Studenti se v praxi uplatňují
16.11.2001 | Krkonošské noviny
Vzdělávají se v mnoha oborech, a proto je jejich uplatnění v praxi velmi variabilní. Škola podle slov svého ředitele neregistruje žádné nezaměstnané absolventy.
Blíží se adventní čas, ve kterém "les kráčí do našich pokojů". Alespoň takto poeticky se vyjádřil ředitel Střední lesnické školy a Vyšší odborné školy lesnické Josef Štych.
Chodil sem i Kolowrat
Střední škola připravuje lesníky v Trutnově již od roku 1945.
"Naším úkolem je v první řadě vychovávat budoucí lesníky a myslivce. Absolventi se k nám stále vracejí, těm prvním je dnes již přes sedmdesát let. Jedním z nich byl například nedávno zesnulý hrabě Kryštof Kolowrat. Dá se konstatovat, že letos počet absolventů ve všech typech studia dosáhne již čtyř tisíc," informoval ředitel. Ke studiu se hlásí žáci základních škol, učňovských oborů, ale i mládenci po vojně.
Plastický vzdělávací proces
"I přesto, že dochází k recesi pracovníků v lesnictví, mohu s potěšením říci, že nemáme nezaměstnané absolventy. Studenti se v praxi uplatní v mnoha oborech, protože vzdělávací proces je velmi plastický. Díky tomu, že jsme vysoce navýšili výuku jazyků, odcházejí i do zahraničí. Jsem přesvědčen o tom, že pokud se Česká republika dostane do Evropské unie, uplatnění by se ještě rozšířilo. Některé klasické země, jako je Holandsko nebo například Anglie, kde se lesnictví dosud neuplatňovalo, si uvědomují, že kupříkladu pastva ovcí už není aktuální, a tak se snaží pastviny zalesňovat. Nemají však odborníky. A my jsme schopni jim je poskytnout," uvedl Josef Štych a připomněl stávající kontakty se skandinávskými zeměmi i státy, které jsou lesnicky na vysoké úrovni. Například Německo, Rakousko, kam jezdí studenti na praxe a získávají podvědomí o oboru ve světě.
Fyzicky zdatní jedinci
"Plasticita, ke které studenty vychováváme, je pro praxi velmi důležitá. Uplatní se u policie, v národních parcích, na referátech životního prostředí, v ochraně krajiny. Umějí střílet, se vším jezdit, pracují s mapou, vyznají se v terénu a jsou fyzicky zdatní," vysvětlil ředitel školy variabilitu jejích oborů. Vzdělávací zařízení má 283 studentů včetně těch, kteří studují na Vyšší odborné škole lesnické. Na střední škole se nyní vzdělává také 26 dívek.
"Absolventky buď pokračují ve studiu a nebo se uplatní v praxi, kde vykonávají technické, kancelářské práce. Velmi důležité přitom je, že jsou vzdělané v lesnickém oboru," ohodnotil poslání žen v lesnictví Josef Štych.
Další články v kategorii Lesnictví
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka (28.04.2025)
- Lesy ČR vrací vodu do krajiny: Obnova nádrží, nové tůně a revitalizace potoka v severních Čechách (28.04.2025)
- Ústav: Zdravotní stav lesů v ČR se zlepšuje, riziko představují sucho i škůdci (25.04.2025)
- Novely lesního zákona a zákona o uvádění dřeva na trh usnadní obnovu lesů, motivují vlastníky k šetrnému hospodaření a podpoří ochranu světových lesů (24.04.2025)
- Zdravotní stav lesů se v posledních pěti letech zlepšuje. Jaký můžeme očekávat další vývoj? (24.04.2025)
- Desítky milionů nových stromů: Lesy ČR sázejí budoucnost (23.04.2025)
- Storch: Neschválení NP Křivoklátsko by byla menší škoda než pozměněná novela (23.04.2025)