Smrky v Krkonoších musí být odolné
16.08.2004 | Liberecký den
Jedním z úkolů Správy Krkonošského národního parku je i péče o dostatek osiva původních dřevin. V minulosti byly nevědomostí našich předků způsobeny chyby, když do krkonošských podmínek importovali sice geograficky původní druh dřeviny - smrk, ale nepůvodní provenience. Tyto dřeviny pak nedokázaly odolávat místním drsným klimatickým podmínkám a hynuly.
"Pro založení kvalitního smrkového porostu je nutné používat semena z geneticky odpovídajících zdrojů. Jen tak se můžeme vyhnout chybám minulých let," upozornil Radek Drahný, tiskový mluvčí Správy Krkonošského národního parku. Sběr semen přímo na živých stromech není možné provádět kdykoliv. Je nutné vyčkat na příhodný rok, který odborníci označují rokem semenným. Jedná se o rok, kdy nastávají ideální podmínky pro kvetení a dozrávání semen.
"Semenný rok nastává vždy po několika letech, například u smrku zhruba po deseti letech. Nejedná se ovšem o stoprocentně pravidelnou periodu. Po imisním spadu v 70. a 80. letech minulého století byly semenné roky dost nepravidelné. Od devadesátých let, kdy se situace zlepšila, se stabilizovala jejich pravidelnost," vysvětlil Pavel Blažek, odborný pracovník Správy KRNAP.
V Krkonoších se vždy nejvíce sbírala semena smrku, jedle a buku. V poslední době, v návaznosti na Lesní hospodářský plán, je kladen důraz na větší zastoupení listnatých dřevin v horských porostech. Z tohoto důvodu se sbírá poměrně významné množství semen javoru klenu, jeřábu ptačího a dalších listnatých dřevin.
"Sběr je možné provádět pouze z výběrových stromů a takzvaně uznaných porostů. To jsou vysoce geneticky cenné lokality dřevin místního původu. Takováto místa se nacházejí na celém území parku," dodal Pavel Blažek.
Samotný sběr semen zajišťují specializované firmy, které disponují potřebnou licencí.
"Tito pracovníci musí vylézt na samotný vršek stromu, často do výšky okolo třiceti metrů, zde sesbírají šišky, z nichž jsou pak získávána semena," upřesnil Radek Drahný. Například pro získání 2 až 5 kilogramů semen smrku je nutné sesbírat až sto kilogramů šišek.
Další články v kategorii Lesnictví
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR (12.05.2025)
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)