Vzácné a chráněné jilmy na Valašsku umírají na houbové onemocnění
29.08.2001 | Silvarium
Vzácné jilmy v Brankách na Moravě na Vsetínsku, které byly před třemi lety prohlášeny za chráněné stromy, začaly usychat. Odbornici po podrobném průzkumu zjistili, že podléhají houbovému onemocněni nazývanému grafioza, které přenáší dřevo-kazný hmyz.
"Jilmy v Brankách na Moravě jsme před časem ošetřovali. Ořezali jsme jim suché větve a koruny stromů jsme postříkali roztokem tetraborítanu sodného. Síření nemocí to však již nezabránilo," připustil Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí.
Ze čtyř jilmů, které stoji poblíž zemědělského statku, už jeden zcela uhynul a dalším třem zbývá zřejmě poslední rok života. "Díky tomu, že rostou na břehu potoka, a tím pádem mají dostatek vláhy, dokázaly nemoci dlouho vzdorovat," uvedl Orálek.
Jilmy se ve volné přírodě v posledních letech staly vzácnosti. Několik exemplářů přežívá ještě v horských oblastech Valašska, zejména v okolí Velkých Karlovic.
Proti grafioze dosud nebyl vyvinut dostatečně spolehlivý ochranný prostředek. Houba ucpává stromům cévy a způsobuje jejich postupné odumírání. Listí jilmů v důsledku choroby předčasně usychá a opadává. V Brankách na Moravě
před několika lety uhynuly také jilmy v zámeckém parku.
Dendrologové doporučují, aby nemocným stromům byly pravidelně suché větve ořezávány a páleny. "Tento postup podle našich zkušeností může průběh nemoci pouze zpomalit. Ošetřovali jsme takto několik jilmů v Rožnově pod Radhoštěm. Zachránit se nám je vsak nepodařilo, "poznamenal Orálek.
Lesníci se snaží zachránit ohrožené stromy
Štramberk - Téměř osm tisíc sazenic jilmů vypěstovali letos pracovnici lesní školy Libotin ve Štramberku. Snaží se tak zachránit ve volné přírodě tento druh stromů, které decimu-je houbové onemocněni nazývané grafioza.
"Nejtěžší je najít v lese staré jilmy, které by měly dost semen," uvedl vedoucí lesní školky Vojtěch Vad. Lesníci mají vyhlédnuto několik stromů na různých místech severní Moravy. Část nasbíraných semen pochází také z Valašska, z obce Velké Karlovice. "Jilmy jsme poprvé vyseli na zkoušku před dvěma lety. První rok nám vyrostlo dva tisíce sazenic," řekl vedoucí lesní školky Vojtěch Vad. Odrostlé stromky budou vysazovány převážně v lužnich lesích v oblasti Poodří na Novojičínsku.
Autor: RADOVAN STOKLASA
Zlínský a moravský den 29.08.2001
Další články v kategorii Lesnictví
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka (28.04.2025)
- Lesy ČR vrací vodu do krajiny: Obnova nádrží, nové tůně a revitalizace potoka v severních Čechách (28.04.2025)
- Ústav: Zdravotní stav lesů v ČR se zlepšuje, riziko představují sucho i škůdci (25.04.2025)
- Novely lesního zákona a zákona o uvádění dřeva na trh usnadní obnovu lesů, motivují vlastníky k šetrnému hospodaření a podpoří ochranu světových lesů (24.04.2025)
- Zdravotní stav lesů se v posledních pěti letech zlepšuje. Jaký můžeme očekávat další vývoj? (24.04.2025)
- Desítky milionů nových stromů: Lesy ČR sázejí budoucnost (23.04.2025)
- Storch: Neschválení NP Křivoklátsko by byla menší škoda než pozměněná novela (23.04.2025)
- V lesích Mendelovy univerzity zahájili unikátní sběr dat o fungování lesních ekosystémů (23.04.2025)