Změna mysliveckého zákona musí posílit práva vlastníků a pachtýřů zemědělských a lesních pozemků
19.04.2022 | ASZ
Novela zákona o myslivosti připravovaná zástupci sedmi nevládních organizací* si klade za cíl posílit práva vlastníků pozemků, zajistit rovnováhu mezi početními stavy spárkaté zvěře a prostředím, které povede ke snížení neúnosných škod na lesích a zemědělských plodinách, a v neposlední řadě zajistit ochranu vzácných a chráněných druhů živočichů. Připravovanou novelu a další problematická témata současného pojetí myslivosti představili Karel Kříž z ČSOP (Český svaz ochránců přírody) a Jaroslav Šebek z ASZ ČR (Asociace soukromého zemědělství ČR) prvnímu místopředsedovi KDU-ČSL Petru Hladíkovi, který je současně prvním náměstkem primátorky Brna a mezi jeho agendu patří i zabezpečování konkrétních úkolů v oblasti lesního a vodního hospodářství a zemědělství.
Hlavním impulzem vytvoření návrhu novely mysliveckého zákona byl současný stav přemnožené lesní zvěře, který způsobuje vlastníkům zemědělské a lesní půdy ročně miliardové škody. Ti však nejsou z pohledu současného zákona schopni jakkoliv stavy zvěře ovlivňovat a mohou pouze přihlížet dalším vznikajícím ztrátám a poškozování lesních dřevin. Je tu sice možnost žádat soudně o úhradu vzniklých škod či se přihlásit do mysliveckých spolků, ale tyto zdlouhavé a komplikované procesy většinu vlastníků spíše odradí.
Je důležité si připomenout, že myslivost byla historicky velmi úzce provázána s vlastnictvím půdy. Tento důležitý prvek myslivosti byl však narušen během komunistické éry, kdy bylo právo myslivosti zákonem odloučeno od vlastnictví pozemků. V roce 1992 byl sice vydán zákon o myslivosti, který opět přiznal právo myslivosti majitelům půdy, ale v důsledku dalších ustanovení je toto právo velmi složitě vymahatelné. Připravovaná novela by například umožnila vlastníkům a pachtýřům (nad 20 ha souvislých pozemků) lov na svých pozemcích a tím by jim bylo umožněno chránit svůj majetek před škodami zvěří. Současně by ale vlastník/pachtýř ztratil právo na hrazení škod uživatelem honitby.
Místopředsedovi Petru Hladíkovi zástupci ASZ ČR a ČSOP zdůraznili, že prosazení této novely, která mu byla v plném znění předložena, by se mělo uskutečnit v co nejkratším čase. Čím déle se bude protahovat prosazení novely, tím větší škody budou vznikat a v kombinaci s kůrovcovou kalamitou, kdy na mnohých místech dochází k náletovému zarůstání holin, bude kontrola zvěře ještě daleko nepřehlednější než doposud. Současná myslivecká sdružení, která jsou zodpovědná za regulaci stavů zvěře, navíc čelí nedostatku členů a nezájmem mladé generace, která by pokračovala v myslivecké tradici. Doufáme proto, že se v poslaneckém klubu KDU-ČSL podaří vyzdvihnout důležitost novely mysliveckého zákona a prosadit ji v co nejkratší době napříč vládní koalicí a na ministerstvu zemědělství.
Za hlavní kancelář ASZ ČR Anna Chladová
*Novelu společně a jednotně podporuje sedm nevládních organizací – vlastníci lesů a zemědělských pozemků, lesníci, zemědělci i ochránci přírody: Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR, Asociace soukromého zemědělství ČR, Hnutí DUHA – Friends of the Earth CR, ProSilva Bohemica, Český svaz ochránců přírody, Česká společnost ornitologická a Spolek vlastníků honebních pozemků v ČR.
Další články v kategorii Lesnictví
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)
- Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce (05.05.2025)
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)