Prezident potvrdil mé obavy o Šumavu
05.09.2005 | Právo
JIHOČESKÝ HEJTMAN JAN ZAHRADNÍK (ODS) ŘEKL PRÁVU:
* Při čtvrteční návštěvě prezidenta Václava Klause v píseckých školách jste hovořili i o tématech důležitých pro rozvoj jižních Čech. Padla zmínka i o transformaci vojenského újezdu Boletice pod civilní správu?
Samozřejmě. Jsem rád, že převod újezdu pod civilní správu má prezidentovu podporu. Konstatoval, že armáda musí být v tomto směru vstřícnější a hodlá o to její vedení požádat. Velmi si prezidentovy podpory v této věci vážím a věřím, že jednání o budoucnosti boletického prostoru se konečně dostanou do patřičného tempa. Rád bych připomněl, že záměr Jihočeského kraje a lipenských obcí byl předmětem schůzky u prezidenta republiky již v dubnu 2004. Tehdy jsme se s ministry obrany a životního prostředí u prezidenta dohodli na ustavení pracovní skupiny, jejíž náplní mělo být zmapování kroků, nezbytných pro převedení vojenského újezdu pod veřejnou správu.
* K jakým závěrům skupina dospěla?
Bohužel jsem musel pana prezidenta informovat o tom, že činnost pracovní skupiny předčasně skončila. Mimo jiné i z důvodů personálních změn na obou ministerstvech. K prolomení negativního postoje ministerstva obrany došlo až při letošní dubnové návštěvě ministra Karla Kühnla v Boleticích, kde veřejně prohlásil, že armáda se za určitých podmínek může bez boletického vojenského újezdu obejít.
* Dostali jste se i k problematice Šumavy?
Pokusil jsem se prezidentovi přiblížit její problémy, podmíněné zejména tím, že dosavadní legislativní, ekonomická a správní pravidla na území Národního parku Šumava nejsou vybalancovaná tak, aby respektovala různé zájmy a potřeby obyvatel i návštěvníků Šumavy a ochránců přírody. To se odráží v úbytku zdejších obyvatel, stagnaci návštěvnosti a v bojkotu každého významnějšího rozvojového projektu. Upozornil jsem jej i na alarmující zhoršování kvality šumavského lesa, kde už 1500 hektarů zcela podlehlo kůrovci. Je známo, že i mezi odborníky budí pochybnosti nynější záměry parku rozšířit o další 2000 hektarů území, kde se nebude proti kůrovci zasahovat, a hrozí tak jeho šíření do dalších oblastí mimo park. Pan prezident potvrdil mé obavy, že se Šumava stává místem pro experimentální ověření jedné z teorií ochránců přírody. Řekl, že nelze vytlačovat člověka ze Šumavy a jen se pokoušet vracet na její území divočinu.
Vladimír Vácha
Další články v kategorii Lesnictví
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR (12.05.2025)
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)