Prosíme nerušit! Z Labských pískovců letos vyletělo sedmnáct malých sokolů

Téměř tři desítky mláďat vzácných chráněných ptáků letos vylétne z hnízd v Labských pískovcích. Mezi třemi sledovanými druhy jednoznačně vedou sokoli, těm se povedlo odchovat sedmnáct mladých. Ne všichni dospělí jedinci byli ale s odchoven úspěšní.

Sokol je erbovním ptákem Českého Švýcarska. Letos se mláďata vylíhla celke v sedmi hnízdech, dalších šest párů si bude muset počkat až na příští rok. Většinou jsou na vině útoky jiných predátorů jako jsou například kuny. Jeden z hnízdících sokolů se pak stal obětí útoku výra a samička následně hnízdo opustila.

„V jednom případě bohužel došlo na území národního parku navzdory zřetelnému označení hnízdní lokality a faktu, že se nacházela v klidovém území, k vyrušení sokolů návštěvníky,“ uvedl mluvčí správy národního parku Tomáš Salov.

Velmi živo je také na hnízdech čápů černých, kteří hnízdí velmi často ve skalách. Doposud ochránci přírody zachytili na šesti hnízdech šest malých čápů černých v národním parku a další tři v chráněné krajinné oblasti. „Konečný počet mláďat se může zvýšit, neboť počet případných mláďat z jednoho hnízda není ještě znám, ale také snížit, například v důsledku predace,“ doplnil Salov.

Výři velci využívají v Labských pískovcích přibližně patnáct hnízdišť. Zda všechna letos byla plná a kolik se jim povedlo vyvést mláďat, není jasné. Velká většina z nich je totiž velmi obtížně dohledatelná. Jistotu má správa národního parku pouze u třech mláďat, která se jí podařilo zdokumentovat.

Neukáznění turisté Správa národního parku každoročně vyčleňuje vybraná místa, kam se ohrožení ptáci slétají hnízdi, a po určitou dobu do nich zakazuje vstup. Kromě sokolů to platí do konce června také pro hnízdiště výra velkého a do konce července čápa černého. S neukázněnými turisty měli ochránci přírody problémy před dvěma lety. Minimálně šest malých sokolů přišlo o život proto, že lidé nedbali zákazu vstupu a vyplašili jejich rodiče. Přímo pod hnízdy tehdy ochránci našli stopy po táboření. U dalších dvou hnízd se příčinu opuštění nepodařilo prokázat. Strážci parku se proto loni na jaře zaměřili především na místa, kde vzácné ptačí druhy hnízdí.

„Museli jsme posílit hlídky hlavně v CHKO Labské pískovce, kde lidé ještě nejsou tolik zvyklí na tak výraznou ochranu ohrožených druhů. Některé dny jsme museli vracet i několik desítek lidí, kteří si přes zapáskované území chtěli zkrátit cestu,“ popsal loňskou zkušenost s návštěvníky skalních měst vedoucí strážců národního parku Pavel Svoboda.

Bezletová zóna Nad hnízdišti se nesmí ani létat například drony. To platí i pro území Chráněné krajinné oblasti. Národní park je pak celý celoročně bezletovou zónou. „„Jakékoliv letuschopné bezpilotní zařízení vydává nepřirozené zvuky, které, kromě vlastního pohybu zařízení ve vzduchu, mohou rušit volně žijící živočichy, a na jaře pak zejména hnízdící ptáky. Tato zařízení tak mohou představovat z hlediska ochrany zvláště chráněných území a přírody obecně problém,“ uvedli odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny na svých webových stránkách.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info