Tisíce ptačích budek udržují v Jizerských horách Lesy České republiky
29.01.2025 | Lesy České republiky, s. p.
Více než 5 300 budek pro dutinové pěvce a dravce i menší sovy nechávají v Jizerských horách za půl milionu korun každoročně vyčistit, opravit a monitorovat Lesy České republiky. Projekt spolufinancuje Liberecký kraj i Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
Ptačí budky jsou dnes vyvěšené v celých Jizerských horách včetně území chráněné krajinné oblasti. Lesy ČR s tím ve větší míře začaly po imisní kalamitě, k níž došlo v 80. a 90. letech minulého století. Ptáci tehdy neměli v porostech dostatek hnízdních příležitostí. Budky se každoročně čistí, aby v nich nezůstávaly zbytky hnízd, potrava nebo parazité. Také se opravují a monitorují, zda jsou obsazené, a jakými druhy ptáků.
Například pro dutinové pěvce, jako je sýkora koňadra, sýkora modřinka, lejsek, brhlík lesní, sýkora uhelníček nebo rehek zahradní je v oblasti 4 500 budek. Ty byly podle ornitologů v posledních třech letech obsazené ze 70 procent. „Přirozených hnízdních příležitostí je v současných smíšených lesích už podstatně víc, takže pěvci stále častěji hnízdí v přirozených dutinách a prasklinách doupných stromů, které tam lesníci záměrně ponechávají,“ řekla Eva Kajzarová z Oblastního ředitelství Lesů ČR pro východní Čechy. Počet budek se proto podle místních podmínek postupně snižuje, což lesníci konzultují i se správci chráněné krajinné oblasti. Projekt za 345 tisíc korun spolufinancuje 132 tisíci korunami Liberecký kraj.
Lesy ČR také v oblasti monitorují a udržují dalších 821 budek pro menší druhy sov a dutinové dravce. Patří mezi ně třeba kulíšek nejmenší, kalous ušatý, puštík obecný či poštolka nebo sýc rousný. „Likvidují hlodavce, kteří poškozují zejména kořeny sazenic stromů. Jsou tedy důležitou součástí biologické ochrany lesa,“ vysvětluje Kajzarová každoroční podporu ptačí populace přesahující 200 tisíc korun stoprocentně dotovanou Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR.
Budky se v rámci zvyšování biodiverzity vyvěšují v lesích v celé republice. Lesníci spolupracují s ornitology a zástupci ochrany přírody. Amatérským nadšencům vzkazují: „Důležitá je i následná péče o budky, takže jejich případné umístění vždycky navrhněte majiteli či správci lesa,“ dodala Kajzarová. Lesy ČR spravují necelou polovinu lesů v zemi a kontakty na lesní správy a závody jsou zveřejněné na www.lesycr.cz.
Celkové náklady projektu „Hnízdní podpora dutinových ptáků v Jizerských horách v roce 2024“ činí 345 000 Kč, Liberecký kraj přispěl ze svého dotačního fondu v rámci programu 8.2. Podpora ochrany přírody a krajiny částkou 132 461 Kč.
KONTAKT: Eva Jouklová – tisková mluvčí; tel.: +420725257900; e-mail: eva.jouklova@lesycr.cz
Další články v kategorii Lesnictví
- Ústav: Zdravotní stav lesů v ČR se zlepšuje, riziko představují sucho i škůdci (25.04.2025)
- Novely lesního zákona a zákona o uvádění dřeva na trh usnadní obnovu lesů, motivují vlastníky k šetrnému hospodaření a podpoří ochranu světových lesů (24.04.2025)
- Zdravotní stav lesů se v posledních pěti letech zlepšuje. Jaký můžeme očekávat další vývoj? (24.04.2025)
- Desítky milionů nových stromů: Lesy ČR sázejí budoucnost (23.04.2025)
- Storch: Neschválení NP Křivoklátsko by byla menší škoda než pozměněná novela (23.04.2025)
- V lesích Mendelovy univerzity zahájili unikátní sběr dat o fungování lesních ekosystémů (23.04.2025)
- Lesy ČR mají hotovou dokumentaci pro povolení stavby nového sídla v H. Králové (22.04.2025)
- Mimořádné sucho a vítr zvyšují riziko požárů v lesích (20.04.2025)
- Vyplatí se získávat tepelnou energii z porostů přípravných dřevin? (15.04.2025)
- Beskydy řeší útoky vlků (11.04.2025)