Přibližují les návštěvníkům
22.05.2002 | Orlické noviny
Období sběru lesních plodů, houbařská sezóna, turistická sezóna, myslivecká sezóna, doba těžby či výsadby, tato období se bezprostředně týkají vztahu člověka a lesa.
Lesy České republiky nejsou organizací zaměřenou pouze na hospodaření v lesích, izolovanou od veřejnosti. Naopak se zejména v posledních letech snaží silně vnímat a naplňovat její zájmy.
"Myslím, že v této souvislosti bylo téměř nejtěžším úkolem přesvědčit náš lesní personál o nutnosti změny chování k veřejnosti. Z dříve běžné role hospodáře a ochránce lesa před škodícími vetřelci přejít do role hospodáře, který může veřejnosti přiblížit a zprostředkovat i krásy lesa jím viděné," říká oblastní inspektor Lesů ČR Jaroslav Matička, jehož úřad poskytuje servis lesním správám Choceň, Lanškroun, Svitavy, Rychnov n. K. a Broumov.
Posilují rekreační funkci
Podnik spravující lesy ve vlastnictví státu si uvědomuje, že vedle úkolu trvalé produkce dřeva má tento jedinečný majetek i další funkce.
"Již čtvrtým rokem posilujeme v rámci speciálního programu zejména rekreační funkce lesa pro veřejnost. Za tuto dobu bylo v rámci našeho inspektorátu vybudováno například sedm altánů, šestnáct odpočinkových přístřešků, více než sto laviček. Byla vybudována tři nová odpočinková místa se studánkami, více než padesát studánek bylo obnoveno, případně zastřešeno," dokládá přístup k lesu jako k veřejnému statku inspektor Matička.
V rámci programu zaměřeného na veřejné zájmy v lesích státu se dále snaží přiblížit lesy jejich návštěvníkům budováním informačního systému v lesích, naučnými stezkami, značením lyžařských běžeckých tratí či cyklotras. Přístupnost pro veřejnost zlepšují i budováním odstavných parkovišť v atraktivních místech. Při plnění programu se podařilo navázat úspěšnou spolupráci s organizacemi Klubu českých turistů, Českého svazu ochránců přírody a místy i s hnutím Duha.
Veřejné zájmy zajišťuje i péče o šestnáct set kilometrů bystřin a drobných vodních toků. Na preventivní opatření proti povodním a na údržbu toků je vynakládáno v rámci choceňského inspektorátu průměrně čtyřicet miliónů korun ročně. Zejména po povodních v podhůří Orlických hor před třemi a čtyřmi lety se obnovila a vybudovala řada objektů. Tato činnost je vysoce hodnocena zejména obcemi, neboť se akce hrazení bystřin provádějí v samotných obcích či na tocích nad obcemi především k jejich ochraně před povodněmi.
Člověk lesu - les člověku
Poslední ukázkou mnohotvárného přístupu správců státních lesů k veřejnosti bylo otevření demonstračního objektu Boršov na lesní správě Svitavy, které se uskutečnilo pod heslem "Člověk lesu - les člověku" minulý týden.
Další články v kategorii Lesnictví
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)
- Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce (05.05.2025)
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)