Výraz prodej dřeva na pni proto je právně i jazykově nesprávný. Přesná definice obsahu obchodní operace je však důležitá pro stanovení sazby daně z přidané hodnoty (DPH).
Při prodeji dřeva na pni byla uplatňována sazba ve výši 22% již od 1. ledna 1993, tedy od zavedení DPH. Prodej dřeva na pni byl považován za prodej zboží. Používání této sazby vychází z definice obsahu právního vztahu jako prodeje zboží (dřeva), při kterém kupující provádí některé technologické operace před jeho převzetím (před datem uskutečnění zdanitelného plnění).V roce 2001 Finanční úřad v Kopřivnici zažitý právní názor zpochybnil a navrhl posuzovat tento právní úkon jako službu. Na základě tohoto podnětu podrobilo Ministerstvo financí právní úkon analýze a dospělo k závěru, že pokud bude obsah právního vztahu smluvními stranami definován v souladu s platnými právními předpisy jako "převod práva smluvní straně těžit dříví pro sebe" se vznikem vlastnického práva předmětné smluvní strany k vytěženému dříví, bude v takovém případě nutno použít sníženou sazbu daně z přidané hodnoty ve výši 5 %.
Změna přístupu k posuzování prodeje dříví na pni nevyplývá ze změny legislativního předpisu, ale pouze z podrobného právního rozboru složitého právního aktu. Nově navržené právní řešení tedy lze charakterizovat jako upřesňování výkladu příslušných právních předpisů.
Převážná část subjektů v lesním hospodářství a dřevozpracujícím průmyslu jsou plátci daně z přidané hodnoty. Výše popsaná změna přístupu v návaznosti na definici obsahu právního vztahu je pouze změnou při stanovení daně z přidané hodnoty v prvním kroku dodavatelsko-odběratelského řetězce s dřevní hmotou. Všechny následné subjekty řetězce, které obchodují se dřívím nebo zpracovávají dříví, postupují při prodeji svých výrobků či zboží beze změny. Z pohledu příjmů státního rozpočtu nedochází prakticky k žádným změnám.
Prodej dřeva na pni je realizován pouze u velkých subjektů (Lesy České republiky, s.p., někteří velcí soukromí a obecní vlastníci), jejich četnost je velmi nízká (desítky, max. stovky firem z celkového počtu 150.000 vlastníků lesa). Objem dřevní hmoty vytěžený tímto postupem však překračuje 50 % všech těžeb v České republice.
Další články v kategorii Lesnictví
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)
- Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce (05.05.2025)
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)