Učili děti vnímat les a přírodu se všemi jejich zákonitostmi
11.06.2002 | Listy Písecka
Pokud malým dětem vypráví o lese a přírodě lesník přímo na pracovišti, je vnímání posluchačů podstatně silnější než v lavicích ve škole.
Písek - Koncem minulého týdne připravili pracovníci společnosti Lesy města Písku ve spolupráci s odborem životního prostředí městského úřadu pro učitele základních škol ukázku programu "Lesní pedagogika". V blízkosti rozhledny Jarník pak měli pedagogové možnost vidět práci lesníka s dětským kolektivem. Ten vytvořily děti ze ZŠ v Čížové, instruktáže se ujali odborníci z Integrované střední lesnické školy ve Vimperku.
"Lesní pedagogika vznikla v USA v Kalifornii, rozšířila se do celých Spojených států a odtud i do Evropy. Jako první ji začali využívat Švýcaři, později Němci a Rakušané. Podstatou je to, aby děti které se učí o lese, přijímaly tyto vědomosti přímo v lese a pokud možno co nejvíce formou různých her. Velmi důležitá je v tomto případě přímá účast lesníka, který se tak pro děti stává symbolem lesního domácího pána, o lese ví nejvíce a může rovněž zprostředkovat různé zajímavosti, které ti, kdo v lesním hospodářství nepracují, neznají," uvedla Ivana Vlková ze Střediska vzdělávání dospělých na vimperské lesnické škole.
Lesní pedagogika je zaměřena havně na děti mezi devítí až dvanácti roky věku, ale jsou i programy pro další věkové skupiny a samozřejmě i pro dospělé, či rodiny s dětmi.
U nás je lesní pedagogika zatím v plenkách a základem jejího rozvoje je samozřejmě příprava lesnických odborníků, kteří mají nejen pedagogické schopnosti, ale také přiměřený vztah k dětem. Kurzy pro zájemce realizuje právě vimperská škola, ale otázkou je, do jaké míry lze takovou práci dělat na základě osobního nadšení a dobrovolnosti. V okolních státech se jedná o práci placenou zčásti objednavatelem a z části státem.
"Lesní pedagogika už ve státech, kde běžně funguje, potvrdila svůj význam v prohloubení zájmu veřejnosti o les, zlepšení vztahu občanů k přírodě, objasnění významu hospodaření v lese i podpoře smysluplného zacházení s přírodou a pro nás je důležité, že se k ní kladně staví jak ministerstvo zemědělství, tak i životního prostředí. Je ale samozřejmé, že se jedná o dlouhodobou záležitost, a proto je program zaměřen hlavně na děti," dodala Ivana Vlková.
Další články v kategorii Lesnictví
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)
- Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce (05.05.2025)
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)