ZAJÍC, KRÁLÍK A MYSLIVECKY VÝZNAMNÍ HLODAVCI
01.06.2002 | Lesnická práce
ZAJÍC, KRÁLÍK A MYSLIVECKY VÝZNAMNÍ HLODAVCI
Českomoravská myslivecká jednota Praha ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR, Ministerstvem životního prostředí ČR, IFER - Ústavem pro výzkum lesních ekosystémů a Okresním mysliveckým spolkem ČMMJ Třebíč uspořádala 10. 5. t. r. v Třebíči celostátní seminář s mezinárodní účastí “Zajíc, králík a myslivecky významní hlodavci”.
Sborník referátů obsahuje 22 příspěvků: Význam řádů hlodavců a zajíců v naší myslivosti (J. Hromas), Chov zajíce polního (Lepus europaeus Pall.) a králíka divokého (Oryctolagus cuniculus L.) (F. Zabloudil), Zajíc, králík a myslivecky významní hlodavci na Slovensku (P. Hell, J. Slamečka, J. Gašparík, R. Jurčík), Posouzení situace zajíce polního v průběhu posledních deseti let a porovnání vývoje početních stavů v ČR s vývojem v Rakousku a Německu (M. Vodňanský), Stanovení kvality prostředí pro zaječí zvěř pomocí bioindikačních organizmů (F. Havránek, J. Pintíř, Š. Holá), Perspektivy krotkého chovu zajíců (O. Kučera), Potravní ekologie zajíce polního a králíka divokého v současné kulturní krajině (M. Homolka), Využívání porostů vybraných zemědělských plodin zajícem polním (J. Dvořák), Zajíc v okrese Prostějov (J. Niedoba), Zaječí zvěř v okrese Olomouc (D. Čížková), Nákazová situace u zajíce a králíka divokého v ČR (P. Brávek), Analýza zdravotního stavu zaječí zvěře (Lepus europaeus Pall.) v ČR (K. Bukovjan, A. Karpenko), Možnosti prevence a tlumení kokcidiózy u zajíců v klecových chovech, případně ve volnosti (B. Ševčík, J. Straková), Haemodipsus lyriocephalus (Burmeister, 1839) (Anoplura) - významný vektor tularemie u zajíců v ČR? (V. Bádr), Králík divoký (Oryctolagus cuniculus) a některá rizika jeho chovu (F. Havránek, B. Volf, K. Bukovjan), Zkušenosti a význam zazvěřování divokým králíkem (L. Vent), Import králíků divokých z Velké Británie (J. Švec, F. Král), Myslivecky významné druhy hlodavců v ČR (M. Anděra), Bobr evropský (Castor fiber L., 1758) (A. Ficek), Návrat bobra a bobrovnictví (J. Netík), Ondatra pižmová (Ondatra zibethica): diverzita biotopu v Podunajské oblasti, cysticerkóza (Cysticercus fasciolaris), historie a perspektivy (D. Rajský), Doby hájení a lovu řádů hlodavců (Rodentia) a zajíců (Lagomorpha) (J. Hromas, J. Feuereisel).
Zájemci o sborník se mohou přihlásit na sekretariátu ČMMJ (tel. 02/2494 8456). Další myslivecký seminář na téma “Myslivost a ekologie” se koná ve dnech 21. - 22. 6. v Hranicích na Moravě.
Redakce
Další články v kategorii Lesnictví
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)
- Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce (05.05.2025)
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)