O TANAP by sa mal starať jednotný orgán združujúci všetky zainteresované skupiny
06.06.2005 | Ekolist.cz
O Národný park Vysoké Tatry (TANAP) by sa mal starať jednotný orgán združujúci všetky zainteresované skupiny. Vyplýva to zo správy Svetovej únie ochrany prírody (IUCN), ktorá v apríli skúmala stav po kalamite v TANAP-e a možnosti jej riešenia. Nový orgán by vypracoval strategický plán pre riešenie situácie po kalamite a rozvoj TANAP-u. "Turizmus by mal byť v súlade s únosnou kapacitou TANAP-u a založený na trvaloudržateľných princípoch namiesto masového turizmu," uvádza sa v správe. Na územiach s najvyššou ochranou prírody by podľa IUCN nemali byť športové zariadenia poškodzujúce prírodu.
IUCN tiež nesúhlasí s odstránením všetkého kalamitného dreva a navrhuje vytvoriť dlhodobý lesný hospodársky plán, ktorého cieľom by mal byť rozvoj a zachovanie prírodných alebo prírode blízkych lesných ekosystémov. "Na územiach s najvyšším stupňom by podľa IUCN nemalo byť odstraňované žiadne padnuté alebo poškodené drevo a vykonávané žiadne neprirodzené obnovné opatrenia," uvádza sa.
Šesťdňová misia IUCN vypracovala záverečnú správu, ktorá má 43 strán a obsahuje celkovo 14 častí. "Neexistuje žiadna menežmentová autorita pre národný park, jednotná stratégia ani menežmentový plán," konštatuje.
Súčasný systém zonácie je podľa IUCN neadekvátny, a preto odporúča vytvoriť v TANAP-e nový systém, zameraný najmä na ochranu prírody. Podľa IUCN mal by byť založený na princípoch biosférických rezervácií UNESCO a kategóriách IUCN. Vláda SR by mala posilniť menežmentové ciele TANAP-u s cieľom naplnenia požiadaviek územia kategórie a zaviesť systém kompenzácií pre súkromných a komunálnych vlastníkov. Mala by tiež zabezpečiť ochranu území NATURA 2000.
IUCN združuje od roku 1948 štáty, vládne inštitúcie, vedecké a mimovládne organizácie, nezávislých expertov. Jej poslaním je "ovplyvňovať, podporovať a pomáhať spoločnostiam na celom svete pri ochrane integrity a rozmanitosti prírody a zabezpečovať, aby akékoľvek využívanie prírodných zdrojov ľuďmi bolo spravodlivé a trvalo udržateľné". Európsky program IUCN sa snaží realizovať tuto misiu v Európe.
Publikovanie alebo dalšie šírenie obsahu správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR výslovne zakázané.
Další články v kategorii Lesnictví
- Obce Křivoklátska a ochranářské organizace se kvůli národním parkům obracejí na politiky, jejich zájmy jsou ale protichůdné (13.05.2025)
- Lesy ČR otevřely u Brna bezbariérovou stezku, mají následovat další po celé ČR (12.05.2025)
- Hrazením meliorací obnovují Lesy ČR v Krušných horách vodní režim (09.05.2025)
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)