Stát chce víc podnikat v lesích, firmám to vadí
23.09.2004 | Hospodářské noviny
Soukromé firmy se přou se státním podnikem o to, zda jim má prodávat dřevo »nastojato«.
Překvapivá výměna vedení státní firmy Lesy ČR měla před rokem zajistit, aby podnik napříště uzavíral pro stát výhodnější smlouvy se zpracovateli dřeva. Dosud však noví šéfové Lesů ani jejich nadřízený, ministr zemědělství Jaroslav Palas, nepředložili podnikatelům ani základní principy nových smluv.
Státní firma ovšem už dala najevo, že se chce sama pustit do podnikání mnohem razantněji než dříve.
Podle mluvčího Lesů Lubomíra Šálka tak podnik hodlá prodávat až padesát procent zpracovaného dřeva sám. »Záměrem je postupně snižovat i prodej dříví a nahradit ho exportem výrobků,«říká Šálek.
Ministerstvo své záměry opírá především o zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu. Podle něj bylo v minulosti chybou, že stát prodával až 94 procent dřeva takzvané »nastojato«. Prodělával tak podle NKÚ na tom, že surovinu lépe nezhodnotil. Lesnické firmy, které by větší aktivitou státní firmy přišly o významnou část zakázek, ovšem mají zcela opačný názor. »Pokud je v dosavadním systému chyba, pak právě v tom, že stát ve skutečnosti dřevo nastojato neprodává,« říká například Jan Mičánek, ředitel lesnické firmy Less. »Lesy ČR přece prodávají dřevo tak, že je přesně určen sortiment dřeva, který firmy z určeného porostu mají vytěžit a jim zase odprodat. A to rozhodně není prodej nastojato« říká.
Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství také nechala zpracovat analýzu znaleckému ústavu Brázda-Audit, nakolik je pro Lesy ČR výhodné, aby dřevo prodávaly samy. Analýza potvrdila, že zisk z prodeje dřeva ve vlastní režii je pro Lesy méně výhodný, než když přenechají tuto činnost soukromým firmám.
»Pokud stát sám podniká, jde mu to vždy hůř než specializovaným firmám. Proto je v zahraničí jasný trend, že státní lesy majetek spravují, ale na většinu prací si firmy najímají,« říká i Ivan Doubrava, šéf společnosti CE Wood, největší lesnicko-dřevařské firmy vzemi. »Proč se stát stále snaží suplovat podnikatele? Vždyť třeba ve Francii si státní lesy už spočítaly, že nejziskovější je prodávat lesy firmám skutečně nastojato - mají přitom minimální náklady,« upozorňuje Mičánek.
Další záměr Lesů ČR - totiž vybudovat za dvě miliardy korun pilu a dříví na ní zpracované vyvážet do Číny- kritizoval už před časem například děkan Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně Ladislav Slonek. Podle něj by na akci stát výrazně prodělal.

Další články v kategorii Lesnictví
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR (12.05.2025)
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)