V Českém středohoří se kácí stromy bez povolení
05.03.2002 | Severočeské noviny
Velké problémy s nepovoleným kácení stromů mají majitelé lesů v Českém středohoří. Setkávají se s ním velmi často, protože lidé z obcí a chalupáři si do lesů chodí pro dřevo na topení v kamnech. Chytit pachatele ale je velmi těžké.
"Zvláštností naší lesní správy je, že asi 20 tisíc hektarů lesa je rozmístěno na 166 000 ha velkém území,"
uvedl ředitel Lesní správy Litoměřice Ladislav Šír. Dodal, že k neoprávněně pokáceným stromům musí vyjíždět i třikrát do týdne.
Ve Hřensku hrozí bezprostředním zřícením devět skalních masivů. Tři z nich odborníci zajistí proti pádu kotvami, či pilíři a o osudu dalších šesti se teprve rozhodne.
"Ředitel Národního parku České Švýcarsko totiž požádal, abychom zvážili zachování těchto masivů. Jsou dominantou krajiny. Samozřejmě musíme nejprve vyhodnotit možná rizika,"
uvedl geolog Jiří Zvelebil, jenž se pohybem skal ve Hřensku už řadu let zabývá. Pokud by na návrh ochránců přírody přistoupil, masivy by musely být nikoliv odstřeleny, ale zpevněny.
Kvůli bezprostřednímu ohrožení lidí padajícím pískovcem vyhlásil v pátek přednosta děčínského okresního úřadu stav nebezpečí ve čtyřech částech Hřenska. Zhruba šedesát obyvatel a podnikatelů opustilo své domy a provozovny. Šest z nich bydlí v místním hotelu U lípy. O nové mimořádné opatření požádalo přednostu ministerstvo životního prostředí. Jeho odborníci vyhodnotili údaje z měření pohybu skal a dospěli k závěru, že devět bloků je v pohybu a představují bezprostřední ohrožení pro lidi.
Přednosta může vyhlásit stav nebezpečí na dvacet dnů. Poté ho může ještě se souhlasem hejtmana o deset dnů prodloužit. O delším trvání stavu nebezpečí rozhoduje vláda. Stav nebezpečí už letos děčínský přednosta ve Hřensku jednou vyhlásil. 29. ledna totiž hrozily bezprostředním zřícením na domy dva skalní masivy. Jeden se podařilo do týdne zajistit, na dalším se pracuje dodnes. Skály ve Hřensku už hrozily několikrát. Stát nikdy nenašel potřebnou částku na jejich sanaci. Ta by podle odhadů vyšla až na tři sta miliónů korun. Dnešní práce na zajištění devíti nestabilních masivů budou stát asi čtyřicet miliónů korun.
Další články v kategorii Lesnictví
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka (28.04.2025)
- Lesy ČR vrací vodu do krajiny: Obnova nádrží, nové tůně a revitalizace potoka v severních Čechách (28.04.2025)
- Ústav: Zdravotní stav lesů v ČR se zlepšuje, riziko představují sucho i škůdci (25.04.2025)
- Novely lesního zákona a zákona o uvádění dřeva na trh usnadní obnovu lesů, motivují vlastníky k šetrnému hospodaření a podpoří ochranu světových lesů (24.04.2025)
- Zdravotní stav lesů se v posledních pěti letech zlepšuje. Jaký můžeme očekávat další vývoj? (24.04.2025)
- Desítky milionů nových stromů: Lesy ČR sázejí budoucnost (23.04.2025)
- Storch: Neschválení NP Křivoklátsko by byla menší škoda než pozměněná novela (23.04.2025)