SPOLKOVÁ ZPRÁVA O STAVU LESŮ V NĚMECKU V ROCE 2001

Ze zprávy uveřejněné v časopise AFZ/Der Wald 2/02 jsme vybrali jen základní části a zejména údaje o stavu korun hlavních dřevin - smrku, borovice, buku a dubu. Stav mnoha lesních ekosystémů v Německu je i nadále podnětem k starostem. Rozsah zřetelných škod se sice stabilizoval, ale je stále ještě velký. Kromě toho budou stále zřetelnější také změny na půdách způsobené znečištěným ovzduším. Dosavadní péče o čistotu ovzduší nestačí. Zejména se musí snižovat emise dusíkatých látek ze zemědělství a dopravy. V průměru jsou zřetelné škody na všech druzích dřevin a úrovni 22 %. Rozsah škod se tak od roku 1996 stabilizoval. Je sice výrazně pod stavem roku 1991 (30 %), ale zejména u listnáčů je stále ještě vysoko. Do varovného stupně "mírně prosvětlených korun” spadá 42 % plochy lesů; 36 % je beze škod.

Jednotlivé druhy dřevin mají velmi různý vývoj poškození:

U smrku je podíl zřetelných škod 26 %. V posledních letech se sice mírně zvýšil, ale je znatelně pod vysokou hodnotou roku 1985 (33 %).

Borovice je se 14 % zřetelných škod nejméně postiženou hlavní dřevinou. Tento podíl se v posledních letech téměř nezměnil. Úroveň škod se proti roku 1991 snížila více než na polovinu.

Buk je společně s dubem nejvíce poškozenou dřevinou. Buk vykazuje 32 % zřetelného poškození. V roce 2000 to bylo 40 %. Celková úroveň škod se tak od roku 1984 (začátek zjišťování škod na lesích) více než zdvojnásobila.

U dubu je podíl zřetelných škod 33 %. Proti buku se v posledních letech situace výrazně zlepšila. Podíl zřetelných škod dosáhl v roce 1996/97 47 % (absolutně nejvyšší stav), takže zlepšení dosáhlo 14 %, a zlomil se tak dlouhodobý negativní trend. I tak je úroveň poškození stále třikrát vyšší než v roce 1984. Tehdy to bylo 9 %.

AFZ/Der Wald 2/02, Proch

Lesnická práce č. 4/2002

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info