Tatry jsou obrazem zkázy
23.11.2004 | Denik.cz
Vysoké Tatry se budou vzpamatovávat až sto let z ničivé vichřice. Slováci proto zvažují, zda se budou ucházet o pořádání olympiády v těchto horách. Slovensko sčítá škody po ekologické katastrofě století, při které vichřice zpustošila Tatry. Páteční vichr, který dosahoval rychlosti 170 kilometrů v hodině, zničil zhruba polovinu tatranských lesů, to je 12 500 hektarů. Dalších 12 tisíc hektarů vítr poškodil.
Je zjevné, že kalamita vrátí podobu Vysokých Tater na začátek minulého století, kdy byly na území dnešních polomů holiny, na nichž se pásl dobytek. Polomy však po vichru zůstaly i na Oravě a na jižním svahu Nízkých Tater. Některé horské osady zůstávají bez elektřiny.
Vláda na likvidaci následků katastrofy již vyčlenila první pomoc ve výši deseti milionů korun. Škody v lesích zatím odborníci nedokázali odhadnout, zřejmě však dosáhnou stovek milionů korun. V zasažených oblastech se včera rozběhly odklízecí práce. Na pomoc vyrazí slovenští vojáci, do úklidu se už zapojuje těžká technika z Česka. Dřevorubce s pilami poslaly Pardubice, pomoc Slovensku včera zvažovala i Praha. Slováci přiznávají, že se jim vymstila snaha vytěžit z lesů co nejvíc dřeva. Proto v Tatrách sázeli rychle rostoucí smrky. Uragán zničil právě umělé smrkové lesy, původní borovice, buky a javory většinou zůstaly zachovány.
"Lepší důkaz, že přirozené lesy vydrží víc, ani nemůže existovat," řekl Juraj Lukáč, představitel ochranářského spolku Vlk. Odborníci odhadují, že se lesy v Tatrách vzpamatují za 70 až sto let. A upozorňují i na to, že na spoušť doplatí také zvířata.
"V lesích žilo mnoho ptáků, kteří budou hynout jen proto, že ze dne na den přišli o své stromy.
Slovenský ministr zahraničí Eduard Kukan již včera požádal Evropskou unii o pomoc při odstraňování škod. Slováci nyní zvažují, zda se mají ucházet o uspořádání olympiády v Tatrách. "Hlavním úkolem je, aby Tatry začaly žít. Teď je předčasné říci, zda je reálné pomýšlet na kandidaturu na pořádání olympiády," řekl včera šéf olympijského výboru František Chmelár.
Bilance živlu
vichřice zničila polovinu tatranských lesů, to je 12 500 hektarů vichr zabil dva lidi, z toho jednoho Čecha polomy po něm zůstaly i na Oravě a na jižním svahu Nízkých Tater některé horské osady jsou bez elektřiny
Další články v kategorii Lesnictví
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR (12.05.2025)
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)