Stromky mizí nejen o svátcích
22.12.2001 | Hospodářské noviny
Krádeže stromků patří stále k obvyklým českým "zvykům", provázejícím vánoční svátky. "Je to neuvěřitelné. Naše lesnictví výborně obstojí třeba ve srovnání se sousedy z Rakouska či Německa. Ale tam lidé vánoční stromky nekradou. Takže problém je zjevně v mentalitě lidí, ne v lesích," říká Pavel Rybníček, náměstek ministra zemědělství pro lesnickou politiku.
Ročně naši spoluobčané ukradnou kolem Vánoc stromky zřejmě jen v hodnotě několika miliónů korun. Pachatelé jsou přitom přistiženi jen výjimečně. Platí pokutu podle podmínek v řádu několika stovek korun. "Problém vánočních stromků je dlouholetý, kradlo se za minulého režimu, zhruba stejně se krade i teď," říká mluvčí státního podniku Lesy České republiky Jan Řezáč. Podle jeho názoru snad zloději stromků vymizí až v příštích generacích.
Lesákům přitom vadí nejen to, že stromky mizí nezákonně. Průšvihem je podle nich hlavně to, že pobertové si vyberou stromečky v porostech, které je třeba zalesňovat z ekologického hlediska. "Jde třeba o svahy, kde bez zalesnění hrozí eroze. Několik let se pipláme s malými stromky. Pak se na té holině nestačíme divit," shrnuje neblahé zkušenosti lesáků náměstek Rybníček. Zloději si navíc teď rádi vybírají lukrativnější druhy smrků, jedličky či jehličnany dovážené ze severní Ameriky.
Vztah lidí k lesům je však podle odborníků bohužel ještě horší, než jak lze odvodit z předvánočních krádeží. "Jestli jsou prosincové zlodějny o miliónech korun, pak specializované gangy ročně v lesích ukradnou dřevo za několik stovek miliónů korun," dodává Rybníček.
Statistika vypovídá o tom, že takzvaná lesní mafie za rok ukradne zhruba sto až sto padesát tisíc kubických metrů dřeva. Je pravda, že průměrná legální těžba je asi 15 miliónů kubických metrů. "Výsledek lesního hospodaření republiky to nezvrátí, ale ztráty jsou ve stovkách miliónů," potvrzuje Řezáč.
Lesáci říkají, že nechtějí kalit předvánoční pohodu, ale upozorňují ještě na další nešvar. Kromě krádeží předvánočních i celoročních jim pije krev i fakt, že se v posledních letech neuvěřitelně rozšířily takzvané černé skládky v lesích. "Není to jen o tom, že se odpadu nelegálně zbavují obyvatelé měst. Černé skládky teď kvetou i na vesnicích," říká Rybníček.
Další články v kategorii Lesnictví
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka (28.04.2025)
- Lesy ČR vrací vodu do krajiny: Obnova nádrží, nové tůně a revitalizace potoka v severních Čechách (28.04.2025)
- Ústav: Zdravotní stav lesů v ČR se zlepšuje, riziko představují sucho i škůdci (25.04.2025)
- Novely lesního zákona a zákona o uvádění dřeva na trh usnadní obnovu lesů, motivují vlastníky k šetrnému hospodaření a podpoří ochranu světových lesů (24.04.2025)
- Zdravotní stav lesů se v posledních pěti letech zlepšuje. Jaký můžeme očekávat další vývoj? (24.04.2025)
- Desítky milionů nových stromů: Lesy ČR sázejí budoucnost (23.04.2025)
- Storch: Neschválení NP Křivoklátsko by byla menší škoda než pozměněná novela (23.04.2025)