Vinařská Evropa se potýká s mimořádně nízkou sklizní

Letošní sklizeň vína napříč Evropou byla poznamenána místy až extrémními klimatickými podmínkami v průběhu celého roku. Přestože některé země zaznamenaly mírné zlepšení oproti loňskému už tak značně podprůměrnému roku, celkový trend je viditelně klesající.

„V České republice skončila sklizeň zhruba o dva týdny dříve, než je obvyklé. Důvodem byly vysoké srpnové teploty, které uspíšily dozrávání, i jarní mrazy, které se podepsaly na celkové redukci objemu. Celková úroda je tak zhruba o třetinu nižší než v minulých letech. Podobné údaje přitom přichází z většiny evropských vinařských zemí,“ vysvětluje Martin Chlad, prezident Svazu vinařů České republiky.

Ve Francii je odhad letošní produkce vína o 22 % nižší než loni a o 15 % pod pětiletým průměrem (2019-2023). V Itálii je odhadovaný pokles oproti průměru posledních pěti let 12,8 %, v Rakousku dokonce 20 %. Stejný trend je patrný i ve Španělsku a dalších vinařských zemích. I to bylo jedním z důvodů vytvoření High-Level Group, která se v Bruselu zabývá vinařskou tématikou a hledá řešení pro udržení a podporu tradičního evropského vinařství. Skupina má za sebou dvě setkání a momentálně probíhá projednávání stanovisek jednotlivých vinařských zemí.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info