Polští rolníci zkoušejí vrby jako palivo
18.06.2004 | Právo
Rolníci na severozápadě Polska se stále častěji vrhají na pěstování vrby coby zdroje energie. Někteří zemědělci se sice na nový obor dívají skepticky, ale nadšenců přibývá, napsal včera deník Glos Szczeciňski. "Začátky nejsou jednoduché. Je třeba velké investice. Odborníci ale ve vrbě vidí řešení pro upadající polské zemědělství," dodává list. Z vrby se totiž vyrábí brikety, které slouží ke spalování podobně jako například uhlí. Kilogram topiva z vrbového proutí energeticky odpovídá asi 0,8 kilogramu černého uhlí. Palivo z vrby však vychází o polovinu levněji. Využívají ho proto také například elektrárny.
Růst zájmu o pěstování vrby souvisí také s tím, že po vstupu do Evropské unie musí Polsko, podobně jako jiné země, deset procent své energie získávat z takzvaných obnovitelných zdrojů. Výhoda vrby spočívá hlavně v tom, že roste velmi rychle. Sklízí se na jaře a na podzim. Z jednoho hektaru půdy se dá podle odborníků vytěžit okolo 30 až 40 tun biomasy. Po prodeji a odečtení nákladů vychází zisk kolem tisíce zlotých, tedy asi sedm tisíc korun.
Možnosti odbytu se přitom rok od roku zvětšují. V podstatě jakékoliv množství vrby už nyní odkoupí polská elektrárna Dolní Odra, a dodávky z Polska míří také do Skandinávie, kde je vrba jako palivo velmi populární. Zemědělci, kteří se rozhodnou pěstovat vrbu, mohou navíc až polovinu peněz k pokrytí nákladů získat z fondu na ochranu životního prostředí a na druhou část výhodný bankovní úvěr.
K vývoji nových technologií, schopných využívat alternativní zdroje energie, vyzval nedávno také laureát Nobelovy ceny a profesor Richard Smalley z texaské Riceovy univerzity. Doslova na smeč mu přihrál loňský šokující výpadek elektřiny, Američany označovaný jako "blackout", který postihl celé východní pobřeží USA a jih Kanady a který byl dosud největším výpadkem elektřiny v historii.
"Musíme to říci na rovinu," nechal se slyšet profesor Smalley, "energetická otázka je jedním z nejdůležitějších problémů, jemuž již dnes lidstvo čelí. Především musíme najít alternativu k ropným produktům. Potřebujeme najít čistý, nenáročný a levný zdroj energie, který bude schopen uspokojit potřeby šesti miliard lidí, kteří dnes obývají naši planetu, a deseti miliard lidí, kteří, jak předpokládáme, zde budou žít na konci století." "Čím bude nová technologie levnější, čistší a univerzálnější, tím méně bude příležitostí k válkám a teroristickým útokům," dodal.
Další články v kategorii Lesnictví
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR (12.05.2025)
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)