Zloději stromků se drží zkrátka
04.12.2001 | Českobudějovické listy
Zvýšená ostraha lesů, preventivní opatření, olamování větviček u atraktivních stromků se postaraly o to, že v těchto dnech zloději vánočních stromků neberou lesy na Českobudějovicku útokem. Lesníci však vědí podle zkušeností z předešlých sezón, že jejich čas ještě přijde.
Českobudějovicko - Zdá se, že letos si zloději vánočních stromků dávají na čas, alespoň je tomu tak v lesích poblíž Č. Budějovic. Zatímco v předchozích letech v tomto období už nenechavci po sobě nechávali značné stopy, letos zatím panuje v lesích hraničících s městem relativní klid.
ČbL to včera potvrdil např. Josef Schoř, vedoucí lesního hospodářství a myslivosti při společnosti Lesy a rybníky města Českých Budějovic, která obhospodařuje na 1800 hektarů lesního porostu.
"Loni se nám podařilo chytit asi 20 zlodějů, s nimiž jsme řešili případ na místě. Letos je zatím na zloděje velmi brzy. Nezaznamenali jsme proto ještě žádný případ. Ta doba přijde už příští týden. Čím více se blíží Vánoce, tím více se nebezpečí zvyšuje," uvedl Josef Schoř.
Za nejproblémovější místo označil les Bor u českobudějovického sídliště Máj, který sahá až k Branišovu. Je totiž v dosahu velkého počtu lidí a láká zvýšené procento obyvatel města k nepravostem. Lesníci a revírníci se snaží každoročně předejít krádežím stromků nejen zvýšenou ostrahou lesa, ale i různými preventivními opatřeními od ulamování větviček na atraktivních stromcích či různými nelibě vonícími postřiky, které znemožňují stromek přechovávat v uzavřené místnosti.
Nenechavcům chyceným při činu na samotném místě hrozí tisícikorunová pokuta a čin se podle sdělení pracovníků policie klasifikuje jako přestupek. I přesto se zloději, i když v malém počtu, nenechávají odradit a vyrážejí s pilkou do lesů. Touha získat stromek za pět prstů, jehož nejnižší cena na trhu se pohybuje od 100 do 150 korun podle výšky a druhu, je pro ně velmi silná.
Českobudějovická policejní mluvčí Alena Toningerová i pracovníci obvodních oddělení potvrdili, že revírníci a lesníci si zřejmě problém s krádežemi stromků řeší sami a policii přizvou jen v krajních případech.
"Letos jsme případ krádeže stromku neřešili a loni jsme byli přizváni pouze ke dvěma případům, a to jen kvůli ověření totožnosti," potvrdil včera Zdeněk Šíma z obvodního oddělení Hluboká n. Vltavou.
Stejně tak jsou na tom v Boršově n. Vltavou.
"Pokud si dobře pamatuji, dva roky zpátky jsme nezaznamenali žádnou krádež stromků," uvedl Petr Bohdal ze zdejšího obvodního oddělení.
"Lesníci mají stejné pravomoce jako má lesní stráž. To znamená, že mohou osoby pohybující se v lese kontrolovat i pokutovat," vysvětlil J. Schoř.
Další články v kategorii Lesnictví
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka (28.04.2025)
- Lesy ČR vrací vodu do krajiny: Obnova nádrží, nové tůně a revitalizace potoka v severních Čechách (28.04.2025)
- Ústav: Zdravotní stav lesů v ČR se zlepšuje, riziko představují sucho i škůdci (25.04.2025)
- Novely lesního zákona a zákona o uvádění dřeva na trh usnadní obnovu lesů, motivují vlastníky k šetrnému hospodaření a podpoří ochranu světových lesů (24.04.2025)
- Zdravotní stav lesů se v posledních pěti letech zlepšuje. Jaký můžeme očekávat další vývoj? (24.04.2025)
- Desítky milionů nových stromů: Lesy ČR sázejí budoucnost (23.04.2025)
- Storch: Neschválení NP Křivoklátsko by byla menší škoda než pozměněná novela (23.04.2025)