POSTOJ NĚMECKÉHO PILAŘSKÉHO PRŮMYSLU K “PŘETLOUSTLÉMU DŘÍVÍ”
01.07.2002 | Lesnická práce
V současné diskusi k tlustým sortimentům dříví se od pilařského průmyslu požaduje, aby využil šancí, které tento materiál nabízí. Přáním lesního hospodářství zejména je, aby pilařský průmysl vytvořil pro tento účel nové kapacity pořezu. Pilařský průmysl už nyní přebírá značné množství tlustého dříví. Trh a technologie jsou sice připraveny, ale vznikají značné finanční ztráty, neboť se nedosahuje příslušného cenového hodnocení tlustých sortimentů dříví, s výjimkou špičkové kvality. Pilařský průmysl je v zásadě připraven nalézt společně s lesním hospodářstvím řešení prodeje rostoucích zásob tlustých sortimentů dříví. Už v minulosti se musel vždy přizpůsobovat měnícím se požadavkům trhu.
Dále se v článku uvádí, že pozici pilařského průmyslu ovlivňuje několik faktorů: - konkurenční situace řeziva v národním a mezinárodním kontextu a ve srovnání s konkurenčními výrobky; - jednání lesního hospodářství při nabídce tlustých sortimentů a současný stav pilařských technologií. V další části se zdůrazňuje, že je třeba brát v úvahu, že poptávka po tlustém dříví se již dříve znatelně snížila. Bylo tomu tak jednak proto, že náklady na výrobu řeziva z tenkého dříví byly příznivé, jednak proto, že šířka řeziva měla zanedbatelný význam. Zavedení měřicích systémů přispělo k tomu, že podniky zpracovávající tlusté sortimenty byly vytlačeny z trhu. Pilařské svazy už tehdy upozorňovaly na to, že vysoké ceny tlustých sortimentů a zavedení měřicích systémů znevýhodňují podniky s rámovými pilami, což odbouralo značné pilařské kapacity. Tradiční výrobky z vysoce hodnotného tlustého dříví (např. truhlářské výrobky a okna) zmizely z trhu - stal se z nich méněcenný výrobek. Považuje se proto za žádoucí, aby se trh pro tyto výrobky udržel a rozvinul. Při tom ale jde o poměrně malá množství dříví mimořádné kvality.
Problémem je, že kvalita dřeva s rostoucím průměrem na tenkém konci výrazně klesá. Tlustá kulatina není tedy automaticky zároveň vysoce hodnotná. Podle informací, které jsou k dispozici, je podíl hodnotného dřeva v tlustých sortimentech jen v jednomístných procentech (s výjimkou dubu). Pořez tlustého dříví vyžaduje vyšší náklady ve srovnání s tenkými sortimenty. Vyšší využití tlustého dříví ve srovnání s tenkými sortimenty omezují často různé vady jako vyšší sukatost, sbíhavost, odlupčivost jádra, pryskyřičné závaly a hniloba.
Další části článku se zabývají trhem a výrobky z tlustých sortimentů. Především se považuje za nezbytné, aby se s ohledem na požadavky trhu udržela potřebná cenová struktura a aby se rozvinuly nové trhy na výrobky z tlustých sortimentů. Čím vznikne více impulsů na straně nabídky, tím rychleji se to podaří.
V závěru článku se zdůrazňuje, že pilařský průmysl vychází z toho, že výrobky z tlustých sortimentů mají svůj trh a další zpeněžení najdou tehdy, když se vytvoří příhodné, přiměřené a stabilní podmínky. Musí se také brát v úvahu nezbytnost srovnání takových výrobků s importovaným zbožím ze Skandinávie a východní Evropy. Vyšší ceny tlustých sortimentů, které neodpovídají kvalitě, vedou k další ztrátě trhů a brání vývoji k zlepšení jejich odbytu.
AFZ - Der Wald, 4/02, Proch
Další články v kategorii Lesnictví
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)
- Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce (05.05.2025)
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)