V lesích padly tisíce kubíků dřeva
03.08.2005 | Silvarium
Milionové škody na lesních porostech odhadují správci lesů na Sokolovsku po řádění páteční vichřice. Například vedení společnosti Loketské městské lesy hovoří o největší kalamitě za dobu své existence. Podle odhadů padlo více než deset tisíc kubíků dřeva. Finanční ztrátu se však jednatel společnosti Jaroslav Hlavsa zatím neodvažuje vyjádřit. Největší škody nezpůsobil samotný vítr, ale padající velké listnaté stromy, které s sebou braly i ty okolní menší. Paradoxem je, že právě listnaté stromy mají mít v lese zpevňující účinek.
"První při vichřici lítaly listnáče, které mají lesní porost zpevňovat. Z nich nejvíc buk," vrací se k začátku kalamity Hlavsa.Zničující efekt měl podle něj i fakt, že vichr přišel z jihu, a nikoliv od západu, jak by se dalo očekávat.
"Těžba dřeva se zahajuje od východu, neboť převažují větry od západu, takže se tím větru neusnadňuje jeho působení. Vichřice přišla ale od jihu," poukázal jednatel.Loketské městské lesy se musí s takovou kalamitou vyrovnávat již podruhé."Je to druhá kalamita od roku 1996. Tehdy nám v Tašovicích popadalo pětadvacet hektarů lesa. Ale tahle kalamita je větší," porovnal Hlavsa.Ani lesům v okolí Sokolova se ničící vichřice nevyhnula. Vůbec nejhorší situace je mezi Dolní Rotavou a Olovím, kde vichřice zcela zničila vzrostlé stromy na souvislém pásu lesa přímo u silnice. Vedení kraslické správy Lesů České republiky odhaduje, že vítr poničil tisíce kubíků dřeva.
Také vedení Lesního závodu Kladská nyní sčítá dopady řádění přírodního živlu."Škody sice ještě nemáme přesně spočítané, ale v našich lesích na Sokolovsku a na Chebsku vítr poničil kolem patnácti tisíc kubíků dřeva," uvedl ředitel společnosti Josef Hruška. Finanční ztráty nemůže podnik přesně vyčíslit."Odhadujeme, že škoda bude velká. Polámané dřevo musíme zpracovat a zřejmě ho budeme prodávat pod cenou. To bude pro nás ztráta," řekl Hruška. Napravení následků řádění větrné bouřky chtějí pracovníci závodu stihnout nejpozději do začátku zimy."Snažíme se zničené dřevo odklízet zatím vlastními silami. Byli bychom rádi, kdyby se nám to podařilo do tří měsíců," dodal s tím, že vítr naštěstí nepoškodil vzácné stromy ani chráněné dřeviny.
Další články v kategorii Lesnictví
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR (12.05.2025)
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)