V katastru Oldřichova přibude dalších osm hektarů lesa
05.04.2002 | Listy Písecka
Vlastní školky se píseckým lesákům vyplatí. Mají tak možnost vypěstovat si silné kvalitní sazenice hlavně melioračních a zpevňujících dřevin.
Písek - Jarní zalesňování patří v lesním hospodářství mezi nejdůležitější část hospodaření v tomto odvětví. Kvalitní a včasné zalesnění totiž nejen zaručuje obnovu lesních porostů, ale také ovlivňuje další náklady při pěstování. Společnost Lesy města Písku čeká letos zalesnění padesáti hektarů ploch, což je o dvacet hektarů méně než v loňském roce.
Loňské počasí letos ušetřilo peníze
"K tomu, že letos zalesňujeme menší plochu, přispěl velkou měrou loňský vlhký rok. Časté jarní srážky napomohly k dobré ujímavosti sazenic a tedy minimálním ztrátám. Loni vysazené kultury se proto nemusí dosazovat, takzvaně vylepšovat, a tak nám vlhko vlastně ušetřilo peníze. Samozřejmě k tomu rovněž přispěla dobře udělaná ochrana sazenic před zvěří," uvedl ředitel Lesů města Písku ing. Jiří Procházka.
Zhruba šedesát procent sazenic používají písečtí lesáci z vlastních zdrojů a i to má své několikeré opodstatnění. Jednak se mohou podle kvality rozhodnout, které sazenice použijí a zvláště u zpevňujících a melioračních dřevin, tedy dřevin hlavně listnatých, mají možnost používat velmi silnou sadbu s velkou odolností. To se týká hlavně buku, který se snaží do píseckých lesů navrátit podstatně větší měrou. Další výhodou vlastních školek je pak minimální přepravní vzdálenost a snížení rizika, kterému jsou sazenice při manipulaci, transportech nebo skladováním vystaveny.
Škodí sucho a teplo, ale i ranní mráz
"I v letošním roce nám počasí zatím přeje, i když jsme museli s výsadbou začít o něco dříve. Začaly totiž rašit modříny. Naštěstí jarním pracím předcházely vydatné deště, takže je půda zatím stále dostatečně vlhká. Trochu nás zdržovaly ranní mrazíky, protože při nich nelze se sazenicemi pracovat. Největším nebezpečím pro sadební materiál je totiž zaschnutí nebo zmrznutí těch nejjemnějších kořínků. Nesmí tak dojít k jejich delšímu přímému kontaktu jak se sluncem, tak mrazivým vzduchem," uvedl dále ředitel Procházka.
Písečtí lesáci také pokračují se zalesňováním ploch bývalého vojenského prostoru Oldřichov, kde je letos čeká výsadba na osmi hektarech. Zalesnění celé získané plochy by mělo skončit za dva roky, pokud tu město nezíská pozemky další.
Oplocenky se nestaví pro okrasu
Lesákům však nedělají starosti jen počasí a zvěř, která na nechráněných plochách nějakou tu sazenici ukousne nebo vyrýpne. Škodí také nezodpovědní lidé, jako v těchto dnech na Oldřichově. Tam totiž někdo odcizil asi sto metrů pletiva z postavené oplocenky. Způsobil tak škodu nejen na odcizeném majetku, ale oplocený porost silně ohrozil. Pokud se totiž na plochu osázenou duby či buky dostane zajíc, dokáže tu ohryzem způsobit obrovské škody.
Další články v kategorii Lesnictví
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)
- Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce (05.05.2025)
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)