V lesích usychají a hynou borovice
15.08.2005 | Deník Lučan
Předloni a loni patrné "rezatění" borovic zvěstovalo problémy související se suchem. A přetrvávají dál. Podle odborníků nezbývá majitelům nic jiného než stromy vykácet. Mezi nejhůře postižené oblasti v ČR patří Žatecko. "Odumírání borovic pokračuje. Z pohledu ochrany lesa není skutečně jiné cesty než chřadnoucí stromy vytěžit, aby se zabránilo dalšímu šíření hub a zároveň možnému napadení podkorním hmyzem," uvedl František Jurča, pracovník správy lesů a myslivosti Městského úřadu v Podbořanech.
K těžbě postižených porostů přistoupily už třeba Kryry. Podle místostarosty Vojtěcha Michálka šlo o zhruba 25 kubíků dřevní hmoty; všechna byla určena jako palivové dříví. "Další porosty vykazují určitý stupeň prosychání, ale nechceme nic uspěchat. Uvidíme na podzim, je tu šance, že se zregenerují," doplnil. Kolem sta kubíků vytěžily městské lesy Žatec. Dalších 30 až 50 je ve výhledu. "Jsou to jednotlivé stromy," uvedl včera ředitel společnosti Luboš Segeš. V působnosti lounské radnice to bylo 43 kubíků borovic, litoměřická lesní správa vytěžila 1600 kubíků. Nejvýraznější problémy se projevily po předloňském extrémním suchu, kdy dosahoval deficit srážek až 180 mm. "Už v následující zimě se objevilo prosychání borovic," připomněl Petr Janda, vedoucí žateckého odboru životního prostředí. Postižené jsou borovice černé a lesní. Do stromů se následně pouští i hmyz jako krasci, lýkohubové či smoláci.
Podle Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) z Jíloviště-Strnady je jev u borovic způsoben tzv. houbovými patogeny. Především se projevuje účinek houby cenangium ferruginosum, která se objevuje po silných přísušcích. V podmínkách našeho regionu začaly tímto způsobem odumírat borovice hlavně na lehčích půdách, které přišly rychle i o to minimum vláhy.
Na Lounsku, Žatecku a Podbořansku majitelé lesů odhadují množství postiženého borovicového dřeva až na několik tisíc kubických metrů. Dr. František Soukup a Ing. Vítězslava Pešková z VÚLHM ve své zprávě označují stav konkrétně na Žatecku jako kalamitní. Prosychání až odumírání borovic má podle lesníků určitý podíl i v dovážených borovicích, jež jsou z hlediska své genetiky méně odolné vůči suchu. Podle Františka Jurči letos dochází také k patrnému úhynu bříz. "Odhaduji, že by mohlo jít o grafiozu, čili ucpávání cév," uzavřel.
Další články v kategorii Lesnictví
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR (12.05.2025)
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)