Přemnožená klíněnka jírovcová útočí především na kaštany
23.08.2005 | Kladenský deník
Jírovce, jedny z nejkrásnějších stromů našich parků, mají těžké časy. Nelehký boj svádějí v posledních letech s malým, ale velmi nebezpečným škůdcem - klíněnkou jírovcovou (Cameraria Ohridella). Housenky drobného motýlka vyžírají v listech kaštanu oválné až podlouhlé miny, jež se rychle rozšiřují až pokrývají prakticky celou listovou plochu. Miniaturní larvy se z nakladených vajíček prokousávají do nitra listů, které hnědnou a předčasně opadávají, neboť nejsou schopny plnit svou základní funkci - fotosyntézu.
"Zvýšený výskyt klíněnky jírovcové zaznamenáváme každoročně v místech s větší koncentrací kaštanů. Ačkoliv je napadení dobře patrné koncem léta, vylíhnuté larvy začínají listy požírat už počátkem května," sdělila vedoucí rostlinolékařka kladenského územního pracoviště Státní rostlinolékařské správy České republiky Gabriela Karasová. Škůdce má vysokou rozmnožovací schopnost. První generace dospělých klíněnek, která přezimovala ve spadlých listech, se líhne v dubnu. Vývoj vždy začíná vajíčkem kladeným v blízkosti žilek na horní straně listu. Vajíčka dozrávají během zhruba deseti dnů. Čerstvě vylíhnuté klíněnky se zavrtají do listu, kde vyžírají vnitřní zelená pletiva. Po dokončení vývoje se housenka v mině zakuklí, před samotným líhnutím prorazí kukla pokožku listu a dospělý motýl vylétá. "Nejúčinnějším způsobem likvidace je důsledné hrabání spadaného listí a jeho umístění na kvalitně vytvořený kompost. Pokud jsou stromy dlouhodobě oslabeny suchem a kromě klíněnky ještě nějakou další chorobou, může se stát, že odumřou. Letošní vydatné srážky stromy posílily," uklidnila rostlinolékařka. Škůdce se v Evropě poprvé vyskytl v Makedonii, odkud se rozšířil do ostatních zemí kontinentu. Kaštany v Česku napadá od druhé poloviny 90. let. "Přirození nepřátelé klíněnky v našich podmínkách rozšířeni nejsou. Postupně se tu ale začínají objevovat. Hrabání listí mají ve městě na starosti pracovníci hřbitovů, Městského podniku služeb a firem pověřených údržbou zeleně," řekl vedoucí odboru životního prostředí kladenského magistrátu Radovan Víta.
PETR SKLENIČKA
Další články v kategorii Lesnictví
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR (12.05.2025)
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)