Teplicko napadla klíněnka
31.07.2002 | Deník Směr
Děti mají strach, že nebude na podzim co sbírat pro lesní zvířátka.
Kaštany na Teplicku byly napadeny škůdcem, který se v Čechách objevil poprvé v roce 1993. Tehdy ho zaregistrovali v Lednici, Valticích a v Břeclavi. V posledních letech se postupně rozšířil po celém území České republiky. Nevyhnul se ani našemu okresu. Oním parazitem, je klíněnka jírovcová.
Nahnědlé koruny, zkroucené listy a smutné pohledy dětí. Tak vypadá situace okolo napadených stromů jírovce maďalu, lidově nazývaného kaštan. Situace začíná být kritická. Děti se ptají rodičů zda budou mít vůbec na podzim šanci sbírat nějaké kaštany pro lesní zvěř.
"Hledáme možnosti, jak proti škůdci bojovat," říká Ivana Müllerová, vedoucí MHDO Městského úřadu v Teplicích. Přiznává, že ochrana stromů, z jejího pohledu zaměřena konkrétně na Teplice, je finančně nákladná. V minulých letech řešili Tepličtí situaci tím, že spadané listí vápnili. Hromady končily na kompostu v Zámecké zahradě. "V současné době čekáme na nabídky ohledně postřiku. Orientačně to vychází podle předběžných zpráv tak, že by nás jeden strom přišel asi na 800 korun," doplňuje k ochraně před šířením škůdce Jaroslav Vacek z teplického Městského úřadu. Kolik maďalů přesně v Teplicích je, nemá radnice zatím spočítáno.
Skutečnosti, že se s kaštany něco děje, si všimly už i děti. "Každý rok sbíráme s bratrem kaštany, které pak dáváme myslivcům pro lesní zvěř," uvedla včera u jednoho z napadených stromů v parku čtrnáctiletá Mirka z Teplic. "Je to ale rok od roku horší. Už loni vypadaly stromy dost špatně. Jsem zvědavá, zda letos vůbec kaštany na stromech vydrží," dodala.
Klíněnka jírovcová je přibližně 4 mm dlouhý, okrově hnědý motýlek s bílou kresbou na křídlech. Škodí jeho larvy, kteří se živí vyžíráním pletiva listů kaštanu. Za vegetačního období vyvede párek těchto nepatrných tvorů tři až pět generací potomků, což přináší až dvanáct set nových exemplářů.
Možnosti, jak ulevit poškozenému kaštanu, jsou prakticky dvě - průběžně a důsledně shrabávat a pálit listí; v době, kdy se čerstvě vylíhlí jedinci shromažďují na kmeni stromu je zničit postřikem.
Další články v kategorii Lesnictví
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)
- Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce (05.05.2025)
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)