Po sazenicích se jen zaprášilo
18.03.2002 | Noviny Vysočiny
Až tři milióny kusů různých druhů sazenic stromků opustí do poloviny dubna Lesní školku společnosti Less nedaleko okresního města.
Mírovka - V těchto dnech je místní "školka" cílem četných zájemců o nákup sazenic pro zalesňění holin i ozelenění parků ve městěch či veřejných prostranství v obcích.
Tak včera charakterizoval dění ve školce vedoucí Martin Souček a ještě dodal, že se i hodně papíruje v souvislosti s vyřizováním objednávek stromků pro jarní výsadbu.
"Proti loňskému roku jsme zahájili prodej o více než deset dní dříve, a to již 4. března. Jako první jsme začali vyzvedávat a postupně expedovat sazenice listnáčů, především javoru, klenu, jasanu, olše a v těchto dnech již přišla na řadu borovice a modřín. Jejich expedice včetně drobného prodeje potrvá do 23. března a potom se už pojedou pouze sazenice smrku. To znamená, že se po sazenicích jen zaprášilo a školka bude letos mnohem dříve vyprodána. Je to určitě lepší, než kdyby nám už vyzvednuté stromky ve školce zasychaly a vlastně naše práce přišla v niveč."
Musí pomoci brigádníci
Zájem o listnáče je o to větší, že se výrazně mění názor na skladbu lesních porostů a dochází při nové výsadbě k vyššímu podílu či zastoupení melioračních a zpevňujících dřevin, ke kterým patří zejména buk. V lesní školce i s touto změnou v minulých letech počítali a tyto stromky už mají rozpěstované i pro následující roky.
"Potvrzuje se i to, že letošní zimu všechny školkařské výpěstky přečkaly bez problémů a nedošlo k újmě na kvalitě. Abychom ten nynější jarní nápor dokázali zvládnout, necelé desítce kmenových pracovníků nyní pomáhá kolem čtyřiceti brigádníků. Vždyť vyorat sazenice speciálním strojem, oklepat z kořenů hlínu, roztřídit je podle velikosti, spočítat je a ještě svázat do balíků po padesáti nebo více kusech je hodně časově i pracně náročné. Navíc je nutné pokrýt požadavky na sazenice prakticky z celé oblasti Vysočiny během jednoho měsíce," upřesňuje Souček.
Sice je stále největší zájem o sazenice smrku, ale i tak je ekonomika pěstování sazenic i z pohledu cen na hraně. Veškeré vstupy jdou nahoru a snižuje se cenová úroveň sazenic stromků.
"Je to odvislé od ceny dřeva, která klesá a lesnické firmy na tom nejsou až moc dobře. Například cena sazenice smrku se pohybuje jen od čtyř do pěti korun za kus," nezastírá Souček.
Bez reklamací
Ale i tak je cennou devízou školky, že zde nezaznamenávají žádné reklamace na prodané sazenice.
"Půda na celé výměře přesahující 15 hektarů je hodně těžká a i po oklepání kořenů, určité množství půdy na kořenech zůstane. Tím je zajištěna i stálá a nutná vláha a i po dvou až třech dnech od vyjmutí je sazenice po přesazení úspěšně," doplnil Souček.
Další články v kategorii Lesnictví
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka (28.04.2025)
- Lesy ČR vrací vodu do krajiny: Obnova nádrží, nové tůně a revitalizace potoka v severních Čechách (28.04.2025)
- Ústav: Zdravotní stav lesů v ČR se zlepšuje, riziko představují sucho i škůdci (25.04.2025)
- Novely lesního zákona a zákona o uvádění dřeva na trh usnadní obnovu lesů, motivují vlastníky k šetrnému hospodaření a podpoří ochranu světových lesů (24.04.2025)
- Zdravotní stav lesů se v posledních pěti letech zlepšuje. Jaký můžeme očekávat další vývoj? (24.04.2025)
- Desítky milionů nových stromů: Lesy ČR sázejí budoucnost (23.04.2025)
- Storch: Neschválení NP Křivoklátsko by byla menší škoda než pozměněná novela (23.04.2025)