Stoletý les zachrání sbírka
14.11.2003 | Právo
Zhruba 110 let starý bělokarpatský jedlobukový les u Valašských Klobouků na Zlínsku, který měl být vykácen, se podaří zachránit. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) již prostřednictvím veřejné sbírky získal 436 000 korun, což mu umožní vykoupit 4,2 hektaru unikátního lesa od původního majitele. Informoval o tom předseda ČSOP Pavel Pešout. Les, který dosáhl mýtního věku, byl podle platného hospodářského plánu určen k vykácení. Současný majitel však přislíbil, že s kácením počká do poloviny března.
"Věříme, že do té doby se nám podaří vybrat zbývajících zhruba 200 000 korun. Už teď ale máme v celostátní sbírce, která je určena pro všechny naše projekty, více než 1,6 miliónu korun. Chybějící prostředky bychom tedy doplnili z těchto peněz," konstatoval Pešout. Lidé, kterým nebyl osud této přírodně cenné lokality lhostejný, začali na její záchranu přispívat od května letošního roku. Každý dárce se stal symbolickým spoluvlastníkem lesa a obdržel děkovný certifikát s tím, jakou část porostu pomohl zachránit.
Koupě pro učitele
"Měli jsme tu například skupinku studentů, kteří koupili kus lesa pro svého učitele. Někteří lidé použili certifikát jako svatební dar, nyní mohou zase naložit svým blízkým hezký dárek pod vánoční stromeček," uvedl předseda ČSOP Kosenka Valašské Klobouky Miroslav Janík. "Pestrost dárců je podobná jako pestrost tohoto lesa. Na jeho záchranu přispěl například i valašskokloboucký klub důchodců. Seniorům nyní symbolicky patří zhruba 100 metrů čtverečních porostu," dodal. Bělokarpatský les je již druhou lokalitou, kterou se ČSOP díky programu Místo pro přírodu podaří zachránit. V říjnu organizace vykoupila mokřad v prostoru zvaném Triangl mezi Prahou 10 a 15. Ten se tak stal podle informací svazu první nestátní rezervací v republice. ČSOP nyní aktivně vytipovává další lokality. Cílem ochranářů je získat během pěti let na koupi cenných přírodních území deset miliónů korun.
Další články v kategorii Lesnictví
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)
- Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce (05.05.2025)
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)