Stezka je spojena s výročím státu
24.10.2001 | Listy Prachaticka
Už takřka rok slouží veřejnosti lesnická naučná stezka procházející krajinou v okolí Boubína. Na počest Dne vzniku samostatného československého státu ji loni předaly do užívání vimperská Integrovaná střední škola lesnická (ISŠL) a Lesní závod (LZ) Boubín se sídlem ve Vimperku.
"Oblast Boubína patří k hojně vyhledávaným místům naší republiky. Lidé chtějí vidět hlavně prales a jezírko. Jsou tam však i další malebné části. Proto se zrodila myšlenka zavést návštěvníky i do míst směrem k vnitrozemí (severní a západní svahy Boubína), které se vyznačují krásnými vyhlídkami do kraje. Dalším záměrem bylo seznámit veřejnost s hospodařením v lesích. Tedy objasnit smysl našeho snažení pro jejich rozvoj a nutnost některých zásahů k jejich ochraně před možnou destabilizací. Zároveň pak vysvětlit, že opatření k výchově lesů jsou cílená, že obnova lesa je spojena s jeho těžbou. Do nepřístupných lesů nelze totiž zajít za odpočinkem, stejně tak přestárlé dřevo se těžko využívá," připomněl myšlenky projektu Jan Nouza, náměstek ředitele LZ. Stezka pro pěší a cyklisty vede po lesních cestách školního polesí ISŠL a lesního závodu. Je dlouhá 13,2 kilometru a má tři desítky zastavení s informačními tabulemi v českém, anglickém a německém jazyce. Začíná nedaleko Vimperka, u Pravětína, a končí u Soví skály poblíž Zátoně, tedy zhruba dva kilometry od Národní přírodní rezervace Boubínský prales. Na její vyznačení, terénní úpravy, vybudování přístupových mostků, odpočinkových míst a opravu dřevěné chatky potřebovali tvůrci projektu zhruba půl milionu korun. Finančně jim přispělo ministerstvo zemědělství a prostřednictvím Regionální rozvojové agentury ve Stachách také Program Phare Evropské unie. Vyznačení a úprava terénu stezky byly jednou z aktivit dlouhodobého Programu 2000, jehož naplňováním se státní podnik Lesy České republiky snaží rozvíjet funkce lesních porostů sloužících veřejnosti. Obdobnou motivací byla vedena také ISŠL.
"Tímto způsobem se podílíme na programu aktivit pro veřejnost. Chceme ji seznamovat se zdejším prostředím i s lesnickou činností, jejímž výsledkem je les ekologicky stabilní, kvalitní a druhově smíšený. Tento záměr je hlavní náplní výuky v naší škole," vysvětlil ředitel ISŠL Slavomil Brandtl. Připomněl, že lesnická naučná stezka nabízí v návaznosti na informační středisko Lesů ČR v Zátoni a Správy Národního parku Šumava v Idině pile vhodné využití pro školní kolektivy i turistiku.
Další články v kategorii Lesnictví
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka (28.04.2025)
- Lesy ČR vrací vodu do krajiny: Obnova nádrží, nové tůně a revitalizace potoka v severních Čechách (28.04.2025)
- Ústav: Zdravotní stav lesů v ČR se zlepšuje, riziko představují sucho i škůdci (25.04.2025)
- Novely lesního zákona a zákona o uvádění dřeva na trh usnadní obnovu lesů, motivují vlastníky k šetrnému hospodaření a podpoří ochranu světových lesů (24.04.2025)
- Zdravotní stav lesů se v posledních pěti letech zlepšuje. Jaký můžeme očekávat další vývoj? (24.04.2025)
- Desítky milionů nových stromů: Lesy ČR sázejí budoucnost (23.04.2025)
- Storch: Neschválení NP Křivoklátsko by byla menší škoda než pozměněná novela (23.04.2025)